Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:29 am

Articole Nikonisti.ro

PREA MULT NOISE!!

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: PREA MULT NOISE!!

Mesajde MihaiZ » Mie Noi 25, 2009 7:02 pm

bogdan_dumitru scrie:Salut Mihai, am scris mai sus.
Pe M functia isi demonstreaza cu adevarat puterea.
Practic tragi pe M la valorile de diafragma si de timp pe care le consideri potrivite cu ceea ce ai de fotografiat, le pastrezi constante chiar daca lumina variaza si expunerea este stabilita doar prin modificarea ISO.
Practic transformi modul Manual intr-un mod automat bazat pe variatia ISO.

O functie absolut remarcabila din punctul meu de vedere.

Multumesc pt lamuriri, e interesant modul de utilizare.
Pentru mine, modul M este in special util atunci cand vreau sa elimin ( sa sa il folosesc pur informativ ) meetering -ul camerei din diverse motive: matrix nu se preteaza la scena, conditii greoaie de lumina sau dimpotriva: lumina constanta unde setez o data expunerea si asta e.
Pe de alta parte mi-ar fi placut si mie sa am acces la acele valori intermediare de ISO, dar din pacate, pentru mine M trebuie sa ramana M.
50AFD, 70-300AFS, 105AFS
MihaiZ
 
Mesaje: 52
Membru din: Mie Iul 01, 2009 6:05 pm

Re: PREA MULT NOISE!!

Mesajde Dan Pop » Mie Noi 25, 2009 8:16 pm

sorinsava scrie:
Dan Pop scrie:In mod normal, Auto ISO acopera o plaja de sensibilitati a carei limita inferioara este valoarea setata manual, limita superioara fiind setata ca parametru al Auto ISO.


Complet gresit, totusi e o greseala acceptabila pt amatorii fara ambitii .

Auto ISO poate sa si scada iso curent, nu doar sa-l creasca spre limita.

Daca nevoia chinuitoare de a o face pe desteptu' nu ti-ar fi intunecat judecata, ai fi remarcat ca am inceput fraza cu cuvintele "in mod normal". Oare de ce-oi fi facut eu asta? Pentru ca scaderea sensibilitatii curente are loc numai daca la aceasta sensibilitate nu se poate obtine o expunere corecta nici daca se foloseste viteza maxima a obturatorului si diafragma cea mai inchisa a obiectivului, conditie care nu se prea indeplineste in mod normal.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: PREA MULT NOISE!!

Mesajde Dan Pop » Mie Noi 25, 2009 8:25 pm

MihaiZ scrie:Pe de alta parte mi-ar fi placut si mie sa am acces la acele valori intermediare de ISO, dar din pacate, pentru mine M trebuie sa ramana M.

Lamureste-ne si pe noi, in ce situatii concrete controlul sensibilitatii la nivel de treime de treapta (adica de grad DIN, pentru cei care isi mai amintesc aceasta scala a sensibilitatii) a lasat ceva de dorit? Si de ce infima corectie de expunere (diferenta dintre sensibilitatea dorita si cea care a putut fi setata pe aparat) nu a putut fi facuta la post-procesare?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: PREA MULT NOISE!!

Mesajde bogdan_dumitru » Mie Noi 25, 2009 8:48 pm

MihaiZ scrie:
bogdan_dumitru scrie:Salut Mihai, am scris mai sus.
Pe M functia isi demonstreaza cu adevarat puterea.
Practic tragi pe M la valorile de diafragma si de timp pe care le consideri potrivite cu ceea ce ai de fotografiat, le pastrezi constante chiar daca lumina variaza si expunerea este stabilita doar prin modificarea ISO.
Practic transformi modul Manual intr-un mod automat bazat pe variatia ISO.

O functie absolut remarcabila din punctul meu de vedere.

Multumesc pt lamuriri, e interesant modul de utilizare.
Pentru mine, modul M este in special util atunci cand vreau sa elimin ( sa sa il folosesc pur informativ ) meetering -ul camerei din diverse motive: matrix nu se preteaza la scena, conditii greoaie de lumina sau dimpotriva: lumina constanta unde setez o data expunerea si asta e.
Pe de alta parte mi-ar fi placut si mie sa am acces la acele valori intermediare de ISO, dar din pacate, pentru mine M trebuie sa ramana M.


Da, sigur ca poti avea acces.
Legat de masurarea expunerii, ea se petrece permanent (de fapt de opreste in stand-by) si poti utiliza matrix, spot sau center avand ISO ca parametru ce se modifica automat.
Nu vad nici un motiv pentru care nu ai putea avea acces la acele valori intermediare.
Si toate astea in modul Manual.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PREA MULT NOISE!!

Mesajde MihaiZ » Joi Noi 26, 2009 10:09 am

Dan Pop scrie:
MihaiZ scrie:Pe de alta parte mi-ar fi placut si mie sa am acces la acele valori intermediare de ISO, dar din pacate, pentru mine M trebuie sa ramana M.

Lamureste-ne si pe noi, in ce situatii concrete controlul sensibilitatii la nivel de treime de treapta (adica de grad DIN, pentru cei care isi mai amintesc aceasta scala a sensibilitatii) a lasat ceva de dorit? Si de ce infima corectie de expunere (diferenta dintre sensibilitatea dorita si cea care a putut fi setata pe aparat) nu a putut fi facuta la post-procesare?

Pai plecand de la ideea ca ISO 800 baga zgomot mai mult decat ISO400 ( 400 fiind insuficient pt o anumita scena ) atunci de ce sa nu pot apela la ISO640 care ar putea fi suficient dar ar introduce un zgomot mai mic?!?!
Cat despre modurile de masurare, pur si simplu m-am obisnuit mai mult cu matrix si cum sa il corectez decat sa schimb pe spot sau weighted. Neavand un buton dedicat pe D40 pt modul de masurare imi este greu sa le schimb.
50AFD, 70-300AFS, 105AFS
MihaiZ
 
Mesaje: 52
Membru din: Mie Iul 01, 2009 6:05 pm

Re: PREA MULT NOISE!!

Mesajde sorinsava » Joi Noi 26, 2009 12:03 pm

bogdan_dumitru scrie:Salut Sorin,

Nu as vrea sa fac apologia activitatii lui Thom Hogan, desi personal, mi se pare destul de orientat catre utilizator in ceea ce priveste informatiile pe care le ofera.


Sigur ca are si lucruri utile. Acu' depinde ce versiune de ghid ai nimerit si din ce an te-ai apucat sa folosesti nikon.

Spre ex. el scria ca iso curent devine iso minim si ca autoiso NU functioneaza cu blitz ci sta la iso curent, iar ISO blinkane in vizor non-stop doar ca sa-ti aminteasca faptul ca auto-iso e ON. Multumita forumurilor si mailurilor a invatat sa-l foloseasca pina la urma. Daca vrei sa te amuzi o sa-ti trimit poze din carti.
Ce vroiam eu sa zic e ca un guru ca el avea niste greseli greu de digerat pe care la rindul meu le-am gasit mentionate pe forumuri la vremea respectiva si de aia am zis ca cine citeste sa mai si probeze acasa ce scrie in carti.

In prezent traieste pe dpreview pe forum unde posteaza la orice ora din zi si din noapte. E in lumea lui in care face previziuni si-ar dori sa fie chemat de Nikon sa ii invete el cum se fac camere si e pur si simplu uimit ca Nikon nu l-a invitat in mod special la lansarea d3 in 2007 (nu l-a invitat deloc mai exact... macar 1 motiv cred ca stiu si eu :) )
Poti sa-l cauti acolo sa vorbesti cu el, eu am vorbit de citeva ori si a fost un om f normal. A lipsit o vreme fiind plecat in Africa, asa ziceau aia, acu' cred ca s-a intors. Daca vrei sa iti faci enorm de multi prieteni pe dpreview incheie orice post cu "canon trashes nikon" ;)

bogdan_dumitru scrie:Setand valoarea mica de la inceput, procesul este automat reversibil la aceasta prima valoare.
Oricum, e o functie foarte puternica si perfect utilizabila in modul Manual.
Ce nu am reusit sa descopar este functionalitatea ei in acest mod M, atunci cand folosesti flash-ul a carui expunere se stie ca tine cont de ISO.


Cel mai usor de testat e in M cu Display ISO in vizor sau pus pe Fn. Ai vrea sa ai iso curent mai mare de 100 cu auto-iso activat cind vrei sa fortezi alti parametrii sa stea intr-o anumita gama.

Cu blitz devine mai complicat modul autoiso pt ca in functie de metering vei avea sau nu TTL-BL, iar daca ai BL va folosi iso ca sa echilibreze fundalul in relatie cu subiectul. In moduri semiautomate iar e mai complicat.
Am citit ca la d300s favorizeaza mai tare BL decit la d300, prin iso, dar pina nu vad eu exact ce face ramine o poveste de pe alte forumuri.

Ideea de baza daca vrei sa folosesti auto-iso e sa te gindesti bine ce metering ai, cum "gindeste" meteringul respectiv,in ce mod de expunere esti si ce iso curent ii dai pt plecare.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: PREA MULT NOISE!!

Mesajde Dan Pop » Joi Noi 26, 2009 3:35 pm

MihaiZ scrie:
Dan Pop scrie:
MihaiZ scrie:Pe de alta parte mi-ar fi placut si mie sa am acces la acele valori intermediare de ISO, dar din pacate, pentru mine M trebuie sa ramana M.

Lamureste-ne si pe noi, in ce situatii concrete controlul sensibilitatii la nivel de treime de treapta (adica de grad DIN, pentru cei care isi mai amintesc aceasta scala a sensibilitatii) a lasat ceva de dorit? Si de ce infima corectie de expunere (diferenta dintre sensibilitatea dorita si cea care a putut fi setata pe aparat) nu a putut fi facuta la post-procesare?

Pai plecand de la ideea ca ISO 800 baga zgomot mai mult decat ISO400 ( 400 fiind insuficient pt o anumita scena ) atunci de ce sa nu pot apela la ISO640 care ar putea fi suficient dar ar introduce un zgomot mai mic?!?!

Asta e o limitare specifica aparatelor entry-level, cu exceptia lui D5000. Toate celelalte aparate au sensibilitatea selectabila in treimi de treapta, iar valoarea 640 ISO este disponibila utilizatorului.

Cind se vorbeste de valori intermediare de sensibilitate in contextul Auto ISO este vorba de valori intre treimile de treapta disponibile direct utilizatorului, chestii gen 220 ISO care se afla intre 200 ISO si 250 ISO care sint selectabile de utilizator.
MihaiZ scrie:Cat despre modurile de masurare, pur si simplu m-am obisnuit mai mult cu matrix si cum sa il corectez decat sa schimb pe spot sau weighted. Neavand un buton dedicat pe D40 pt modul de masurare imi este greu sa le schimb.

Daca ai ajuns la nivelul asta, poate ca ar fi bine sa iei in consideratie un upgrade. Macar un D80 second hand, daca bugetul nu permite mai mult. Vei intra intr-o cu totul alta lume la capitolele ergonomie si flexibilitate.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: PREA MULT NOISE!!

Mesajde MihaiZ » Vin Noi 27, 2009 10:05 am

Multumesc pentru lamuriri, probabil lucrul cu un aparat mai limitat duce si la obiceiuri mai ciudate ...
Momentan tocmai am schimbat 55-200 VR cu 70-300 VR. Sper ca la anul voi putea face si trecerea la D90. Personal ma feresc de body-uri SH, stiu pe cineva pe care l-a tinut D80-ul SH fix o saptamana de la cumparare :(
50AFD, 70-300AFS, 105AFS
MihaiZ
 
Mesaje: 52
Membru din: Mie Iul 01, 2009 6:05 pm

Re: PREA MULT NOISE!!

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Noi 27, 2009 4:04 pm

MihaiZ scrie:Personal ma feresc de body-uri SH, stiu pe cineva pe care l-a tinut D80-ul SH fix o saptamana de la cumparare :(


Daca il lua din raionul SH de la www.f64.ro macar avea garantie o luna de zile :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori