Acum este Vin Mar 29, 2024 1:55 am

Articole Nikonisti.ro

sigma apo 70-300 macro

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

sigma apo 70-300 macro

Mesajde flopan » Mar Ian 26, 2010 9:23 pm

care e folosirea corecta a acestiu obiectiv pe pozitia macro ...ca sincer sa fiu nu prea mi se pare ca e un macro(stiu in afara de adevaratele macro)...adica vreau sa zic asta ca intr-adevar mareste ceva acolo si ies minunate dar nu intra asa in detaliu de ex: cum vad la uni ca daca fac un tantar il fac sa aiba ochiul cat o moneda ..cca
si iara toate grilele alea de la extensia macro cum le folosesc???
vreau asa mai muta in gura...ca imi place la nebunie car na stii cum e cand faci de capul tau....
rog profesionistii sau veteranii sa imi dea o mana...
multumesc la toti anticipat
Avatar utilizator
flopan
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 12, 2009 7:32 pm

Re: sigma apo 70-300 macro

Mesajde Dan Pop » Mie Ian 27, 2010 12:05 am

flopan scrie:care e folosirea corecta a acestiu obiectiv pe pozitia macro ...

Pui inelul de zoom pe 300, focalizare manuala, activezi comutatorul de macro, dai inelul de focalizare la distanta minima si te apropii de subiect pina cind ai imaginea clara in vizor. In aceste conditii poti obtine un raport de marire de 1:2. Pentru rezultate optime folosesti diafragma 1:8 sau 1:11 (expunerea pe modul prioritate de diafragma). Nu trebuie sa te astepti la cine stie ce performante, avind in vedere ca un obiectiv macro pe bune costa cel putin dublu.
flopan scrie:adica vreau sa zic asta ca intr-adevar mareste ceva acolo si ies minunate dar nu intra asa in detaliu de ex: cum vad la uni ca daca fac un tantar il fac sa aiba ochiul cat o moneda ..cca

Asta se face usor prin tehnica crop-ului.
flopan scrie:si iara toate grilele alea de la extensia macro cum le folosesc???

Le ignori linistit. Nu-mi imaginez situatii in care sa vrei sa fotografiezi la un raport de marire predeterminat (altul decit cel maxim). Atunci cind nu fotografiezi la raport maxim, raportul este dictat de ceea ce vrei sa prinzi in cadru.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: sigma apo 70-300 macro

Mesajde flopan » Mie Ian 27, 2010 9:24 pm

multa stima donmule pop ...iarasi dumneavoastra prompt la rasuns
o sa pun in practica ceea ce mi-ati explicat
dar asa ca o versiune de inceput cu un buget minim la un obiectiv macro ce imi recomandati fie el si nu de la nikon
aaa era sa uit explicati-mi si mie cu cropul de 100%...adica de unde stiu ca e 100%...imagine marita dublu?
va multumesc !!!
Avatar utilizator
flopan
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 12, 2009 7:32 pm

Re: sigma apo 70-300 macro

Mesajde Dan Pop » Joi Ian 28, 2010 12:59 pm

flopan scrie:dar asa ca o versiune de inceput cu un buget minim la un obiectiv macro ce imi recomandati fie el si nu de la nikon

Nu prea exista obiective macro ieftine. As recomanda noul obiectiv macro Nikon de 85 mm, care e marginal mai scump decit cele third party dar are avantaje clare fata de ele: focalizare interna, motor de focalizare rapida si stabilizare optica. Am postat si o scurta prezentare a lui: viewtopic.php?f=21&t=4333.
flopan scrie:aaa era sa uit explicati-mi si mie cu cropul de 100%...adica de unde stiu ca e 100%...imagine marita dublu?

Nu am folosit termenul de crop 100%, ci pur si simplu de crop: se decupeaza din imagine doar partea care prezinta interes. Acea parte, afisata pe suprafata acoperita inainte de toata imaginea, va apare mult mai mare decit inainte. Am postat un articol pe tema asta la viewtopic.php?f=27&t=3623. Gasesti acolo si exemple de la alti fotografi.

Cropul 100% este un fragment dintr-o imagine in care fiecare pixel al imaginii este vizibil. Se numeste asa pentru ca modalitatea cea mai simpla de realizare este zoom-area imaginii in editor pina la 100% si decuparea zonei de interes.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: sigma apo 70-300 macro

Mesajde flopan » Vin Ian 29, 2010 12:57 am

Va multumesc din suflet domnule pop...explicati asa de bine
Am facut deja ceva si cu cel de kit 18-55..si cu cel de la sigma Macro 70-300
O sa pun ceva pe site..acum am ochii foarte obositi si nu ma simt in stare

Numai bine... florin Dragomir !!!
Avatar utilizator
flopan
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 12, 2009 7:32 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori