Acum este Joi Mar 28, 2024 7:52 pm

Articole Nikonisti.ro

Halos

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Halos

Mesajde cata_124 » Mar Iun 02, 2015 5:40 pm

Va salut dragi colegi forumisti. Ma confrunt cu ceva probleme uneori la unele poze. Eu sunt pasionat de aviatie si pozez avioane, elicoptere, etc. atat in zbor cat si al sol. Plane spotting mai exact. Problema consta in aparitia de halos in jurul subiectului pozat, asta cand pozez in zbor cand background-ul este cerul simplu. Eu urc pozele pe site-uri specializate de aviatie, si este o regula acolo, se da equalize la poza sa nu apara vre-o pata pe imagine, dar la unele apare aceste umbre conturand subiectul. Stie cineva din ce cauza apar aceste halos, si daca se pot evita, sau remedia intr-un fel ? Eu mai schimb uneori fundalul, dar nu prea imi place sa recurg la aceasta metoda. Va postez si o imagine sa vedeti mai exact despre ce vorbesc. Astept opiniile voastre.

[img]http://i.imgur.com/7pibuvMh.jpg[/img]

[img]http://i.imgur.com/F53Wtuuh.jpg[/img]
cata_124
 
Mesaje: 176
Membru din: Dum Oct 20, 2013 8:37 am

Re: Halos

Mesajde DannyMC » Mar Iun 02, 2015 6:51 pm

Pare sa fie contrast excesiv si oversharpening. Daca ai tras RAW se poate corecta relativ usor, presupunand ca fisierul initial era suficient de clar.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Halos

Mesajde cata_124 » Mar Iun 02, 2015 7:05 pm

Deci pozele sunt memorate cu equalize dat, ca sa se poata observa halourile, asa pe poza normala nu se vede. In aparat contrastul il am pe detectare automata, iar oversharpening posibil sa fi aparut de la sharpening-ul prea mult dat in ps. Trag RAW. poza reala arata cam asa.

[img]http://i.imgur.com/OelzJy3.jpg[/img]
cata_124
 
Mesaje: 176
Membru din: Dum Oct 20, 2013 8:37 am

Re: Halos

Mesajde DannyMC » Mar Iun 02, 2015 8:02 pm

Ultima imagine arata OK! Care este scopul pentru aplicarea acelui efect? Pentru ca orice imagine asupra careia se aplica Equalize histogram, va prezenta acele halouri!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Halos

Mesajde cata_124 » Mar Iun 02, 2015 8:08 pm

Nu este nici un scop, nu o aplic. Dand equalize doar verific eventualele pete de pe imagine. Ce vreau eu sa spun, este ca la unele poze apar acele halouri, iar la altele nu, chiar daca dau equalize, la unele nu se observa un contur al subiectului. Asta incercam sa aflu care este motivul, sau ce se intampla in timpul fotografierii de apar aceste halouri uneori. Ma gandesc ca este legat de lumina, de soare, de reflexii de lumina etc. Asta incerc sa aflu.
cata_124
 
Mesaje: 176
Membru din: Dum Oct 20, 2013 8:37 am

Re: Halos

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iun 02, 2015 10:05 pm

Si mie imi pare ca e vorba de o post-procesare excesiva (ca indiciu: zgomotul foarte mare pentru dimensiunea cadrului).
Cat timp nu avem imaginea reala (din aparat, eventual RAW-ul) e greu de dat o solutie ... poti folosi Nikon Image Space care accepta upload/download de NEF/NRW.

O posibila solutie in acest tip de foto eu as vedea-o in masurarea ponderat-centrala (cu ajustari oferite de aparat) sau chiar spot pe subiect.

[O alta ar fi utilizarea unui filtru CP-L sau ND fara a fi infailibile si cu deficienta ca CP-L-ul iti va ingradi extrem de mult spatiul de manevra in captarea cadrului din cauza unghiurilor ... dar chiar si pozitionat incorect, pentru polarizare, filtrul CP-L va functiona insa ca un ND de 2trepte, cel putin ... e de incercat, nu garantez ...]

Nu stim cum este setat ADL-ul in aparat ... care poate induce efecte curioase.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Halos

Mesajde cata_124 » Mar Iun 02, 2015 10:32 pm

Deci. Lasand procesarea de dupa. Aceste halouri apar uneori, se observa chiar si cu imaginea neprocesata. Am testat, in unele momente apare, in unele nu, cu aceleasi setari la aparat, sau chiar in aceeasi sedinta. Cred ca se intampla ceva cu schimbarea unghiului si a luminii pe subiect, chiar nu imi dau seama. Am folosit candva si filtre, dar am renuntat la ele pentru ca nu am obiective prea grozave si reduceau din lumina, am preferat fara, lentila o protejez intodeauna cu capacul obiectivului.
Deci primele doua imagini le-am facut salvat intentionat cu equalize aplicat, doar ca se poata observa acele halouri din jurul subiectului, pe poza normala nu se observa daca nu dai equalize. Deci cu alte cuvinte, primele doua poze nu imi sunt folositoare, doar am vrut sa scot in evidenta despre ce vorbesc, nu ca ar fi o proasta procesare. Partea proasta este ca in unele imagini nu sunt de loc, iar in altele si mai pronuntate, deci ceva se intampla in momentul fotografierii din cauza luminii, si schimbarea unghiului totodata. Poate ma lamuriti de la ce vine precurtarea ADL, momentan nu imi dau seama si nu va pot raspunde cum este setata.
cata_124
 
Mesaje: 176
Membru din: Dum Oct 20, 2013 8:37 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron