Acum este Mar Apr 23, 2024 11:20 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografiere cu blitz outdoor

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Fotografiere cu blitz outdoor

Mesajde bogdanc76 » Joi Apr 08, 2010 9:35 am

Este primul meu post pe acest forum, pe care il gasesc foarte util mai ales pentru incepatori ca mine. Am studiat cateva site-uri si opinii ale unor profesionisti in domeniu legat de tehnicile de fotografiere cu blitz. Una din regulile de aur, pe care o aplic constant este folosirea bounce-ului. Problema mea este legata de situatiile in care bounce-ul nu este posibil, adica in situatiile in care fotografiezi afara sau in locatii cu suprafete de reflexie inchise la culoare... Care ar fi cea mai buna metoda de a realiza fotografii in astfel conditii de lumina scazuta, la timpi de expunere mici (pt subiecte in miscare) folosind blitzul dar in asa fel incat subiectii sa nu fie afectati de lumina specifica de blitz? Repet, pentru subiecti statici, lucrurile sunt simple (timp mai mare de expunere pt lumina ambientala + un blitz usor de contur pt luminarea subiectului), dar ce facem cand nu ne permitem timpi mari de expunere datorita miscarii subiectilor? Considerati ca sunt indeplinite cerintele de obiectiv luminos (Nikkor 35mm f/1.8 G AF-S DX), iar valoarea ISO marita rezonabil cat sa nu apara zgomot prea mare... (oricum trebuie sa tragi RAW pt ca postprocesarea cred ca se impune in situatii de genul asta)...
bogdanc76
 
Mesaje: 144
Membru din: Mie Mar 17, 2010 9:51 am

Re: Fotografiere cu blitz outdoor

Mesajde sorinsava » Joi Apr 08, 2010 9:50 am

Inteleg ca te referi la blitz afara in putina lumina naturala.

Cel mai usor, pt ce echipament vad ca ai tu, ar fi sa-ti cumperi un cablu ttl. E maxim 200ron si iti permite sa muti blitzul in lateral. Il poti tine cu mina stinga, il pui pe un stativ de lumini sau monopod. Poti sa-ti mai cumperi/fabrici o palarie de blitz care sa-i mareasca suprafata dar sa emita doar pe directia inainte cum e lumiquest sau orice altceva. Daca asta nu iti e suficient mai exista si alte variante.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Fotografiere cu blitz outdoor

Mesajde bogdanc76 » Joi Apr 08, 2010 10:16 am

Ideea cu lumiquest e buna. Multumesc. Am si gasit ceva, care ar putea da rezultate: MiniSoftbox LQ-951D. La ce alte variante te mai referi?
bogdanc76
 
Mesaje: 144
Membru din: Mie Mar 17, 2010 9:51 am

Re: Fotografiere cu blitz outdoor

Mesajde sorinsava » Joi Apr 08, 2010 10:30 am

Pai inainte de minisoftbox (care e mic) ma gideam doar la palarie pt ca iti mareste de citeva ori suprafata de emitere a luminii comparativ cu blitzul. In stilul Quick Bounce dar fara sa deschizi gaura aia. Daca pui si difuzie incepi sa pierzi mai multa lumina si depinde de situatia de acolo.

Alte variante ar fi sa te folosesti de peretii din zona, daca sunt albi, ca sa se reflecte lumina din ei. Poate e cineva sa te ajute si tine blitzul si o blenda in lateralul tau. Sunt blende cu miner, triunghi. Mai e varianta cu un mic softbox de 60x60 dar tu neavind commander ti-ar fi greu spre imposibil cu blitzul legat prin cablu TTL de softbox. Eu nu pot sa tin minte care nissin-uri mergeau cu declansare prin cablu standard cu 2 fire, ar fi si asta o varianta daca s-ar putea.

Important e sa muti lumina din pozitia de pe camera in alta pozitie. Dupa aia mai vezi ce mai faci, daca mai e nevoie s-o difuzezi sau sa-i maresti suprafata.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Fotografiere cu blitz outdoor

Mesajde RPP » Joi Apr 08, 2010 11:51 am

Pe subiectul asta am gasit cateva filmulete pe youtube... mie mi s-au parut foarte interesante. Fotografie outdoor cu speedlight-uri in diferite locatii samd.... sunt cateva chestii de invatat de la tip...

http://www.youtube.com/watch?v=sqMI72jsXRQ

asta e doar primul din serie.. vezi restul pe iutub.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron