Acum este Joi Mar 28, 2024 12:52 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografiere cu trepied

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Fotografiere cu trepied

Mesajde Belabel » Dum Sep 18, 2016 8:04 pm

Buna! De curand am achizitionat un Nikon D3300 cu obiectiv 18-55 mm si un trepied. Pentru a ma fotografia folosesc trepiedul si autodeclansatorul, insa am probleme cu focalizarea. Nu stiu ce setari sa folosesc pentru a ma focaliza ca si cum mi-ar face cineva poza (de cele mai multe ori asez aparatul vertical). De obicei folosesc un perete gol pentru background si imi ia ceva pentru a focaliza (trebuie sa intind o mana in fata aparatului), iar cand ma asez pentru a face poza nu focalizeaza asa cum mi-as dori. Am incercat pe mai multe moduri de fotografiere si focalizare, dar inca nu am gasit "formula perfecta". As dori cateva sfaturi. Multumesc!
Belabel
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Sep 18, 2016 7:53 pm

Re: Fotografiere cu trepied

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Sep 18, 2016 10:40 pm

Nu poti sa faci focus inainte si dupa sa il pui pe manual?
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografiere cu trepied

Mesajde puiucristian » Lun Sep 19, 2016 3:11 pm

O idee ar fi sa foloseti telecomanda, cu modul Delayed remote

Shutter is relased 2 s after shutter release button on optional ML-L3 remote control is pressed


Asa face autofocusul cu tine in cadru, si ai 2 secunde sa arunci telecomanda daca intra si mana in cadru.
puiucristian
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Dec 26, 2015 10:45 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori