Acum este Joi Apr 18, 2024 8:05 am

Articole Nikonisti.ro

Eclipsa

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Eclipsa

Mesajde Mihai44444 » Joi Mar 19, 2015 4:24 pm

Am un Nikon D5100 cu un obiectiv Nikkor 55-300 f/4.5-5.6. Vreau sa fac fotografii la eclipsa. E nevoie de filtru? Pot sa fotografiez fara vreun filtru? E vreun pericol pentru aparat?
Mihai44444
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 19, 2015 4:18 pm

Re: Eclipsa

Mesajde RPP » Joi Mar 19, 2015 4:35 pm

Pericol nu prea este, mai ales ca timpul de expunere o sa fie destul de scurt.

Pentru eclipsa ar fi recomandata o focala mai lunga de 300mm si un trepied n-ar strica(chiar daca timpul de expunere este scurt). Incearca sa folosesti live view si nu viewfind-erul daca nu vrei sa orbesti.
Cred ca ai nevoie si de un filtru dar nu sunt sigur daca un ND ar fi indeajuns sau recomandat

Poti citi mai multe aici:
http://www.nikonusa.com/en/Learn-And-Explore/Article/h20zakgu/how-to-photograph-a-solar-eclipse.html
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Eclipsa

Mesajde DannyMC » Joi Mar 19, 2015 5:18 pm

Vei avea nevoie cu siguranta de un filtru! Daca te uiti prin vizor fara filtru, risti sa orbesti iar in livewiew iti vei strica senzorul!
It trebuie un filtru solar.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Eclipsa

Mesajde Mihai44444 » Joi Mar 19, 2015 6:32 pm

Da, multumesc, am citit linkul si nu am filtru asa ca nu risc sa imi stric aparatul.
Multumesc pentru sfaturi.
Mihai44444
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 19, 2015 4:18 pm

Re: Eclipsa

Mesajde mumus » Joi Mar 19, 2015 10:30 pm

DannyMC scrie:Vei avea nevoie cu siguranta de un filtru! Daca te uiti prin vizor fara filtru, risti sa orbesti iar in livewiew iti vei strica senzorul!
It trebuie un filtru solar.



Pai eu am facut poze la soare, m-am uitat prin vizor, nu sa intampat nimic, nu am orbit, aparatul e bine mersi...
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Eclipsa

Mesajde berila_mz » Joi Mar 19, 2015 10:39 pm

Off topic

De ce credeti ca orbiti daca va uitati la Soare in timpul eclipsei, dar in rest nu exista acest risc?
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Eclipsa

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Mar 19, 2015 10:57 pm

berila_mz scrie:Off topic

De ce credeti ca orbiti daca va uitati la Soare in timpul eclipsei, dar in rest nu exista acest risc?


Ia sudeaza tu ceva timp de vreo 6 minute cit tine eclipsa, fara masca si dupa aceea sa ne spui si noua concluziile ;)
[fara a fi masurata exact, intensitatea luminii soarelui este cam de 10 ori mai mare decat cea a sudurii; decalajul de temperatura e mult mai mare]

Pentru cei mai putin trecuti prin viata exista o zicala: "La soare te poti uita, dar la dinsa ba" ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Eclipsa

Mesajde Mihai44444 » Vin Mar 20, 2015 12:17 am

Functie de intensitatea luminii si timpul de expunere a ochiului pot fi deteriorate celulele fotosensibile-conurile si bastonasele si deteriorarea lor este ireversibila. Daca te duci la un oftalmolog iti va spune imediat cum stai cu numarul de celule inca functionale. M-am gandit ca tot cam asa ar trebui sa fie si cu senzorul de la aparatul foto. Cand a fost eclipsa totala acum ceva ani am facut poze reusite cu un aparat clasic dar riscul era sa se arda doar filmul.
Mihai44444
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 19, 2015 4:18 pm

Re: Eclipsa

Mesajde DannyMC » Vin Mar 20, 2015 7:16 am

mumus scrie:Pai eu am facut poze la soare, m-am uitat prin vizor, nu sa intampat nimic, nu am orbit, aparatul e bine mersi...


Ai facut poze la soare sau doar ai avut soarele in cadru la un peisaj? Ca nu e chiar acelasi lucru!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Eclipsa

Mesajde RPP » Vin Mar 20, 2015 11:18 am

berila_mz scrie:Off topic

De ce credeti ca orbiti daca va uitati la Soare in timpul eclipsei, dar in rest nu exista acest risc?



Exista acest rist in permanenta daca belesti ochii direct in soare si pentru indeajuns timp. Sunt sigur ca esti constient de gestul, de multe ori involuntar, de a inchide ochii cand retina e lovita direct de o lumina puternica. E un mecanism de autoprotectie.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron