Acum este Vin Mar 29, 2024 7:05 am

Articole Nikonisti.ro

Cum fotografiem artificiile ?

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde bitterblue2087 » Sâm Iul 17, 2010 11:04 pm

Am inceput cu putina lectura pe youtube dar ajuns la fata locului de ziua Frantei (focul de artificii era de 14 iulie in fata la turnul Eifel) am incercat si eu sa prind niste momente. A iesit o prostie.... mai bine spus nu a prea iesit . Eu am incercat de pe o cladire care ma obligat sa folosesc un zoom destul de mare. Am folosit un D90 si am inceput cu obiectivul 18-105 mm la 105mm dupa care am schimbat pe 70-300 mm utilizat la distanta de focalizare la 300 mm. Prima prolema a fost vantul care ma luat prin surprindere in acea seara, mult prea puternic fata de zilele trecute din acelasi loc, efect care duce la 90 % din poze sunt bune de aruncat. Am incercat sa stabilizez cat am putut de mult trepiedul si sa ating cu parasolarul marginea de beton a cladirii dar la 300 mm cea mai mica miscare e fatala. Problema numarul doi este expunerea si mai exact diferentele de la 2 la 10 explozii in acelasi timp, setari care le faci inainte sa declansezi fara sa sti cate explozii vor fi in cadru, spus altfel de la poze prea luminoase la poze intunecate, sa nu uit, daca folosesti expunere prea mare, pana salveaza poza... pierzi alte momente destul de pretioase. O sa incerc sa pun si cateva poze sa se inteleaga mai bine ce problema vreau sa discut.
Daca aveti niste idei, recomandari si sugestii sunt sigur ca vom aprecia si sunt de folos.
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde Dan Pop » Sâm Iul 17, 2010 11:30 pm

bitterblue2087 scrie:Prima prolema a fost vantul care ma luat prin surprindere in acea seara, mult prea puternic fata de zilele trecute din acelasi loc, efect care duce la 90 % din poze sunt bune de aruncat. Am incercat sa stabilizez cat am putut de mult trepiedul si sa ating cu parasolarul marginea de beton a cladirii dar la 300 mm cea mai mica miscare e fatala.

Solutia optima este un trepied greu (e.g. Giottos 93xx) cu un cap solid, combinatie care ar trebui sa ajunga pe la 3 kg. In lipsa de asa ceva, se poate incerca un stonebag, dar in Paris cred ca va trebui sa vii cu pietrele de acasa :)
bitterblue2087 scrie:Problema numarul doi este expunerea si mai exact diferentele de la 2 la 10 explozii in acelasi timp, setari care le faci inainte sa declansezi fara sa sti cate explozii vor fi in cadru, spus altfel de la poze prea luminoase la poze intunecate, sa nu uit, daca folosesti expunere prea mare, pana salveaza poza... pierzi alte momente destul de pretioase.

Pentru problemele de sub/supraexpunere salvezi raw si corectezi la post-procesare. Ca sa nu ratezi nimic in timpul salvarii imaginii, dezactivezi optiunea "Long exp. NR".

Focurile de artificii sint un subiect dificil. E nevoie de citeva sesiuni pina dibuiesti modul optim de abordare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde ovi_ice » Sâm Dec 25, 2010 10:59 pm

Ca tot vine Revelionul, readuc la viata acest subiect.

Se da: D90, 16-85mm, trepied, telecomanda cu fir. Care ar fi setarile optime si tehnica de fotografiere pentru a surprinde cat mai realist artificiile ? (expunere, metering, focus, etc).

Numai bine si Craciun Fericit tuturor!
Nikon D90 + BP-D80 | SB-600

Nikkor AF-S 16-85mm VR
ovi_ice
 
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 24, 2009 7:32 pm

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde Dan Pop » Dum Dec 26, 2010 1:08 am

ovi_ice scrie:Se da: D90, 16-85mm, trepied, telecomanda cu fir. Care ar fi setarile optime si tehnica de fotografiere pentru a surprinde cat mai realist artificiile ? (expunere, metering, focus, etc).

Prioritate timp de expunere (undeva intre 1/4 si 1 sec, prin incercari), focalizare manuala pe infinit, evaluare expunere matrix, sensibilitatea maxima suportata bine de senzor (1600 ISO la D90), salvare in format raw.

Daca expunerea calculata de aparat este necorespunzatoare, se poate merge pe manual, din citeva incercari se gaseste diafragma optima.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde LiviuP » Lun Dec 27, 2010 5:12 pm

Daca timpul de expunere este intre 1/4 si 1s teoretic ar merge si trasul din mana daca trepiedul nu este disponibil...evident daca mana este "sigura".

Apropo de trasul din mana, cred ca ar merge foarte bine daca exista un loc in care sa se poata sprijini coatele, eventual o balustrada sau ceva de genul. Evident VR activ (daca exista), privirea prin vizor, in nici un caz LV si mana stanga sub obiectiv pentru o mai buna stabilitate...

Anul trecut am facut niste fotografii de 1 Decembrie la Alba Iulia folosind un compact (Canon A560), fara trepied si alte accesorii. Artificiile au iesit foarte ok. Banuiesc ca daca cu un compact se poate face acest lucru ar merge fara probleme si cu un DSLR, nu? E adevarat, compactul avea si un mod "artificii" iar masa lui este incomparabil mai mica decat a unui DSLR...

Anul asta ma gandesc sa fotografiez artificiile de Revelion cu D90 + obiectivul 50/1.8...cred ca e o combinatie ok, nu? Sau poate ar fi mai bine sa folosesc 16-85-ul?
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde cozmin campeanu » Lun Dec 27, 2010 5:51 pm

ovi_ice scrie:Ca tot vine Revelionul, readuc la viata acest subiect.

Se da: D90, 16-85mm, trepied, telecomanda cu fir. Care ar fi setarile optime si tehnica de fotografiere pentru a surprinde cat mai realist artificiile ? (expunere, metering, focus, etc).




se da : D5000 , obiectiv de 15-105 , trepied greu si artificii la o distanta de aproximativ 300m.
ce setari ar trebui abordate pt rezultate ok ?

multumesc pt suport
Avatar utilizator
cozmin campeanu
 
Mesaje: 275
Membru din: Mar Noi 02, 2010 10:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde sorinsava » Lun Dec 27, 2010 6:11 pm

thadon scrie:se da : D5000 , obiectiv de 15-105 , trepied greu si artificii la o distanta de aproximativ 300m.
ce setari ar trebui abordate pt rezultate ok ?
multumesc pt suport


in dreapta, sus
http://www.flickr.com/search/?q=fireworks%20d5000&w=all
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde Dan Pop » Lun Dec 27, 2010 10:27 pm

LiviuP scrie:Daca timpul de expunere este intre 1/4 si 1s teoretic ar merge si trasul din mana daca trepiedul nu este disponibil...evident daca mana este "sigura".

Acel interval de timpi de expunere era pur orientativ. Poate fi lungit sau scurtat dupa gust, functie de cantitatea de "actiune" pe care vrei s-o prinzi in cadru.
LiviuP scrie:Anul asta ma gandesc sa fotografiez artificiile de Revelion cu D90 + obiectivul 50/1.8...cred ca e o combinatie ok, nu? Sau poate ar fi mai bine sa folosesc 16-85-ul?

Le iei pe amindoua si vezi ce-ti foloseste mai mult: luminozitatea lui 50 sau flexibilitatea lui 16-85.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde flavius89 » Lun Dec 27, 2010 11:38 pm

sorinsava scrie:
thadon scrie:se da : D5000 , obiectiv de 15-105 , trepied greu si artificii la o distanta de aproximativ 300m.
ce setari ar trebui abordate pt rezultate ok ?
multumesc pt suport


in dreapta, sus
http://www.flickr.com/search/?q=fireworks%20d5000&w=all


Fenomenale cadrele...
Am si eu aceeasi jucarie....dar nu sunt la fel de increzator ca pot atinge un asemenea nivel cu setarile pe care cred eu ca le-as folosii...astept recomandarile de la tine.
Probabil as folosii un iso mic gen 200-320 - pt a obtine un timp mai lung de expunere 3-4 sec, exposerul ridicat pe la +1.0 iar dafragma pe la f7-8 ?
Fotografia reprezinta scoaterea la iveala a ordinii din haos.
Avatar utilizator
flavius89
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Dec 04, 2010 1:38 am

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde sorinsava » Mar Dec 28, 2010 10:52 am

Pai eu asta ziceam prin "dreapta sus". Acolo scrie spre exemplu "This photo was taken on July 4, 2009 in Sugarhouse, Salt Lake City, UT, US, using a Nikon D5000." Dai click pe "Nikon D5000" si iti arata EXIF-ul pozei cu setarile, vezi cum a facut.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron