Acum este Joi Mar 28, 2024 12:53 pm

Articole Nikonisti.ro

aparatura foto pentru calatorii

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

aparatura foto pentru calatorii

Mesajde mcn » Dum Oct 13, 2019 6:12 pm

Buna ziua,
In urma cu cca 10 ani am achiozitionat un prim dslr Nikon d3000 cu diverse obiective si ulterior am upgradat cu d300 ajungand la D800 pe care-l am si in prezent impreuna cu 24-70f2.8, 16-35f4, blit SB900 si un 70-300 mai vechi + multe alte accesorii. Problema este ca mi le-am luat ca sa fac fotografii personale si in special pentru peisaje, concedii etc. Nu fac bani. Arata impecabil pot spune.
In calatorii imi este din ce in ce mai greu sa le transport dupa mine impreuna cu trepiedul befree. Intentionez sa le vand si sunt convins ca voi pierde enorm.

Doresc sa-mi recomandati un mirrorless/compact sau camera de actiune cu care sa pot scoate poze nocturne cu timp lung de expunere de calitate foarte buna (foarte clare in detalii), si ce accesorii + trepied ar mai fi nevoie.

Nu tin neaparat la fullframe dar sa scot poze bune si sa fie usor de transportat. Poate fi si model mai vechi, important sa faca treaba buna. Multumesc
mcn
 
Mesaje: 379
Membru din: Dum Noi 29, 2009 4:33 pm

Re: aparatura foto pentru calatorii

Mesajde andrei.turca.photo » Joi Feb 02, 2023 12:14 am

mcn scrie:Buna ziua,
In urma cu cca 10 ani am achiozitionat un prim dslr Nikon d3000 cu diverse obiective si ulterior am upgradat cu d300 ajungand la D800 pe care-l am si in prezent impreuna cu 24-70f2.8, 16-35f4, blit SB900 si un 70-300 mai vechi + multe alte accesorii. Problema este ca mi le-am luat ca sa fac fotografii personale si in special pentru peisaje, concedii etc. Nu fac bani. Arata impecabil pot spune.
In calatorii imi este din ce in ce mai greu sa le transport dupa mine impreuna cu trepiedul befree. Intentionez sa le vand si sunt convins ca voi pierde enorm.

Doresc sa-mi recomandati un mirrorless/compact sau camera de actiune cu care sa pot scoate poze nocturne cu timp lung de expunere de calitate foarte buna (foarte clare in detalii), si ce accesorii + trepied ar mai fi nevoie.

Nu tin neaparat la fullframe dar sa scot poze bune si sa fie usor de transportat. Poate fi si model mai vechi, important sa faca treaba buna. Multumesc


Salut, eu folosesc un Sony a6000 pentru poze long exposure. Am facut poze destul de bune cu el. Un avantaj care pentru mine e important pentru poze de long exposure e faptul ca poti instala aplicatii utile direct de pe site-ul sony (playmemories apps). Unele dintre ele le-am gasit si free pe net pe github parca. De exemplu exista o aplicatie "Smooth reflections" care practic face long exposure pe timp de zi fara sa ai nevoie de ND filter. E o camera veche ieftina si cu baterie cam proasta, asa ca vei avea cu siguranta nevoie de extra baterii.

Iar pentru trepied folosesc cel de la K&F Concept care e ieftin si bun. Are cap rotabil 360 si e destul de lightweight. Mai ales camera sony 6000 zici ca e jucarie pe langa sony A7 III care il detin. Si totusi e destul de capabil, poate sa faca destul de multe pentru o camera de genul. Insa iti recomand sa nu iti iei lentilele kit ci sa cauti ceva mai bun. Eu folosesc un Samyang manual de 12mm care e destul de ieftin si calitate buna.

Daca scrii numele meu de aici pe IG vei gasi profilul meu cu pozele de noapte care le-am facut cu sony a6000 si acest Samyang 12mm + aplicatia Smooth Reflections.

Mult succes si spor la poze.
Avatar utilizator
andrei.turca.photo
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Ian 29, 2023 10:56 am
Localitate: Iasi


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori