Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:38 am

Articole Nikonisti.ro

foto in RAW

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

foto in RAW

Mesajde flopan » Sâm Feb 06, 2010 10:21 pm

vreau sa va intreb de ce mie pozele trase in raw mi se par mai urate(din pct de vedre a fidelitati)..cu toate ca toti consiliaza ca e mai bine sa tragi in raw
stiu ca e originalul neatins cum era negativul odata dar repet mie nu mi se par asa de fidele...
am un d40..conteaza ceva de la megapixeli ca sant numai 6 sau asa e la toate?...sau mi se pare mie?
Avatar utilizator
flopan
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 12, 2009 7:32 pm

Re: foto in RAW

Mesajde Dan Pop » Sâm Feb 06, 2010 11:17 pm

flopan scrie:vreau sa va intreb de ce mie pozele trase in raw mi se par mai urate(din pct de vedre a fidelitati)..cu toate ca toti consiliaza ca e mai bine sa tragi in raw

E mai bine sa folosesti formatul raw doar daca intentionezi sa post-procesezi tu imaginile. Cele JPEG arata mai bine pentru ca au fost deja procesate de aparat, functie de setarile tale.

Avind in vedere cit de ieftine sint cardurile de capacitati mari, e mai bine sa salvezi imaginile in ambele formate. Folosesti versiunea JPEG la cele care nu mai necesita post-procesare sau doar operatii minore, gen crop sau indreptarea liniei orizontului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: foto in RAW

Mesajde flopan » Sâm Feb 06, 2010 11:33 pm

da incep sa inteleg ...credeam ca din contra tre sa fie mai reusite cele Raw
mersi de promptitudinea ta ca intotdeauna
te rog da o ocheata aici si zi-mi si mie ce mana am...daca vrei...dar daca trebuie cearta-ma :):):)
viewtopic.php?f=27&t=1803&start=20#p20001
Avatar utilizator
flopan
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 12, 2009 7:32 pm

Re: foto in RAW

Mesajde Dan Pop » Lun Feb 08, 2010 4:00 pm

flopan scrie:da incep sa inteleg ...credeam ca din contra tre sa fie mai reusite cele Raw

Cele raw nu sint prelucrate de aparat pentru a-i lasa mina libera fotografului sa faca ce vrea cu ele. Functie de abilitatea fotografului de a folosi un editor de imagini si de cantitatea de efort investita, se poate obtine mai mult sau mai putin decit a facut JPEG-engine-ul aparatului.

Un alt aspect de avut in vedere este destinatia imaginii. O imagine care arata foarte bine pe ecran s-ar putea sa nu arate la fel de bine pe o anumita combinatie de imprimata/suport/cerneala. Formatul raw iti da posibilitatea sa generezi oricite versiuni ai nevoie.
flopan scrie:te rog da o ocheata aici si zi-mi si mie ce mana am...daca vrei...dar daca trebuie cearta-ma :):):)
viewtopic.php?f=27&t=1803&start=20#p20001

Avind in vedere modestia dotarii tehnice, mi se par OK. La cele din mijloc, se mai putea ridica putin contrastul. Principala critica este ca nu te-ai folosit de toti cei 700 pixeli disponibili pentru imagini atasate, asa ca e cam greu sa le judeci plusurile si minusurile. Dar, atit cit se vede, arata destul de bine.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: foto in RAW

Mesajde Sajuuk » Mie Feb 10, 2010 10:12 pm

Dan Pop scrie:E mai bine sa folosesti formatul raw doar daca intentionezi sa post-procesezi tu imaginile. Cele JPEG arata mai bine pentru ca au fost deja procesate de aparat, functie de setarile tale.


Aici s-ar putea sa fie o mica problema: D40 face salvare RAW+JPEG, insa JPEG-urile sunt la calitate minima. Eu unul prefer sa trag fie RAW fie JPEG la calitatea maxima permisa de aparat.
Observatia legata de cardurile de memorie ramane valabila, cu atat mai mult cu cat un singur fisier RAW ocupa cat doua fisiere JPEG salvate la calitatea cea mai buna.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: foto in RAW

Mesajde Dan Pop » Joi Feb 11, 2010 6:59 pm

Sajuuk scrie:Aici s-ar putea sa fie o mica problema: D40 face salvare RAW+JPEG, insa JPEG-urile sunt la calitate minima.

Se pare ca aceasta limitare arbitrara a afectat gama D40-D60 (la D3000 vad ca nu mai e mentionata, pe dpreview, cel putin). E pacat, pentru ca optiunea NEF+JPEG este cea mai interesanta dintre toate modurile de salvare a imaginilor pe card. Sint situatii cind JPEG-engine-ul aparatului o nimereste atit de bine incit te poti chinui o gramada cu un convertor de raw-uri (altul decit CNX, care stie sa reproduca setarile aparatului) pina obtii un rezultat asemanator.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: foto in RAW

Mesajde zvonacfirst » Dum Mai 09, 2010 8:15 am

oare de ce nu pot deschide imagini nef cu Capture NX2? primesc pesajul din captura.
Fişiere ataşate
eroare.jpg
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: foto in RAW

Mesajde aind » Dum Mai 09, 2010 10:47 am

zvonacfirst scrie:oare de ce nu pot deschide imagini nef cu Capture NX2? primesc pesajul din captura.


salut, acelasi mesaj de eroare il primeam si eu DUPA ce am instalat CNX2 pe un laptop, si l-am mai instalat si pe un PC.
am aflat ca licenta functioneaza doar pe un computer, si pe laptop il inregistrasem online cu toate detaliile.
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: foto in RAW

Mesajde Dan Pop » Dum Mai 09, 2010 11:00 am

zvonacfirst scrie:oare de ce nu pot deschide imagini nef cu Capture NX2?

Daca poti deschide JPEG-uri fara probleme, probabil ca versiunea de CNX2 este prea veche. Incearca sa descarci cea mai recenta versiune disponibila pe nikon-support si sa faci un upgrade la ce ai deja instalat. CNX-urile mai vechi decit aparatele nu recunosc NEF-urile acestora.
Ultima oară modificat de Dan Pop pe Dum Mai 09, 2010 7:24 pm, modificat 1 dată în total.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: foto in RAW

Mesajde zvonacfirst » Dum Mai 09, 2010 5:51 pm

d-l Pop a avut dreptate, am rezolvat.
multumesc mult.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

cron