Acum este Vin Mar 29, 2024 1:38 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografia de strada

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Fotografia de strada

Mesajde pai mei » Dum Feb 28, 2016 1:02 am

Am incercat eu de cateva ori sa pozez oameni pe strada in Bucuresti - dar m-am lasat. Nu s-a intamplat nimic, nu s-a luat nimeni de mine. Simt insa ca nu e ok sa pozezi oamenii fara sa-i intrebi, sau poate ca nu e pentru mine. Poate "street photography" ramane in istoria antica, cand oamenii erau mai putini sensibili la aparatele foto, si pe atunci si daca erau pozati stiau ca nu ajung pe internet.

Cred ca un aparat mic, si cu aspect retro ar ajuta. Sau - un aparat roz si costumatie de turist in Hawaii. Oricum nu fata serioasa si DSLR negru si suparat. Apoi in Bucuresti cel putin - am patit ca un patron de magazin de la coltu strazii sa iasa la mine sa-mi spuna sa nu-i pozez magazinul, si un bodyguard de la un bloc nou a iesit sa-mi spuna sa nu pozez blocul...

Se descurca cineva cu fotografia de strada? Cum?
De fapt problema e - cat de mult iti pasa, si daca merita sa iti pese de ce zic/fac/cum se uita oamenii, pentru ca oricum poza o ai. Mie imi pasa, asa ca nu intentionez sa pozez fara sa intreb.
pai mei
 
Mesaje: 72
Membru din: Mar Dec 06, 2011 9:40 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia de strada

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Feb 28, 2016 1:30 am

Aveti foarte mare grija cu pozatu pe strada in bucuresti e bine sa fiti minim 2 insi astfel riscati sa dati de belele ceea ce e foarte riscant daca aveti scule peste 2-3 mii de oiro.
Eu fac mai multe poze pentru mine cand merg dintr-un loc in altu, mai iau si aparatu dupa mine, cateva exemple.
http://postimg.org/gallery/k18v9tou/91463cc0/
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron