Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:52 am

Articole Nikonisti.ro

O intrebare simpla

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: O intrebare simpla

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Mar 16, 2010 6:15 pm

Ai vazut mai Sorine ca nu e chiar asa usor sa ''bronzezi'' cu metoda ta? Nici macar in Capture NX pentru care ai scris 10 tutoriale. O erata a la Thom Hogan ar fi binevenita din partea ta pentru a elimina confuzia si o enumerare detaliata a pasilor parcursi de catre autorul fotografiei pentru atingerea kitsch-ului perfect, cu rol de ''asa nu''.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O intrebare simpla

Mesajde PMihai » Mar Mar 16, 2010 8:17 pm

Sper ca autorul acestei fotografii sa ne raspunda si noua :D
PMihai
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 18, 2010 1:38 pm

Re: O intrebare simpla

Mesajde sorinsava » Mie Mar 17, 2010 10:55 am

bogdan_dumitru scrie:Ai vazut mai Sorine ca nu e chiar asa usor sa ''bronzezi'' cu metoda ta? Nici macar in Capture NX pentru care ai scris 10 tutoriale. O erata a la Thom Hogan ar fi binevenita din partea ta pentru a elimina confuzia si o enumerare detaliata a pasilor parcursi de catre autorul fotografiei pentru atingerea kitsch-ului perfect, cu rol de ''asa nu''.



Nu trebuie erata pt ca nu exista nici o greseala, dar tu poti s-o astepti daca vrei :lol:
Se poate "bronza" exact cum ti-am zis dar trebuie sa nu-ti fie lene sa deschizi programele despre care pui intrebari.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: O intrebare simpla

Mesajde bogdan_dumitru » Mie Mar 17, 2010 9:28 pm

Sorin, ca sa finalizam productiv discutia, ne trebuie coerenta, ceea ce tie iti lipseste atata vreme cat te contrazici singur in 3 postari consecutive.
Spre deosebire de tine care ai ocazia sa ii inveti pe altii, dar bubui de aroganta, eu chiar incerc sa deslusesc care-i treaba cu slider-ul respectiv.
Repet aici pasii pe care i-am parcurs in Capture NX (este chiar programul din care tu ai exemplificat cu printscreen) si care au generat exclusiv imagini alb-negru, fara nici un fel de tenta:

1. Se transforma imaginea din color in alb-negru folosind edit list/new step/black and white conversion.
2. Se selecteaza tipul filtrului folosit pe imaginea alb-negru.
3. Rezultatul final este o imagine complet alb-negru fara nici o tenta.

Mai studiaza si discutam oricand la o bere "bronzata" natural.

Edit: Am atasat si contextul din care ai extras slider-ul cu pricina ca sa iti fie mai usor sa il identifici.
Fişiere ataşate
Slider NX.JPG
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O intrebare simpla

Mesajde PMihai » Mie Mar 17, 2010 9:50 pm

mersi
PMihai
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 18, 2010 1:38 pm

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron