Acum este Vin Mar 29, 2024 3:59 pm

Articole Nikonisti.ro

Botez....

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Botez....

Mesajde equinoxe » Sâm Apr 11, 2009 9:01 pm

Salutare.

Cum necum, am reusit sa ma bag intr-o mica "belea". M-a rugat un coleg - pe care fotograful (proesionist cica, platit) l-a cam lasat balta - sa fotografiez botezul fetitei lui. Sincer sunt un pic nervos pe treaba asta, stiu ca ma voi descurca, dar vreau sa iasa totul super bine! Ce sfaturi imi dati?!

Echipamentul: Nikon D90, Nikon 18-200 VR, Nikon 50mm f/1.8, Tamron 90mm f/2.8, SB-900. Mai am si un SB-28, cu fotocelula dar nu am stand.
Teroarea mea este in biserica unde, daca ma lasa preotul cu blit, tavanul fiind foarte foarte inalt (si mai e si colorat) nu va fi suficient pentru bounce! Ce sa fac?!

Va multumesc mult!
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Botez....

Mesajde Dan Pop » Sâm Apr 11, 2009 9:41 pm

equinoxe scrie:Echipamentul: Nikon D90, Nikon 18-200 VR, Nikon 50mm f/1.8, Tamron 90mm f/2.8, SB-900. Mai am si un SB-28, cu fotocelula dar nu am stand.
Teroarea mea este in biserica unde, daca ma lasa preotul cu blit, tavanul fiind foarte foarte inalt (si mai e si colorat) nu va fi suficient pentru bounce! Ce sa fac?!

Sint convins ca exista persoane mult mai calificate decit mine pe forum care sa-ti raspunda la intrebare, dar, daca nu primesti alte raspunsuri si daca achizitia unui stativ pentru al doilea flash nu e o optiune, eu vad lucrurile cam asa:
Pentru fotografiile facute de aproape, foloseste placuta de difuzie de la SB-900 si iluminarea directa. Pentru celelalte ai de ales intre iluminare directa normala cu flash-ul si fotografii in lumina existenta cu 50 f/1.8 si 1600 ISO (senzorul lui D90 suporta bine asa ceva). Daca poti face rost si de un 35 f/1.8 (sau f/2) esti destul de bine acoperit chiar si pentru cazul cind nu ai voie sa folosesti flash-ul. Obiectivul de 90 mm cred ca e cam prea lung pentru fotografii din mina la lumina existenta in biserica.

Daca spatiul de stocare disponibil permite (avind in vedere numarul estimat de fotografii), foloseste modul de stocare raw + JPEG fine, ca sa mai poti corecta prin postprocesare imaginile care n-au iesit suficient de bine direct din aparat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Botez....

Mesajde equinoxe » Sâm Apr 11, 2009 9:48 pm

Multumesc pentru raspuns Dle. Pop.
Cu standul nu m-am facut inteles, nici macar pentru SB-900 nu am lightstand, iar de cumparat, la ora asta, sau maine dimineata, se exclude.

DPDV stocare si fisiere, eu oricum trag numai RAW, si sper sa-mi ajunga un card de 8GB + 4GB + 2 GB, desi ca sa fiu sigur, as mai lua unul de 8 GB.
2 baterii pt camera si 3 seturi de MahaPowerex 2700mAh eu zic ca sunt suficiente.
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Botez....

Mesajde Dan Pop » Sâm Apr 11, 2009 10:15 pm

equinoxe scrie:Multumesc pentru raspuns Dle. Pop.

Cu placere.
equinoxe scrie:Cu standul nu m-am facut inteles, nici macar pentru SB-900 nu am lightstand,

Pentru SB-900 nu ai nevoie de stand, pentru ca-l tii pe aparat, oricum. Ai fi avut nevoie doar pentru al doilea flash, pe care-l amplasai oarecum simetric fata de pozitia ta.
equinoxe scrie:iar de cumparat, la ora asta, sau maine dimineata, se exclude.

N-a fost evident, din primul mesaj, cit de iminent este botezul.
equinoxe scrie:2 baterii pt camera si 3 seturi de MahaPowerex 2700mAh eu zic ca sunt suficiente.

Un set de acumulatori proaspat incarcati ar trebui sa fie de ajuns pentru flash, cu un al doilea de backup, pentru orice eventualitate. Ia si al doilea flash, ca backup pentru primul.

As mai adauga la primul mesaj si ca, functie de lumina existenta si de indicatiile exponometrului, e posibil sa poti folosi 18-200 daca ai nevoie de focale foarte mici. VR-ul nu ajuta decit daca toata persoanele din cadru stau nemiscate, de aceea e nevoie de timpi de expunere de cel mult 1/30 - 1/50.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Botez....

Mesajde equinoxe » Sâm Apr 11, 2009 10:29 pm

Din pacate, al doilea flash nu este SB-28 DX, ci un SB-28 normal, si sincer nu m-as risca sa-l pun on-camera pe D90. L-am luat pentru aplicatii tip "strobist".

Inca o data, va multumesc pentru raspuns!
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Botez....

Mesajde sorinsava » Dum Apr 12, 2009 6:02 pm

La D90 o sa poti sa folosesti fara nici un stres 1600 si cu obiectivul la max 2.8 si viteze de 1/50 o sa te descurci fara blitz cu lumina de la multele luminari si ce mai intra pe geamuri. Ai grija sa nu subexpui sa nu fie nevoie sa corectezi in raw pt ca o sa iasa urit, daca e sa gresesti greseste in supraexpunere. DR scade cu iso. In principiu foloseste autoiso cu activare la 1/50-60 sau cit e viteza minima pe care poti s-o faci din mina.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Botez....

Mesajde equinoxe » Dum Apr 12, 2009 6:11 pm

Multumesc pentru raspuns.
Nu m-am uitat cu foarte mare atentie la cum au iesit, inca sunt in pre-procesare.
Eu lucrez asa:
1. Marchez "gherlele" mai mult decat evidente
2. Ma mai uit odata prin "gherle" sa vad ce totusi se poate lucra
3. Se sterg
4. Croping & Straightening
5. Procesare

Ciclul asta il reiau cam de 3 ori, pana raman din 150 de poze (exemplu) cu 35 dar bune bune!
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron