Acum este Joi Mar 28, 2024 12:48 pm

Articole Nikonisti.ro

Setari Nikon D3200 + 35 mm Nikkor 1.8 G

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Setari Nikon D3200 + 35 mm Nikkor 1.8 G

Mesajde Iuliu333 » Mie Iul 13, 2016 5:15 pm

Salut
Sunt incepator pe DSRL, m-am jucat putin cu Kitul stadard 18-55 mm , i am cam dat de cap si am zis sa incerc un 35mm in speranta ca voi face cadre mai bune :)
Din nefericire sunt NOOB :)) Nu stiu ce setari sa-i fac, pentru fotografie de interior, cu lumina continua de la softboxuri , in care nu doar subiectul sa fie sharp ci si decorul. Oricum, mie nici subiectul nu mi iese sharp, foarte multi purici, sau prea multa luminata si decolorata imaginea. Iar pentru exterior, la umbra pozele imi ies super, iar cand e soare puterninc si subiectul e aproape, tot asa prea luminata iese poza. Tin sa precizez ca as mai vrea sa stiu setari pentru fotografie de exterior, fara ca blur in spatele subiectului. Si setari pentru filmare daca exista ceva setari de baza:) Multumesc !
Iuliu333
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iul 13, 2016 5:01 pm

Re: Setari Nikon D3200 + 35 mm Nikkor 1.8 G

Mesajde emil » Mie Iul 13, 2016 6:39 pm

Din ce scrii s-ar parea ca incerci sa faci poze pe modul M (manual).
Fiind incepator iti propun sa folosesti modurile A si S (A - controlezi diafragma, S - controlezi timpul de expunere).
De asemenea, citeste si urmareste cat mai multe tutoriale ca sa poti invata legatura dintre diafragma, timpul de expunere si ISO (sensibilitatea), pana nu intelegi bazele nu te poti astepta sa-ti iasa poze bune.

Pentru inceput urmareste tutorialele publicate chiar pe Nikonisti (vei avea nevoie de un cont pe pagina, diferit de cel de pe forum, dar il poti crea gratuit) vizitand pagina : http://www.nikonisti.ro/centrul-de-instruire-nikon

De asemena, fa cat mai multe poze si urmareste ce setare (pe camera) schimbi si ce obtii in poza.

Si ca fapt divers, NU EXISTA SETARE GENERALA, in fiecare situatie va trebui sa folosesti alte setari in functie de :
- in primul rand cata lumina ai
- ce incerci sa obtii, de exemplu : sa ingheti actiunea, sa faci expunere lunga ca sa se vada valurile ca un voal, sa se vada clar doar subiectul si restul sa fie "blurat", ...
- ce incerci sa fotografiezi (de exemplu sa nu faci expunere indelungata daca fotografiezi copii care alearga, nu vor iesi clar in poza)
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Setari Nikon D3200 + 35 mm Nikkor 1.8 G

Mesajde Iuliu333 » Mie Iul 13, 2016 11:41 pm

Multumesc Emil de Post, asa e, tre sa l mai butonez , dar beleaua e, ca faceam poze mai clare cu obiectivul din kit, decat cu 35 mm. Stiu ca nu-s setari generale dar ma gandeam ca exista un barem unde sa se incadreze "f-ul" pt un sharp mai ok! Multam inca odata si-o seara faina!
Iuliu333
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iul 13, 2016 5:01 pm

Re: Setari Nikon D3200 + 35 mm Nikkor 1.8 G

Mesajde emil » Joi Iul 14, 2016 9:22 am

Iuliu333 scrie:Multumesc Emil de Post, asa e, tre sa l mai butonez , dar beleaua e, ca faceam poze mai clare cu obiectivul din kit, decat cu 35 mm. Stiu ca nu-s setari generale dar ma gandeam ca exista un barem unde sa se incadreze "f-ul" pt un sharp mai ok! Multam inca odata si-o seara faina!


Ti-am spus sa citesti si sa inveti ca sa vezi legatura intre "f-ul" si claritatea imaginii, nu din rautate.
Pe scurt, cu cat numarul f este mai mic, cu atat zona de clar este mai mica, de exemplu daca faci portret vei avea urmatoare cu un obiectiv fix de 35-50 mm (si presupunand ca focalizezi pe nas, desi e indicat sa focalizezi pe ochi :p ):
- la f1.8 probabil va fi in clar varful nasului dar nu si restul nasului,
- la f3.5-4 deja probabil va fi in clar nasul si ochii,
- iar la f8 depinzand de distanta fata de subiect probabil va fi in clar toata fata (de la nas pana la urechi)

Cu obiectivul de kit aveai poze mai clare pentru ca f minim al lui este f3.5, la 35 probabil ai deschis obiectivul pana la f 1.8 fara sa realizezi ca zona de clar este mult prea ingusta ca sa includa toata fata unei persoane. Incearca sa faci poze la f-uri diferite ca sa intelegi legatura intre f si zona de clar (cat de mult din fata este clara).

Nu intotdeauna e bine sa faci poze cu f-ul minim (sau deschiderea maxima a diafragmei) al unui obiectiv, de exemplu daca faci poze de peisaj e indicat sa faci poze de la f8 in sus.
De aceea iti spuneam sa inveti bazele sa intelegi legatura dintre timpul de expunere, numarul F (deschiderea diafragmei) si ISO (sensibilitatea senzorului), altfel vei face poze fara sa intelegi de ce obtii anumite "efecte" in ele sau de ce in anumite situatii iti iasa poza cum vrei iar in altele nu.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Setari Nikon D3200 + 35 mm Nikkor 1.8 G

Mesajde Plesoianu Marius » Joi Iul 14, 2016 12:15 pm

Pentru inceput foloseste auto-iso, eu o tin 90% din timp on atata cat nu trag cu flash.
Ziua il poti tine pe A, face el singur diafragma iar la lumina mai slaba pe M.
Ca timp de expunere nu e recomandabil sa cobori sub 1/100, iar ca diafragma daca e 1.8 ideal ar fi sa nu ii dai mai putin de f2.2.
Also asigurate ca obiectivul nou nu sufera de front/back focus.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Setari Nikon D3200 + 35 mm Nikkor 1.8 G

Mesajde Iuliu333 » Mar Iul 19, 2016 2:56 am

Multumuesc Emil , mai stiam si eu cate ceva din ce mi-ai zis tu, plus ca exact in ziua cand mi-ai scris tu postul , mi-a mai dat cineva aceeasi explicatie :) O sa tin cont, si-o sa pun in practica.
Marius, din pacate, obiectivul e posibil sa fi avut o problema de focus si cromatica, l-am trimis pt inlocuire. Multumesc de sfat.
Va salut baieti si numa bine :)
Iuliu333
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iul 13, 2016 5:01 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori