Acum este Vin Mar 29, 2024 1:36 pm

Articole Nikonisti.ro

Filtre Cokin

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Filtre Cokin

Mesajde TudorSpinu » Mie Mar 10, 2010 1:06 pm

Buna ziua! Mi-am schimbat recent optica si acum stau la dubii in privinta filtrelor folosite. Vreau sa aud (vad) parerile altora, mai bazati ca mine in fotografie si, deci, va intreb. Ce-ar fi mai bine sa folosesc, filtrele obisnuite "circulare" sau sistemele de filtre cokin? Sau ,daca, si una si alta, as vrea sa stiu in care dintre cazuri e mai bine sa folosesc un tip si/sau alt tip de filtre? Avantajele si dezavantajele pentru fiecare, ca sa pot sa-mi formez o imagine cat mai corecta despre ele. Va multumesc mult!

Lumina buna tuturor!
Imagine At the heart of the image with my Nikon D80, Tamron 17-50 F/2.8, Nikkor 70-210 F/4 and my old SB-800
Avatar utilizator
TudorSpinu
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Ian 26, 2009 11:44 am

Re: Filtre Cokin

Mesajde tavi2x » Mie Mar 10, 2010 2:59 pm

Te intereseaza si parerea unui amator :) ?

Mie mi se pare mai universal sistemul cokin.
Avantajul major ar fi ca nu iti trebuie cate un filtru din fiecare fel in cazul in care ai obiective cu dimensiuni diferite la filetul de filtru. (ce trebuie este doar un inel adaptor, care e in jur de 20ron)
Ce nu imi place la acest sistem este ca holderul este destul de voluminos si trebuie sa-l desfac atunci cand bag camera in geanta.
Am 4 filtre graduale (3 gri si un tobacco) si sunt destul de voluminoase cu tot cu cutiile lor. Ce am remarcat la ele este ca sunt dintr-un fel de plastic (nu stiu daca asta e bine sau rau), ma asteptam sa fie din sticla.
Ceva rezultate obtinute cu ele: http://tavi2x.blogspot.com/2010/02/o-tu ... strau.html (primele 2)

Am si 2 filtre pe filet (C-PL si UV) care mi se par mai mici si mai practice, dar daca imi voi mai lua un obiectiv cu alta dimensiune la filet trebuie sa le schimb.

Numai bine
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre Cokin

Mesajde sorinsava » Mie Mar 10, 2010 3:18 pm

Eu am Cokin doar gradienti ND. Mi se pare o prostie filtrul gradient pe filet. Stiu ca sunt si alte marci gen Cokin dar costau mult mai mult si nici nu se vind pe la noi asa ca nu ai de ales, folosesti ce se vinde. E ok.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Filtre Cokin

Mesajde Dan Pop » Mie Mar 10, 2010 3:47 pm

Cokin merita doar in masura in care nu ai alternativa. Altfel, filtrele lor sint complet netratate si risti sa te alegi cu tot felul de ciudatenii pe imagini, mai ales daca ai surse de lumina in cadru.

Pentru ND gradual mi se pare mult mai comod sa-l aplici la post-procesare.

In materie de PL-CIR, ia-l pe cel mai bun pe care ti-l permiti pe 77 mm si reductii pentru obiectivele cu filet mai mic pe care le ai in dotare. Ia-ti si un capac de obiectiv de 77 mm, pe care sa-l pui pe filtru atunci cind filtrul este montat pe o reductie, eventual si un parasolar de cauciuc pe filet de 77 mm.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre Cokin

Mesajde sorinsava » Mie Mar 10, 2010 3:54 pm

Dan Pop scrie:Pentru ND gradual mi se pare mult mai comod sa-l aplici la post-procesare.


N-ai patentat sistemul inca? Ai putea sa fii extrem de bogat cu inventia ta.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Filtre Cokin

Mesajde Dan Pop » Mie Mar 10, 2010 4:05 pm

sorinsava scrie:
Dan Pop scrie:Pentru ND gradual mi se pare mult mai comod sa-l aplici la post-procesare.

N-ai patentat sistemul inca? Ai putea sa fii extrem de bogat cu inventia ta.

Greu de patentat o chestie pe care altii (e.g. Adobe Lr) au lansat-o demult pe piata.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre Cokin

Mesajde sorinsava » Mie Mar 10, 2010 9:25 pm

:shock:
Nu mai dorm pina nu gasesc si eu programul asta, E.g. Abobe Lr. Pare de-a dreptul un delayed choice quantum eraser software!!!
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Filtre Cokin

Mesajde TudorSpinu » Sâm Mar 13, 2010 9:19 am

Eu va multumesc tuturor pentru pareri si sfaturi si sper ca nu orice subiect abordat pe acest forum se transforma intr-un dialog ironic, precum cel de mai sus. E firesc ca fiecare sa aiba parerea sa, si cred ca nu atat conteaza tehnica pe care o folosim sau filtrele, dar CUM stim sa le folosim. Eu cred, totusi, ca in primul rand facem poze cu ochiul/capul/inima si abia dupa aia cu tehnica din dotare.
O sa iau in calcul sfaturile fiecaruia dintre voi si o sa le studiez mai bine. Am deja ceva experienta cu filtrele pe filet, si acum mi-am facut comanda si de cateva Cokin, asa ca sper sa-mi pot expune si eu punctul de vedere cat de curand. Pana atunci va doresc succes si sa aveti parte de Lumina Buna si Inspiratie!
Imagine At the heart of the image with my Nikon D80, Tamron 17-50 F/2.8, Nikkor 70-210 F/4 and my old SB-800
Avatar utilizator
TudorSpinu
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Ian 26, 2009 11:44 am

Re: Filtre Cokin

Mesajde glumetu » Sâm Mar 13, 2010 10:32 am

Dan Pop scrie:Pentru ND gradual mi se pare mult mai comod sa-l aplici la post-procesare

cu siguranta e mult mai comod, dar si aproape inutil.

GND-urile le folosesti cand doresti sa comprimi gama dinamica in momentul capturii.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Filtre Cokin

Mesajde Dan Pop » Dum Mar 14, 2010 11:31 am

glumetu scrie:
Dan Pop scrie:Pentru ND gradual mi se pare mult mai comod sa-l aplici la post-procesare

cu siguranta e mult mai comod, dar si aproape inutil.

GND-urile le folosesti cand doresti sa comprimi gama dinamica in momentul capturii.

Daca stii ce faci la momentul capturii, astfel incit sa nu pierzi iremediabil informatie, dinamica o poti comprima si la post-procesare. E mult mai greu sa scapi la post-procesare de artefactele generate pe imagine de un filtru Cokin netratat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori