Acum este Vin Mar 29, 2024 3:20 am

Articole Nikonisti.ro

Filtre Cokin

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Filtre Cokin

Mesajde glumetu » Dum Mar 14, 2010 11:39 am

Dan Pop scrie:Daca stii ce faci la momentul capturii, astfel incit sa nu pierzi iremediabil informatie, [...]un filtru Cokin netratat.

pai despre asta vorbeam, comprimarea gamei dinamice, astfel incat sa incapa cat mai multa informatie. si da, trebuie sa stii ce faci (masori spot zonele extreme, calculezi diferenta, scoti filtrul care trebuie) atlfel nu are sens sa-ti pui filtre GND.

banuiesc ca vorbeam de filtre bune, ca daca-s filtre proaste de ce sa le pui pe ochi? :)
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Filtre Cokin

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 15, 2010 1:00 am

glumetu scrie:
Dan Pop scrie:Daca stii ce faci la momentul capturii, astfel incit sa nu pierzi iremediabil informatie, [...]un filtru Cokin netratat.

pai despre asta vorbeam, comprimarea gamei dinamice, astfel incat sa incapa cat mai multa informatie. si da, trebuie sa stii ce faci (masori spot zonele extreme, calculezi diferenta, scoti filtrul care trebuie) atlfel nu are sens sa-ti pui filtre GND.

Daca stii ce faci, poti inghesui destula informatie in cei 12-14 biti ai unui raw si fara sa faci compresia la captura. Compresia trebuie facuta, in cele din urma, pentru ca dispozitivele de afisare uzuale nu dispun de tot atitia biti, dar e mai confortabil de facut pe monitorul calculatorului decit la fata locului.
glumetu scrie:banuiesc ca vorbeam de filtre bune, ca daca-s filtre proaste de ce sa le pui pe ochi? :)

Face Cokin si filtre patrate tratate si n-am auzit eu de ele?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre Cokin

Mesajde glumetu » Lun Mar 15, 2010 8:57 am

Dan Pop scrie:Daca stii ce faci, poti inghesui destula informatie in cei 12-14 biti ai unui raw si fara sa faci compresia la captura.

daca ai o gama dinamica a scenei de 12 stopuri iar camera ta poate capta doar 9, atunci cu siguranta trebuie sa comprimi gama dinamica, daca vrei detalii.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Filtre Cokin

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 15, 2010 10:30 am

glumetu scrie:
Dan Pop scrie:Daca stii ce faci, poti inghesui destula informatie in cei 12-14 biti ai unui raw si fara sa faci compresia la captura.

daca ai o gama dinamica a scenei de 12 stopuri iar camera ta poate capta doar 9, atunci cu siguranta trebuie sa comprimi gama dinamica, daca vrei detalii.

As vrea sa-l vad pe fotograful care sta sa identifice punctul cel mai luminos si cel mai intunecos al imaginii, sa le masoare EV-urile, dupa care sa aleaga acel GND care realizeaza compresia de 3 EV. In plus, asta e o chestie oricum academica, pentru ca nu ai controlul absorbtiei in fiecare punct al filtrului, asa ca pozitia in care filtrul realizeaza o compresie de 3 EV fara pierderi de detaliu s-ar putea sa nu existe. Rare sint ocaziile in care linia orizontului nu e "tulburata" de chestii gen copaci sau case...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori