Acum este Joi Mar 28, 2024 7:24 pm

Articole Nikonisti.ro

Ajutor Fotografie Macro

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Ajutor Fotografie Macro

Mesajde Livfly » Mie Iul 08, 2015 8:24 pm

Buna ziua si imi cer scuze daca sa mai discutat acest subiect.
Doresc sa fotografiez cateva musculite de pescuit. Ceva de genul asta
Imagine

Detin un obiectiv 50mm 1.8g si un nikon d90. Care solutie este mai buna?
1. Inele macro extensie fara confirmare
2. Inel macro reversor?

Orice as alege, clar ca am o problema cu reglarea diafragmei obiectivului.
O bucata de hartie cred ca isi va face treaba.
Am vazut niste filmulte cu setarea diafragmei, blocarea butonului de Deep of field si scoaterea obiectivului cu celalta mana. Este recomandata aceasta solutie?

Care din cele 2 solutii este mai buna si ce imi recomandati pentru setarea diafragmei.

Va multumesc, Liviu.
Livfly
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Iul 14, 2014 11:36 pm

Re: Ajutor Fotografie Macro

Mesajde CRC » Mie Iul 08, 2015 8:52 pm

Pentru controlul diafragmei ai urmatoarele solutii:

- Nikon BR-6 - inel adaptor pt control diafragma ~350 lei
- Tuburi de extensie cu contacte electrice (cele mai bune, Kenko, te duc cat un obiectiv macro sh deci nu prea merita)
- Raynox DCR-250 ~350 lei, merge folosit pe mai multe obiective, pe cel de 50mm ajungi la o magnificare de aproximativ 1:1,7.
Solutia cu butonul de View Depth of Field nu este recomandata...
Parerea mea este sa faci tot posibilul sa ai control asupra diafragmei si nu uita de lumini!
Avatar utilizator
CRC
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Noi 09, 2014 7:56 pm

Re: Ajutor Fotografie Macro

Mesajde moaartea » Joi Iul 09, 2015 2:06 am

CRC scrie:- Tuburi de extensie cu contacte electrice (cele mai bune, Kenko, te duc cat un obiectiv macro sh deci nu prea merita)


din cate stiu eu tuburile de extensie cu contacte ttl sunt undeva pe la ~250 lei daca retin eu bine....pe cand si cel mai ieftin ob macro 1:1 e minimm dublu decat atat...eu parca asa stiam...deci dupa mine s-ar merita si tuburile de extensie mai ales ca decat un ob pe montura m42 la ~500 lei e posibil ca optic la aceeasi magnificare sa fie mai sharp/mai bun 50-ul + inele macro....


p.s. cum s-a zis mai sus dupa ce ai ceva care te poti duce in 1:1 sau in cat ai nevoie tu luminile sunt fffff importanteeeee - adica cum le pozitionezi si ce faci cu ele...nu de care sunt...pot fi si niste veioze cu coli de hartie ca si difuzie sau ceva f persormant, conteaza cum le pozitionezi si ce faci cu ele
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Ajutor Fotografie Macro

Mesajde DannyMC » Joi Iul 09, 2015 4:31 pm

Livfly scrie:Am vazut niste filmulte cu setarea diafragmei, blocarea butonului de Deep of field si scoaterea obiectivului cu celalta mana. Este recomandata aceasta solutie?

Acea solutie nu functioneaza la Nikon, ci la Canon! La Nikon actionarea diafragmei se face mecanic printr-o parghie tensionata de un arc, iar in momentul in care scoti obiectivul de pe aparat arcul va readuce parghia si implicit diafragma la valoarea minima. In plus risti sa strici cate ceva desfacand obiectivul in timp ce aparatul actioneaza asupra parghiei. Deci nu e recomandata!
Asa cum a scris si CRC, cauta o solutie care sa-ti permita controlul asupra tuturor functiilor aparatului. Deci ori inele cu contacte ori lentile de close-up gen Raynox. Solutia ideala ar fi desigur, un obiectiv macro!


moaartea scrie:
CRC scrie:- Tuburi de extensie cu contacte electrice (cele mai bune, Kenko, te duc cat un obiectiv macro sh deci nu prea merita)


din cate stiu eu tuburile de extensie cu contacte ttl sunt undeva pe la ~250 lei daca retin eu bine....pe cand si cel mai ieftin ob macro 1:1 e minimm dublu decat atat...eu parca asa stiam...

Nope! Un set de tuburi Kenko este 130 de dolari pe BH sau 900 de lei la f64. Deci estimarea facuta de CRC e precisa! ;)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor Fotografie Macro

Mesajde moaartea » Joi Iul 09, 2015 5:51 pm

DannyMC scrie:Nope! Un set de tuburi Kenko este 130 de dolari pe BH sau 900 de lei la f64. Deci estimarea facuta de CRC e precisa! ;)


eu nu ma refeream la aceste tuburi care ziceai tu mai sus, ma refeream la un tub macro cu contact ttl de alta marca, ceva de genul http://olx.ro/oferta/tuburi-de-extensie-macro-pt-nikon-cu-ttl-baioneta-metal-garantie-ID1VWuX.html#a717202fd7 sau altceva asemanator...intradevar decatsa dai 900 lei pe asa ceva mai bine mai pui ceva si iei un ob de macro dedicat, dar pt ce are el nevoie eu cred ca ceva ca in genul de pe olx e mai mult decat suficient....
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Ajutor Fotografie Macro

Mesajde Livfly » Joi Iul 09, 2015 8:33 pm

Va multumesc!
Livfly
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Iul 14, 2014 11:36 pm

Your ultimate guide in Playing blackjack Switch

Mesajde beedeeess01010 » Vin Noi 10, 2023 11:05 am

Very interesting information! Perfect just what I was looking for! My site: Espesyal na Blackjack Switch Rules
beedeeess01010
 
Mesaje: 153
Membru din: Joi Sep 14, 2023 7:42 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 6 vizitatori

cron