Acum este Joi Apr 18, 2024 4:49 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum se poate corecta asa ceva?

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Cum se poate corecta asa ceva?

Mesajde bofanu » Mar Apr 27, 2010 2:14 pm

Salutare,

Am si eu o nedumerire pe care as vrea sa o lamuresc.
In acest week-end am fost la o cabana in Avrig si seara am vrut sa profit de vremea frumoasa, asa ca mi-am scos aparatul si trepiedul din rucsac si am iesit afara sa fotografiez, desigur undeva dupa orele 23:00 sau ceva de genul.

Dupa cum vedeti, din atasament, mi-au iesit niste cerculete rosii, care cred eu, au aparut din cauza becurilor de la cabana. Problema este ca sunt inestetice aceste cerculete si nu stiu cum s-au format ele si cum de au ajuns acolo.

Puteti sa imi spuneti cum sa evit asa ceva pe viitor? si cum de au ajuns acolo?

Multumesc frumos!


Bofanu'
Fişiere ataşate
 DSC_3797.JPG
bofanu
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Mar 10, 2009 8:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Cum se poate corecta asa ceva?

Mesajde Dan Pop » Mar Apr 27, 2010 2:19 pm

bofanu scrie:Puteti sa imi spuneti cum sa evit asa ceva pe viitor? si cum de au ajuns acolo?

Daca ai avut un filtru pe obiectiv, il scoti sau il inlocuiesti cu unul top of the line. Daca n-ai avut filtru pe obiectiv, inlocuiesti obiectivul cu unul mai bun.

Chestiile alea sint, de obicei, rezultatul reflexiei luminii pe suprafete optice insuficient tratate.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum se poate corecta asa ceva?

Mesajde bofanu » Mar Apr 27, 2010 2:33 pm

Da, asa e, am avut un fltru de polarizare.

Deci asta era problema, filtrul, am inteles.

Multumesc!


Bofanu'
bofanu
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Mar 10, 2009 8:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Cum se poate corecta asa ceva?

Mesajde Maniac » Mar Apr 27, 2010 6:42 pm

Se pot corecta (dar necesita munca) in Photoshop, via Healing Brush sau Clone Stamp.
Altfel, cum a zis domnul Dan Pop, doar puteti evita aparatia lor.
Pentru mai multe info, cautati "lens flare" pe google.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Cum se poate corecta asa ceva?

Mesajde bitterblue2087 » Joi Mai 27, 2010 10:32 pm

Cu un filtru polarizant am avut si eu acelasi efect, l-am uitat pe obiectiv dupamasa si la primele cadre in plina noapte au avut ca rezultat multiplicari ale punctelor cu lumina puternica ceva asemanator pozei atasate de tine . Dar pe timp de noapte eu folosesc expuneri mai lungi daca subiectul imi permite ( poze la cladiri sau ceva la 18 mm mai panoramic )
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: Cum se poate corecta asa ceva?

Mesajde aherne » Dum Iun 20, 2010 10:01 am

Problema ta se numeste "lens flare", ceea ce inseamna ca pur si simplu lumina continua sa se refracte in obiectiv, ceea ce genereaza halouri in directia obiectului luminos. Se poate corecta in PHOTOSHOP cu "content aware fill", dar sa nu te astepti la minuni: acolo unde background-ul e complex, trebuie sa rezolvi manual cu healing brush, patch tool, clone tool...

Acum sa te invat o chestie: indiferent de unde a venit problema, din proprie experienta am invatat sa NU mai fac fotografii nocturne cu lumina in fata, intrucat contrastul dintre sursa de lumina si obiectele luminate este foarte mare.
aherne
 
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 5:55 pm

Re: Cum se poate corecta asa ceva?

Mesajde Dan Pop » Lun Iun 21, 2010 3:35 pm

aherne scrie:Acum sa te invat o chestie: indiferent de unde a venit problema, din proprie experienta am invatat sa NU mai fac fotografii nocturne cu lumina in fata, intrucat contrastul dintre sursa de lumina si obiectele luminate este foarte mare.

Se pot face foarte bine asemenea fotografii, cu conditia sa nu folosesti filtre ieftine sau superangulare extreme si sa evaluezi corect expunerea. Ideea e sa te concentrezi pe elementele de interes ale imaginii si sa ignori sursele de lumina, care vor iesi masiv supraexpuse. Sau, daca sursele de lumina sint elementul de interes, sa accepti faptul ca restul imaginii va fi subexpus. Cu putin exercitiu, se pot obtine imagini foarte reusite in aceste conditii.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron