Acum este Sâm Apr 20, 2024 6:00 am

Articole Nikonisti.ro

NIKON D60 TIPS & TRICS FOTOGRAFIE DE NOAPTE

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

NIKON D60 TIPS & TRICS FOTOGRAFIE DE NOAPTE

Mesajde achimsebi » Mar Iul 06, 2010 5:55 pm

Salut, sunt nou pe forum sunt si eu posesorul unui D60 si as vrea sa stiu si eu unele tips & tricks'uri de-ale d60-ului fiecare posesor de D60 sa scrie ce stie despre aparat, trucuri nescrise in carti, personal ma intereseaza fotografia de noapte ca imi ies pozele cu pete sau nu stiu cum sa explic blury, neclare. o sa incerc sa pun si ceva exemple.
achimsebi
 
Mesaje: 48
Membru din: Joi Iul 01, 2010 2:23 pm

Re: NIKON D60 TIPS & TRICS FOTOGRAFIE DE NOAPTE

Mesajde emil » Joi Iul 08, 2010 1:35 pm

In primul rand, indiferent de ce aparat foto ai, pentru fotografia de noapte ai nevoie fie de un trepied fie de un suport improvizat (o masa, niste carti, ba chiar si niste pietre sau un rucsac se pot folosi la asa ceva) pentru ca din cauza lipsei de lumina vei fi nevoit sa folosesti expuneri indelungate, probabil de aceea iti si iasa pozele neclare pentru ca din mana nu poti face poze cu timp de expunere asa mare.

In al doilea rand, un obiectiv mai "luminos" (cu f cat mai mic) te va ajuta sa scazi timpul de expunere.

In al treilea rand, daca fotografiezi ceva cat de cat apropiat de tine poti folosi blitzul pentru a-ti ilumina subiectul.

P.S. de asemenea, cand se fac poze cu expunere indelungata e bine sa folosesti modul de declansare cu intarziere sau o telecomanda pentru ca apasarea butonului de declansare sa nu introduca miscari nedorite.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: NIKON D60 TIPS & TRICS FOTOGRAFIE DE NOAPTE

Mesajde Gheorghita Epureanu » Mar Iul 13, 2010 1:59 pm

Tip: Take Control Shots

One problem with digital cameras is that there are always some pixels on the image sensor which are bad. When taking day photos, these defects are not discernible. However, they are pretty obvious in night photos. How do we correct these? Here’s a simple way – take a control shot, then use image editing to subtract out those bad pixels.

This is how it works. The next time you’re out to take night photos, go ahead and snap a picture of Scene A, as you normally would. Then, when it’s convenient, take a photo of the exact same Scene A again, but with the lens cap on.

Now you will have two images, one night shot and one control shot (with the hot pixels). Load them up in say, Paint Shop Pro. Switch to the control shot and select Edit and Copy from the menu. Next, switch to the night shot and paste the copied image as a new layer. Then, select the new layer and change the Blend Mode to Difference and click OK. You’ll get the correct night shot with the hot spots subtracted out.

pe subiectul "night photos" am gasit pe un site aceasta informatie. dupa engleza mea, trebuie facut o poza normala cu scena A, montezi capacul la obiectiv si mai faci o poza cu aceasi scena A. Nu am inteles aici, daca pui capacul cum mai faci poza? cunoaste cineva procedeul in limba romana? :)
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: NIKON D60 TIPS & TRICS FOTOGRAFIE DE NOAPTE

Mesajde KodiaK » Mie Iul 14, 2010 10:39 am

Este exprimarea nitel aiurea in engleza.
Control shotul ala la care se referea inseamna o poza cu capacul pe obiectiv pus. Banuiesc ca e evident ca nu conteaza in spre ce indrepti aparatul (aka aceasi scena A ) din moment ce ai capacul pe obiectiv. Ca sa faci poza cu capacul pe obiectiv comuti obiectvul pe focus manual (sau aparatul daca obiectivul nu are AF) si faci poza. Fiind pe focus manual aparatul va declansa chair daca nu are confirmare de focus. Recomandat sa faci poza in modul S pe un timp de expunere gen 1/60, ca sa eviti timipi de expunere extrem de lungi (datorati luminii inexistente) care pot genera noise.

In acest control shot o sa fie usor de observat pixeli hot sau dead (daca ai asa ceva). Mai departe faci cum au zis ei in post procesare.

Personal nu am facut nicodata un control shot pt ca nu am observat nici un pixel problematic in pozele de noapte, asa ca daca am gresit cu ceva explicatia la control shot rog pe cei care au facut asa ceva sa ma corecteze :P
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: NIKON D60 TIPS & TRICS FOTOGRAFIE DE NOAPTE

Mesajde ciuncky » Mie Iul 14, 2010 10:55 am

poate gresesc eu, dar nu inteleg de ce un control shot (o imagine 100% neagra) nu poate fi inlocuit cu un simplu layer in photoshop ... where's the catch? banuiesc ca nu exif-ul fotografiei e explicatia...
Toate cele bune,
Alexandru Cinca

www.redsilk.thehex.ro
Avatar utilizator
ciuncky
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 26, 2010 10:41 am

Re: NIKON D60 TIPS & TRICS FOTOGRAFIE DE NOAPTE

Mesajde Dan Pop » Mie Iul 14, 2010 11:06 am

KodiaK scrie:Recomandat sa faci poza in modul S pe un timp de expunere gen 1/60, ca sa eviti timipi de expunere extrem de lungi (datorati luminii inexistente) care pot genera noise.

Recomandat este sa faci imaginea de control la aceeasi sensibilitate si timp de expunere ca la imaginea pe care vrei s-o corectezi. La timpi mai lungi de expunere, aparatul poate fi setat sa faca singur toata treaba cu o optiune gen "Long exp. NR".
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: NIKON D60 TIPS & TRICS FOTOGRAFIE DE NOAPTE

Mesajde KodiaK » Mie Iul 14, 2010 1:15 pm

ciuncky scrie:poate gresesc eu, dar nu inteleg de ce un control shot (o imagine 100% neagra) nu poate fi inlocuit cu un simplu layer in photoshop

Pai intr-un layer negru in PS nu ai eventuali pixeli defecti de pe senzorul aparatului.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: NIKON D60 TIPS & TRICS FOTOGRAFIE DE NOAPTE

Mesajde ciuncky » Mie Iul 14, 2010 8:17 pm

KodiaK scrie:
ciuncky scrie:poate gresesc eu, dar nu inteleg de ce un control shot (o imagine 100% neagra) nu poate fi inlocuit cu un simplu layer in photoshop

Pai intr-un layer negru in PS nu ai eventuali pixeli defecti de pe senzorul aparatului.


ah, corect, nu mi-am dat seama...merci de lamurire. :D
Toate cele bune,
Alexandru Cinca

www.redsilk.thehex.ro
Avatar utilizator
ciuncky
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 26, 2010 10:41 am

Re: NIKON D60 TIPS & TRICS FOTOGRAFIE DE NOAPTE

Mesajde sorinsava » Mie Iul 14, 2010 8:50 pm

Nu e bine asa, nu rezolvi nimic.

Daca lasi aparatul sa faca singur dark frame atunci el se foloseste de acel cadru ca sa identifice pixelii cu probleme in conditiile respective, apoi interpoleaza pixelii adiacenti. Alta varianta e sa folosesti un program care face acelasi lucru pe pc. Cam asa merge si dust removal pe raw in software.

Se poate si manual. Iti salvezi un action sau un edit list cu un auto retouch brush mic acolo unde ai gasit pixeli cu probleme in cadrul negru si o aplici pe poze in batch.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: NIKON D60 TIPS & TRICS FOTOGRAFIE DE NOAPTE

Mesajde Gheorghita Epureanu » Vin Iul 23, 2010 9:01 am

avand in vedere ca avem parte de nopti calduroase m-am gandit si eu sa ies in afara orasului si sa fac cateva poze la cerul instelat. Am folosit trepied, telecomanda, nikon D90 cu obiectivul 18 - 55 mm. Inainte de a pleca am vizionat acest filmulet http://www.youtube.com/watch?v=0bZbiZDAGc4 pentru ca sunt la inceput de drum in ale fotografiei.
Majoritatea setarilor le-am putut face pe nikon d90, in minus ar fi obiectivul (nu am ce are ala acolo in film) deci nu am putut face setarea pentru infinit, nu am avut punga aia grea cu mercur lichid deasupra, in rest toate setarile le-am facut intocmai cum arata ei in filmulet.
Rezultatul: un intuneric complet, nimic, zero barat.
Apoi m-am gandit eu asa in sinea mea, shuter setat la 1/15 pe o bezna de nedescris.
Unde am gresit?
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori