Acum este Joi Mar 28, 2024 4:03 pm

Articole Nikonisti.ro

flash compensation in manual mode

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

flash compensation in manual mode

Mesajde tiberiugraphy » Vin Oct 23, 2015 1:08 am

Din ce am tot citit prin manualul aparatului D750 ar trebui sa functioneze in modul manual, dar indiferent ca trag in spot sau multi metering pozele ies la fel indiferent ca pun -3.0 sau +1.0 la flash compensation. De cateva ori am vazut ca a funtionat dar nu stiu exact ce i-am facut. E o problema cu aparatul sau flash compensation nu funtioneaza in manual mode?

Am testat si cu exposure compensation in modul manual si imi modifica intensitatea blitzului doar pe valorile pozite. Daca setez compensare -5.0 pozele ies la fel ca si atunci cand pun 0.0. Dar daca pun +5.0 ies albe din cauza blitzului. Treaba asta se intampla cand am setat e4 expsure comp. for flash pe entire frame. Daca setez pe bacground only exposure compensation nu mai afecteaza in nici un fel intensitate blituzlui.

Am testat si cu blitzul intern si cu SB-700 si la fel face.

Ma interesa treaba asta pentru atunci cand fac poze la un eveniment si incaperea nu este foarte luminta si daca nu trec pe manual pe aperture priority imi da expuneri de secunde....

Help!
tiberiugraphy
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Oct 23, 2015 12:42 am

Re: flash compensation in manual mode

Mesajde mumus » Vin Oct 23, 2015 5:38 am

Ia zi ce obiectiv si ce blitz ai?
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: flash compensation in manual mode

Mesajde tiberiugraphy » Vin Oct 23, 2015 3:59 pm

sb-700 si af s nikkor 50mm 1:1.4g
tiberiugraphy
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Oct 23, 2015 12:42 am

Re: flash compensation in manual mode

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Oct 24, 2015 6:27 pm

tiberiugraphy scrie:Din ce am tot citit prin manualul aparatului D750 ar trebui sa functioneze in modul manual,


În mod manual nu există compensare de expunere. Nici la lumina existentă, nici la flash.

Dacă însă aparatul e în M iar flash-ul în TTL, se poate folosi compensarea de expunere, care va modifica efectul flash-ului (TTL fiind un mod automat).

Mai mult, se poate folosi compensarea de expunere de lângă declanșator, nu doar cea specială pentru flash (de pe aparat sau de pe flash).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: flash compensation in manual mode

Mesajde moaartea » Joi Noi 19, 2015 4:53 am

vezi sa nu ai iso pe auto sau sa nu ai cumva blitul in modul manual in loc de ttl...

reseteaza setarile din blitz(sb700), daca tot nu functioneaza compensarea la flash reseteaza si setarile la aparat, daca tot nu functioneaza pune o poza sa vedem exif-ul, adica ce setari ai avut la aparat,poate asa se identifica ce faci tu gresit.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

e sabong

Mesajde beedeeess01010 » Vin Noi 10, 2023 10:59 am

We have a site for sports games. You must be interested. online sabong site
beedeeess01010
 
Mesaje: 153
Membru din: Joi Sep 14, 2023 7:42 am

Re: flash compensation in manual mode

Mesajde hoadprofess » Mar Noi 28, 2023 10:08 am

Observați dacă nu aveți iso pe auto sau dacă utilizați blitul în modul manual în loc de ttl. Resetați setările blitz (sb700) dacă compensarea flash nu funcționează. Dacă tot nu funcționează, resetați și setările aparatului. Dacă tot nu funcționează, faceți o fotografie pentru a vedea exif-ul, care arată setările pe care le aveți la aparat, astfel încât să puteți determina ce ați făcut greșit.
hoadprofess
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 28, 2023 10:06 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron