Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:03 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografierea cu blitz , cum functioneaza I-TTL/CLS

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Fotografierea cu blitz , cum functioneaza I-TTL/CLS

Mesajde dragosv » Mie Oct 28, 2009 8:30 pm

Stimati nikonisti,

De ceva vreme am intrat si eu in lumea dslr-urilor nikon, si ca orice hobby il tratez serios :). Dupa ce am primit cadou un flash SB400 , am inceput sa citesc mai mult despre fotografierea cu blitz. Desi credeam ca stiu totul, se pare ca nu stiu nimic clar.
Dilema mea a inceput de la faptul ca flash-ul pus pe nikon-ul meu D90 in mod automat , face poze ok (mie mi se par chiar excelente ), dar daca setez body-ul in mod manual, pozele apar ori supra expuse, ori subexpuse, nu reusesc sa luminez cum trebuie background-ul, sau sa-l blurez,etc. Am facut setari , citeodata imi nimeresc, dar vreau sa inteleg exact cum functioneaza I-TTL. Am citit multe howto-uri....dar..
Sa incepem cu ceea ce cred ca am inteles corect (va rog sa ma corectati daca gresesc) :
- Timpul de expunere, conteaza foarte putin la fotografierea cu blitz, deoarece oricum timpul de declansare al blitz-ului este extrem de scurt (micutul meu scoate 1/1300 s , iar camera oricum mi se limiteaza la maxim 1/200 cind il montez), deci orice timp as seta (1/100, 1/200) , tot va fi extrem de mare fata de 1/1300 cat scoate camera, deci nu conteaza.
- Diafragma conteaza foarte mult, pentru ca cu cat e mai inchisa, cu va intra mai putina lumina si invers, cind e deschisa intra mai multa lumina de la blitz.

Dileme :
1) Cum calculeaza flash-ul puterea cu care o sa declanseze ?
- cind diafragma se inchide, creste campul de profunzime, deci automat el calculeaza o putere mai mare ?
- daca fac bounce in tavan, automat se pierde din putere, cum isi da el seama sa creasca puterea ?
- Blitz-ul isi regleaza puterea exclusiv in functie de deschiderea diafragmei ? Sau ia in calcul si alti parametrii, daca da, care.
2) Exponometrul aparatului masoara luminozitatea, in baza careia ne spune ce abateri avem la expunere , si in baza acestei informatii reglam iso, timpul de expunere si diafragma. Dar valorile acestea nu au nici o legatura cu flash-ul, corect ? Adica ce vedem noi in viewfinder este expunerea masurata fara blitz, adica nu ia in seama faptul ca are blitzul montat. Deci valorile pentru expunerea cu blitz le setam ochiometric, la inspiratie, camera nu ne furnizeaza informatii referitor la flash.
3) Daca vreau ca imaginile in interior, sa iasa mai calde, mai apropiate de lumina naturala, ar trebui sa deschid diafragma mai mult, astfel blitzul isi scade puterea, si sa pun un timp de expunere mai mare gen (1/60, 1/25, 1/15) ca sa intre mai multa lumina naturala ?


Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, si va anunt ca sunt pregatit sa indur toate misto-urile fata de incepatori daca am spus prostii :), important este sa inteleg cum functioneaza.
Dragos
Nikon D750, nikkor 24-120, SB700, nikkor 28 /1.8, nikkor 50/1.4
dragosv
 
Mesaje: 22
Membru din: Mie Oct 28, 2009 6:40 pm

Re: Fotografierea cu blitz , cum functioneaza I-TTL/CLS

Mesajde sorinsava » Sâm Oct 31, 2009 11:16 pm

dragosv scrie:- Timpul de expunere, conteaza foarte putin la fotografierea cu blitz, deoarece oricum timpul de declansare al blitz-ului este extrem de scurt (micutul meu scoate 1/1300 s , iar camera oricum mi se limiteaza la maxim 1/200 cind il montez), deci orice timp as seta (1/100, 1/200) , tot va fi extrem de mare fata de 1/1300 cat scoate camera, deci nu conteaza.


Atit timp cit ai o camera cu Auto FP cu un blitz care stie FP poti sa folosesti orice durata iti permite camera, cum ar fi 1/4000. D90 are Auto FP.
Conteaza si la Bulb sau la Slow-Sync. Chiar daca tu faci poza la 1/15s blitzul va ingheta orice ilumineaza la 1/1000s.

dragosv scrie:1) Cum calculeaza flash-ul puterea cu care o sa declanseze ?


Emite niste preflash-uri cu care camera masoara prin obiectiv iluminarea si determina puterea optima pt flash-ul principal.
Se iau in calcul si alti parametrii ca autoiso (doar nu o sa prefere iso 1600 cu blitz la minim). Preflash-ul se poate separa de flash-ul principal cu FV Lock.

dragosv scrie:Deci valorile pentru expunerea cu blitz le setam ochiometric, la inspiratie, camera nu ne furnizeaza informatii referitor la flash.


Stii ce vrei in functie de setarile camerei si FV-Lock. Iti recomand manualul de la sb800, rubrica despre controlul separat al expunerii intregii poze, subiectului sau fundalului.

dragosv scrie:3) Daca vreau ca imaginile in interior, sa iasa mai calde, mai apropiate de lumina naturala, ar trebui sa deschid diafragma mai mult, astfel blitzul isi scade puterea, si sa pun un timp de expunere mai mare gen (1/60, 1/25, 1/15) ca sa intre mai multa lumina naturala ?


Nu, cald sau rece tine de WB. La interior, cu cit e mai scurta durata de expunere cu atit anulezi mai mult din lumina ambientala. Daca vrei sa amesteci lumini diferite trebuie sa fie in aceeasi zona kelvin, adica e posibil sa vrei folosesti filtre pe blitz.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Fotografierea cu blitz , cum functioneaza I-TTL/CLS

Mesajde dragosv » Mar Noi 03, 2009 11:59 pm

dragosv scrie:1) Cum calculeaza flash-ul puterea cu care o sa declanseze ?


sorinsava scrie:Emite niste preflash-uri cu care camera masoara prin obiectiv iluminarea si determina puterea optima pt flash-ul principal.
Se iau in calcul si alti parametrii ca autoiso (doar nu o sa prefere iso 1600 cu blitz la minim). Preflash-ul se poate separa de flash-ul principal cu FV Lock.


Eu nu am observat niciodata aceste preflash-uri. Sunt atit de scurte incat inertia ochiului ma impiedica sa le vad ? Se emit inaintea fiecarei declansari ?

dragosv scrie:Deci valorile pentru expunerea cu blitz le setam ochiometric, la inspiratie, camera nu ne furnizeaza informatii referitor la flash.


sorinsava scrie:Stii ce vrei in functie de setarile camerei si FV-Lock. Iti recomand manualul de la sb800, rubrica despre controlul separat al expunerii intregii poze, subiectului sau fundalului.


Multumesc, o sa-l caut si o sa-l citesc.
Dragos
Nikon D750, nikkor 24-120, SB700, nikkor 28 /1.8, nikkor 50/1.4
dragosv
 
Mesaje: 22
Membru din: Mie Oct 28, 2009 6:40 pm

Re: Fotografierea cu blitz , cum functioneaza I-TTL/CLS

Mesajde sorinsava » Mie Noi 04, 2009 11:04 am

Da, se emit intotdeauna inaintea pozei cind folosesti TTL atit timp cit nu e activat FV-Lock.
Sunt f scurte, multi oameni nu le simt, animalele insa da. Daca iti clipeste pisica in poza trebuie sa folosesti FV-Lock care are si alte utilizari, vezi tu in manual.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Fotografierea cu blitz , cum functioneaza I-TTL/CLS

Mesajde Dan Pop » Mie Noi 04, 2009 12:29 pm

dragosv scrie:Eu nu am observat niciodata aceste preflash-uri. Sunt atit de scurte incat inertia ochiului ma impiedica sa le vad ? Se emit inaintea fiecarei declansari ?

Problema nu e scurtimea, din punct de vedere al ochiului, toate flash-urile sint extrem de scurte. Ceea ce vezi, de fapt, este primul preflash. Celelalte si descarcarea principala vin foarte repede dupa el si inertia ochiului nu-ti permite sa le distingi separat.

Daca folosesti butonul FV-Lock (nu exista ca atare, dar poti asigna functia respectiva altui buton, din meniuri), preflash-urile sint emise in momentul apasarii pe buton, separat de descarcarea principala, si sint foarte bine percepute de ochi, evident sub forma unei descarcari unice, din cauza inertiei retinei.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografierea cu blitz , cum functioneaza I-TTL/CLS

Mesajde KodiaK » Joi Noi 05, 2009 11:31 am

Si eu am D90 si un blitz SB400, si trebuie sa recunosc ca nu am avut asemenea dileme :)
Si eu habar n-aveam de preflashurile blitzului inainte de declansarea efective.
Ce am observat eu este ca pot sa modific puterea blitzului daca tin apasat pe butonul care ridica flashul camerei (flashul nu se va ridica pt ca am blitz extern montat), si invart de rotita din fata (parca). Plaja de valori este -2.0 - +1.0. La -2 blitzul este mai slab, la +1 mai puternic. In general daca fac poza cu blitzul direct dau pe -1 sau chiar -2, iar daca fac bopunce si e camera mai inalta sau peretii inchisi la culoare dau +1.

Ce am mai observat pe blitz si habar n-am ce este, este o mica parghie care este apasata cand blitzul este direct si decuplata cand blitzul este bounce. Practic capul blitzului apasa pe ea cand este revenit la pozitia normala (non-boune). Ma gandesc ca poate de acolo stie aparatul cand blitzul este bounce si cand nu este.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Fotografierea cu blitz , cum functioneaza I-TTL/CLS

Mesajde dragosv » Joi Noi 05, 2009 1:36 pm

Dan Pop scrie:Problema nu e scurtimea, din punct de vedere al ochiului, toate flash-urile sint extrem de scurte. Ceea ce vezi, de fapt, este primul preflash. Celelalte si descarcarea principala vin foarte repede dupa el si inertia ochiului nu-ti permite sa le distingi separat.

Daca folosesti butonul FV-Lock (nu exista ca atare, dar poti asigna functia respectiva altui buton, din meniuri), preflash-urile sint emise in momentul apasarii pe buton, separat de descarcarea principala, si sint foarte bine percepute de ochi, evident sub forma unei descarcari unice, din cauza inertiei retinei.


Multumesc pentru raspunsuri. Concluzia este ca puterea flash-ului in mod ittl este calculata in functie de cata lumina reflectata primeste prin obiectiv , si astfel isi ajusteaza puterea. Diafragma evident ca are un impact major in acest calcul, pe cand timpul de expunere nu are nici un efect asupra puterii blitz-ului.
Dragos
Nikon D750, nikkor 24-120, SB700, nikkor 28 /1.8, nikkor 50/1.4
dragosv
 
Mesaje: 22
Membru din: Mie Oct 28, 2009 6:40 pm

Re: Fotografierea cu blitz , cum functioneaza I-TTL/CLS

Mesajde dragosv » Joi Noi 05, 2009 1:44 pm

KodiaK scrie:Si eu am D90 si un blitz SB400, si trebuie sa recunosc ca nu am avut asemenea dileme :)
Si eu habar n-aveam de preflashurile blitzului inainte de declansarea efective.
Ce am observat eu este ca pot sa modific puterea blitzului daca tin apasat pe butonul care ridica flashul camerei (flashul nu se va ridica pt ca am blitz extern montat), si invart de rotita din fata (parca). Plaja de valori este -2.0 - +1.0. La -2 blitzul este mai slab, la +1 mai puternic. In general daca fac poza cu blitzul direct dau pe -1 sau chiar -2, iar daca fac bopunce si e camera mai inalta sau peretii inchisi la culoare dau +1.

Ce am mai observat pe blitz si habar n-am ce este, este o mica parghie care este apasata cand blitzul este direct si decuplata cand blitzul este bounce. Practic capul blitzului apasa pe ea cand este revenit la pozitia normala (non-boune). Ma gandesc ca poate de acolo stie aparatul cand blitzul este bounce si cand nu este.


Corect, adjustarile manuale de putere le stiu. Eu nu intelegeam cum calcula , cum isi seta automat puterea. Referitor la bounce, principiul e acelasi, nu cred ca ai de ce sa ii dai mai multa putere, teoretic isi mareste singur puterea cind la preflash o sa-i vina prea putina lumina. Adjustarile manuale cred ca le facem cind nu ne place ce a calculat el...
Dragos
Nikon D750, nikkor 24-120, SB700, nikkor 28 /1.8, nikkor 50/1.4
dragosv
 
Mesaje: 22
Membru din: Mie Oct 28, 2009 6:40 pm

Re: Fotografierea cu blitz , cum functioneaza I-TTL/CLS

Mesajde sorinsava » Joi Noi 05, 2009 7:30 pm

Multe lucruri ti-ar fi mai evidente daca sb400 ar avea lcd ca celelalte. Ai vedea acolo ca stie cind il ridici/rotesti, cind il cobori sub nivel cum era sb800, cind ii pui capac de difuzie sau cind tragi de cea montata pe el etc. Ai vedea cum se schimba TTL in TTL-BL sau TTL-BL-FP. Asa la sb400 manualul e de baza inainte sa te prinzi intuitiv de unele chestii.

Cu toate datele afisate chiar si pe lcd tot trebuie sa ai grija sa faci diferenta intre compensarea de blitz, cea de expunere sau cea de pe meniul blitzului. Unele se insumeaza, altele ramin active chiar si in M samd.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori