Acum este Sâm Apr 20, 2024 2:01 am

Articole Nikonisti.ro

foto fara blitz

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

foto fara blitz

Mesajde dagy2012 » Mie Feb 17, 2010 12:37 pm

salut, am o nelamurire in ceea ce priveste fotografierea fara blitz in spatii inchise. wb-ul cred ca il folosesc corect(oricum experimentez toate posibilitatile), dar pozele in cele mai multe cazuri imi ies miscate(ceata) iso il las pe auto si cel mai frecvent folosesc modul A. orice setare as face simt nevoia de mai multa viteza la shutter. pozele sunt facute fara trepied :). nu cred ca e nevoie de exemple stiti la ce ma refer...oricum sunt incepator asa ca sigur e problema la setari. poate imi dati cateva sfaturi.
dagy2012
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Dec 03, 2009 9:24 am

Re: foto fara blitz

Mesajde andrei badea » Mie Feb 17, 2010 12:43 pm

Cred că este esențial să precizați ce aparat și obiectiv (dacă este cazul) folosiți. :) În funcție de asta, vi se pot da diverse sfaturi pentru problema dumneavoastră.
Avatar utilizator
andrei badea
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Iun 21, 2009 9:09 am
Localitate: București

Re: foto fara blitz

Mesajde Dan Pop » Mie Feb 17, 2010 1:36 pm

Pentru a fotografia la viteza maxima posibila in conditii de iluminare precare, fara zgomot excesiv pe imagine, se seteaza sensibilitatea la jumatate din valoarea maxima nominala a aparatului (cea mai mare valoare listata ca atare in meniul de alegere a sensibilitatii) si se foloseste modul P.

Daca nu e suficient si daca utilizarea unui obiectiv mai luminos nu e o optiune, fie se recurge la trepied (sau alta forma de stabilizare a aparatului), fie se mareste nivelul de iluminare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: foto fara blitz

Mesajde dagy2012 » Joi Feb 18, 2010 6:09 pm

aparatul este nikon d60 + obiectiv 18-55mm.
modul P nu l-am experimentat mai deloc, dar o sa incerc sa vad ce iese.
dagy2012
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Dec 03, 2009 9:24 am

Re: foto fara blitz

Mesajde dagy2012 » Vin Feb 19, 2010 9:59 am

vad ca patesc asa si la lumina naturala...cred ca imi tremura mana.
iso 500 f5.3 1/30s
Fişiere ataşate
 DSC_0007.JPG
dagy2012
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Dec 03, 2009 9:24 am

Re: foto fara blitz

Mesajde andrei badea » Vin Feb 19, 2010 10:35 am

Țineți aparatul cum trebuie în mână? Un (d)SLR se ține cu mâna stângă sub obiectiv, mâna dreaptă pe grip și ocularul lipit de arcadă.

În altă ordine de idei, ce mod de focalizare folosiți?
Avatar utilizator
andrei badea
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Iun 21, 2009 9:09 am
Localitate: București

Re: foto fara blitz

Mesajde dagy2012 » Vin Feb 19, 2010 11:55 am

focus folosesc AF-C cu AF area mode single point, metering - matrix. cat despre pozitie ... este corecta...nu vad alt mod de a tine aparatul in mana, cel putin nu atat de comod.

La focus am observat ca apare ceata in zona unde nu faci focus si unde subiectele nu sunt in acelasi plan. din cate am inteles in modul A un f cat mai mare iti da adancime deci nu mai apare efectul de ceata, mai ales la peisaje
dagy2012
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Dec 03, 2009 9:24 am

Re: foto fara blitz

Mesajde sorinsava » Vin Feb 19, 2010 12:37 pm

Mai bine folosesti AF-A, adica auto.
Incearca sa nu folosesti durate asa lungi, 1/30s, mai ales la animale. Mai poti sa combini blitz-ul pop-up ca fill flash sa iti inghete macar o parte din imagine.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: foto fara blitz

Mesajde dagy2012 » Dum Feb 21, 2010 1:49 pm

nu am folosit pana acum un mod in care sa setez singur durata expunerii, am lasat aparatul sa faca asta. nu cred ca imi iese daca incerc sa reduc timpul...pentru ca imi iese foto intunecata, cel putin asa imi iese in casa la lumina a 2 neoane lungi. am auzit de ceva obiective luminoase. poate trebuie sa imi iau asa ceva sa pot face poze fara blitz la lumina slaba.
dagy2012
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Dec 03, 2009 9:24 am

Re: foto fara blitz

Mesajde Dan Pop » Lun Feb 22, 2010 12:46 am

dagy2012 scrie:nu am folosit pana acum un mod in care sa setez singur durata expunerii, am lasat aparatul sa faca asta. nu cred ca imi iese daca incerc sa reduc timpul...pentru ca imi iese foto intunecata, cel putin asa imi iese in casa la lumina a 2 neoane lungi.

Indiferent cine stabileste timpul de expunere, trebuie ca valoarea lui, la fotografiile facute din mina, sa nu depaseasca 1 / (focala * factor de crop). Maresti din sensibilitate pina cind ajungi la valoarea data de formula, altfel riscul de a scoate imagini "miscate" este prea mare. Daca subiectul este static, obiectivele stabilizate optic permit utilizarea unor timpi de expunere de 4-8-16 ori mai lungi. La subiecte dinamice, obiectivele luminoase sint singura solutie.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron