Acum este Joi Mar 28, 2024 7:13 pm

Articole Nikonisti.ro

Alegere cort foto si lumini

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Alegere cort foto si lumini

Mesajde lucienlazar » Mie Oct 07, 2015 3:34 pm

Salutare,

Am o ocazie sa fac fotografii pentru produse de mici dimensiuni (maxim 15 cm). Pe viitor este posibil sa fac fotografii si pentru un restaurant (farfurii cu mancare) dar deocamdata sunt sigur doar de primul proiect. Pentru asta intentionez sa imi cumpar un kit continand un cort foto, cateva fundaluri si doua sau trei lampi cu lumina continua. Am doua dileme:

1. Puterea becurilor. Are vreo importanta daca imi iau becuri de 30 sau de 135 de wati? Oricum intentionez sa folosesc trepied si timp de expunere oricat este necesar, subiectele vor fi statice.

2. Dimensiunea cortului. Nu am mai lucrat cu asa ceva. Pe net am citit ca e indicat ca latura sa fie sa fie cel putin dubla fata de dimensiunea produsului. Dati-mi va rog un sfat: sa iau cort cu latura de 40 cm pentru primul proiect urmand sa achizitionez apoi unul mai mare pentru farfurii? Sau sa iau de la inceput un cort cu latura de 60 sau 80 cm? In afara de spatiul ocupat, un cort mare fata de produsul fotografiat are vreun dezavantaj?

Multumesc,
Lucian
D600, 28 f/1.8, 60 f/2.8, 85 f/1.8, 180 f/2.8, SB-600
www.lucianlazar.com
lucienlazar
 
Mesaje: 267
Membru din: Sâm Mar 19, 2011 4:25 pm
Localitate: Iasi

Re: Alegere cort foto si lumini

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Oct 07, 2015 9:20 pm

Cu cat cortul este mai mare, cu atat posibilitatile de lucru sunt mai bune; in primul rand cortul trebuie sa acomodeze obiectul cel mai mare ce urmeaza a fi fotografiat, iar pe linga obiect trebuie sa ramina si ceva spatiu de manevra si pentru o difuzie mai buna. Intr-un cort mare poti introduce elemente suplimentare de reflexie ... intr-unul mic nu prea ai spatiu.

Cortul mare aduce neajunsul unor lumini mai puternice; atentie mare la alegerea becurilor si mai ales la puterea lor: cele cu incandescenta au puterea exprimata in W(atti), iar cele economice in Lumeni (iar echivalenta in W se face doar intr-un mod grafic simplist care de multe ori nu e concludent).
Oricare ar fi tipul de becuri ales, foloseste WB manual; exista becuri economice cu temperatura de 5000 sau 5500 care sunt foarte apropiate de temperatura unui blitz (care probabil va suplimenta sursele de lumina continua).

Pentru primul job (cu obiecte mici) te poti lipsi de cort, dar va trebui sa inventezi metode de difuzie a luminii (folii de calc, hirtie obisnuita, pinza alba, etc.). Parerea mea e ca te vei descurca onorabil cu niste becuri de 50-80 W (becuri economice a caror echivalenta probabil ca depaseste 120 W ai unui bec cu incandescenta). E posibil ca niste lampi cu LED-uri sa fie exact ce-ti trebuie ...

Se poate face fotografie de produs si in lumina naturala ... depinde de spatiul/cadrul ales si de destinatia fotografiilor (si de preferintele clientului).

Ar trebui sa faci niste teste cu ce ai deja ca iluminare(veioze, becuri folosite in-house, etc.) si sa extrapolezi, functie de rezultate.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere cort foto si lumini

Mesajde moaartea » Mie Oct 07, 2015 10:27 pm

ca si cort poti sa iti construiesti tu singur unul foarte usor dintr-o cutie care ii tai marginile si pui o panza sau coala de calc sau altceva alb ca difuzie, iar in functie de fundalul ales mai ales daca vrei sa ai alb perfect sub obiect o sa ai nevoie sa il iluminezi si de jos, de sub el....asta o sa vezi tu...

vreau sa iti spun un lucru de care eu m-am lovit, si care e foarte posibil sa ai probleme si tu cu el....daca folosesti becuri economice majoritatea becurilor nu au tot spectrul de culori, si nu iti ies culorile ca in realitate. ca sa reproduci cat mai fidel culorile iti trebuie ceva care sa aiba un cri cat mai mare.

cel mai ieftin e sa folosesti niste becuri normale cu incandescenta si sa faci un custom wb. neaparat becurile sa aiba aceeasi putere si sa fie de la aceeasi firma, daca nu au aceeasi putere pot sa aiba diferite temperaturi de culoare si nuuu o sa vrei asta. daca iti trebuie mai multa sau mai putina putere mai adaugi ceva de difuzie pe unele becuri sau maresti distanta. daca vrei sa folosesti neoane sau becuri economice si vrei sa ai cat mai fidel culorile trebuie sa gasesti modele care sunt special create pt acest lucru. si sunt destul de scumpe, unele bune erau 30-40 dolari bucata(acum poate sa gasesti si mai ieftine,dar sa aiba trecut cri-ul pe ele si sa scrie ca sunt full spectrum, altfel nu o sa ai culorile chiar asa de fidele,depinde ce asteptari ai....led-urile sunt in general cele mai proaste cand e vorba de culori corecte, iar becurile cu incandescenta nu sufera de aceasta problema.)
Fişiere ataşate
 001.jpg
uite un simplu exemplu care ilustreaza la ce ma refer ca multe surse de lumini nu au tot spectrul, cel mai simplu experiment...
 002.jpg
ca si comparatie, uite spectrul la diferite surse de lumina: lumina de zi, led(ala cred ca e un led destul de buna calitate in comparatie cu altele), bec cu incandescenta si becuri economice
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Alegere cort foto si lumini

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Oct 08, 2015 9:31 am

moaartea scrie:...
vreau sa iti spun un lucru de care eu m-am lovit, si care e foarte posibil sa ai probleme si tu cu el....daca folosesti becuri economice majoritatea becurilor nu au tot spectrul de culori, si nu iti ies culorile ca in realitate. ca sa reproduci cat mai fidel culorile iti trebuie ceva care sa aiba un cri cat mai mare.
...


Orice sursa de lumina genereaza tot spectrul (vizibil si invizibil); diferentele de intensitate/putere sunt cele care conteaza (radiatia reflectata). Chiar din graficul tau se pare ca nici soarele nu radiaza culorile din zona albastra la fel de intens ca pe cele calde, dar spectrul este acoperit de toate tipurile de lampi (desigur in mod diferit ca intensitate/putere).
Teoretic, daca folosesti 2 lampi, una cu lumina rece si alta cu lumina calda, vei acoperi mai bine (ca intensitate) spectrul vizibil ... in practica insa e mai complicat, fiind vorba despre lumina (radiatia) reflectata de subiect. [nu fotografiezi sursa de lumina, ci un subiect iluminat de respectiva sursa].
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere cort foto si lumini

Mesajde lucienlazar » Joi Oct 08, 2015 9:40 am

Multumesc pentru raspunsuri.

Apropo de lumini, puteti va rog sa-mi spuneti daca becurile incluse in acest kit (care vad ca au 5500k) sunt ok? As putea sa-mi iau doar becurile si sa-mi improvizez eu cortul.

http://www.ebay.com/itm/Studio-Photo-Continuous-Lighting-Softbox-Cube-Light-Shooting-Tent-4-Backdrops-/111740697061?hash=item1a0443b9e5

Am evitat intentionat sa postez un link de la un magazin online de la noi. In caz ca nu e ok nici cu linkuri din exterior cum e ebay rog un admin sa-l stearga. Multumesc.
D600, 28 f/1.8, 60 f/2.8, 85 f/1.8, 180 f/2.8, SB-600
www.lucianlazar.com
lucienlazar
 
Mesaje: 267
Membru din: Sâm Mar 19, 2011 4:25 pm
Localitate: Iasi

Re: Alegere cort foto si lumini

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Oct 08, 2015 9:27 pm

Eu n-as avea mari sperante de la ele: am gasit ca ar avea un echivalent de 675W ... ceea ce mi se pare cam exagerat [m-am uitat la constructia lor si nu par a fi deosebite fata de cele uzuale ... pentru 135/675W ar trebui ca partea de control care contine sursa sa fie mai mare ... poate ma insel eu; am gasit (in RO) niste monstruozitati Philips - ca dimensiune - si care erau marcate ca avand 90W (echivalent nu trecea de 300W incandescente parca). Eu am unele de 45W care sunt sensibil mai mari decat cele de 30W existente prin supermarketuri si ochiometric sunt mai puternice decat orice se gaseste uzual.]

Ca temperatura sunt OK. Ca putere insa, tare mi-e frica ca acei 135W sunt de fapt o echivalenta si ea departe de adevar.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere cort foto si lumini

Mesajde lucienlazar » Vin Oct 09, 2015 10:09 am

Multumesc.

M-am cam lamurit ca nu are sens sa iau un astfel de set. Maine dimineata plec la vanatoare in Dedeman, Praktiker si alte magazine de bricolaj si sper sa gasesc niste becuri ok.
D600, 28 f/1.8, 60 f/2.8, 85 f/1.8, 180 f/2.8, SB-600
www.lucianlazar.com
lucienlazar
 
Mesaje: 267
Membru din: Sâm Mar 19, 2011 4:25 pm
Localitate: Iasi

OKBet NBA Online Betting

Mesajde beedeeess01010 » Vin Noi 10, 2023 11:02 am

I found this post very interesting and informative. Thank you for sharing your special thoughts with us. My site:
Exploring OKBet NBA Online Betting
beedeeess01010
 
Mesaje: 153
Membru din: Joi Sep 14, 2023 7:42 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori