Acum este Joi Mar 28, 2024 8:45 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi fotografii club

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Sfaturi fotografii club

Mesajde Toniii » Dum Feb 01, 2015 12:55 pm

Buna, am un d90 si un 50 mm nikkor af 1.8 D si un blitz youngnuo yn 560 II si as dori cateva sfaturi pentru setari .. eu de obicei folosesc iso 800 f 3.5 /100 :-?? sunt incepator .. astept parerile si criticile voastre :d
Toniii
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mai 18, 2014 11:38 am

Re: Sfaturi fotografii club

Mesajde stoica.alex » Dum Feb 01, 2015 6:16 pm

Din cate am vazut eu la "baietii mari", in club folosesc minim iso 4000, diafragma cat mai deschisa f/2.8 f/4.
Cu D90 e greu sa tragi la iso 4000, dar un 1600 cred ca e rezonabil, eventual flashul pe rear curtain si timpi de expunere de genul 1/50 1/80 pentru a surprinde atmosfera, nu doar fetele subiectiilor.
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Sfaturi fotografii club

Mesajde clerick » Lun Feb 23, 2015 12:42 am

de acord cu iso si cu flashul pe rear..dar timpul trebuie mai lung ca sa surprinzi atmosfera - cat despre diafragma ..nu trebuie neaparat deschisa
tie iti trebuie un obiectiv wide... nu conteaza ce diafragma maxima are ...important e sa fie sticla de calitate - daca vrei ceva sfaturi in plus te pot ajuta pe pm
p.s exemplele de mai jos sunt facute cu un d90 si un sigma 18-35...scuze de editare pe logo dar nu vreau sa fac reclama
Avatar utilizator
clerick
 
Mesaje: 671
Membru din: Mar Ian 04, 2011 5:20 pm
Localitate: Vaslui

Re: Sfaturi fotografii club

Mesajde sorin_maican20 » Mar Feb 24, 2015 8:02 pm

Salut,

Eu cand am fost la primul eveniment la care trebuia sa pozez in club, nici macar nu stiam cum sa procedez. Am gasit la momentul respectiv pe youtube o serie de episoade in care ti se explica cu lux de amanunte cum sa abordezi acest tip de fotografie.

Filmuletele sunt aici: https://www.youtube.com/user/nightclubphoto/videos

Daca imi aduc bine aminte:
- diafragma trebuie sa stea intre 3.5 si 5.6 deoarece vei poza si grupuri si vrei sa ii ai pe toti in focus;
- viteza obturatorului trebuie sa fie in jurul valorii de 1/30. Poti sa ai si 1/10 sau 1/8 fiindca blitz-ul va ingheta subiectul (cand ai viteza mica de inchidere a obturatorului vei obtine poze in care o sa obtii avea un efect frumos al darelor de lumina);
- iso nu este recomandat sub 800 pentru a obtine un background luminos.

Luminozitatea subiectului se controleaza din compensarea expunerii blitz-ului.
Foarte important este sa ai multe baterii la tine fiindca se consuma.

Spor la treaba.
sorin_maican20
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 5:59 pm

Re: Sfaturi fotografii club

Mesajde zetisnoa » Joi Iul 20, 2023 6:16 am

clerick scrie:de acord cu iso si cu flashul pe rear..dar timpul trebuie mai lung ca sa surprinzi atmosfera - cat despre diafragma ..nu trebuie neaparat deschisa
tie iti trebuie un obiectiv wide... nu conteaza rocket bot royale ce diafragma maxima are ...important e sa fie sticla de calitate - daca vrei ceva sfaturi in plus te pot ajuta pe pm
p.s exemplele de mai jos sunt facute cu un d90 si un sigma 18-35...scuze de editare pe logo dar nu vreau sa fac reclama

Most new items come with warranties that cover specific damages and malfunctions for a limited period. Understanding these terms allows consumers to make informed decisions and avoid unnecessary costs in the event of an issue. Moreover, registering the product with the manufacturer can facilitate the repair process and ensure timely assistance if required.
zetisnoa
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 16, 2023 9:46 am

Re: Sfaturi fotografii club

Mesajde victorpatrick » Mie Noi 01, 2023 6:46 am

Am observat că „băieții mari” folosesc un ISO minim de 4000 și o diafragmă cât mai largă posibil, f/2.8 f/4, în club.
Este dificil să filmezi la iso 4000 cu D90, dar cred că 1600 este realizabil. Poate că blițul de pe perdeaua din spate și duratele de expunere precum 1/50 1/80 pot ajuta la surprinderea stării de spirit a scenei, mai degrabă decât pur și simplu fețele subiecților.
io games
victorpatrick
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Mai 22, 2023 6:53 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 7 vizitatori

cron