Acum este Joi Mar 28, 2024 5:06 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum fotografiem artificiile ?

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde Dan Pop » Sâm Ian 08, 2011 11:12 am

mandea scrie:
Dan Pop scrie:Cred ca merita incercat si cu Bulb: deschizi obturatorul cind auzi pocnitura tunului si il inchizi cind consideri ca e cazul.

Depinde la ce distanta esti de "lansator" cum lumina are viteza mult mai mare decat cea a sunetului, risti sa vezi intai efectul si apoi sa auzi tunul.

Aici nu e la fel ca in cazul fulgerelor: bubuitul tunului are loc cu ceva timp inainte de explozia artificiilor. Timpul asta, inmultit cu viteza sunetului in aer (cca 340 m/s, daca-mi aduc bine aminte problemele de fizica din liceu) iti da, orientativ, distanta pina la care te poti ghida dupa sunet. Din experienta, pot spune ca, de la distanta respectiva, nu prea mai ai nici o sansa sa auzi tunul :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Ian 08, 2011 7:18 pm

Artificiile nu se mai trag demult cu tunul.
Bubuiala care se aude, de obicei se aude dupa ce au explodat pe cer artificiile.
:lol:

Revenind la subiect, ca orice tehnica de fotografiere cu timp mare de expunere, fotografierea artificiilor presupune mai putin talent si mai mult noroc. Neputand stii ce artificii vor aparea pe minunatul cer intunecat al noptii de la "cumpana anilor", inclin sa cred ca trebuie doar sa ai noroc si sa tragi multe cadre. Ceva tot o iesi.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde DannyMC » Sâm Ian 08, 2011 7:40 pm

bogdan_dumitru scrie:Artificiile nu se mai trag demult cu tunul.
Bubuiala care se aude, de obicei se aude dupa ce au explodat pe cer artificiile.
:lol:

Nu chiar! :P Artificiile folosite de profesionisti sunt lansate dintr-un tub un fel de "mortier" si fiecare are o incarcatura de initiere care odata detonata produce zgomot desigur.
Asa ca nu este chiar tun dar este foarte aproape. :D
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Ian 08, 2011 8:11 pm

DannyMC scrie:
bogdan_dumitru scrie:Artificiile nu se mai trag demult cu tunul.
Bubuiala care se aude, de obicei se aude dupa ce au explodat pe cer artificiile.
:lol:

Nu chiar! :P Artificiile folosite de profesionisti sunt lansate dintr-un tub un fel de "mortier" si fiecare are o incarcatura de initiere care odata detonata produce zgomot desigur.
Asa ca nu este chiar tun dar este foarte aproape. :D


Initial nu am vrut sa raspund, dar se pare ca sunt unii care se pricep la de toate pe aici ceea ce ii face cu mult mai penibili decat ar fi in realitate.
Sistemele se gasesc in cutii care pot fi declansate si wireless. Explozia nu este initiala ci finala, altfel ar sari in aer toata dracovenia. Daca ai lansat in viata ta vreo artificie racheta ai sa iti amintesti ca initial se aude un suierat si ca explozia e sus si se aude dupa ce se vede.
Pentru tine care "te pricepi" si esti mai tanar am atasat si o poza ca sa intelegi cum sta treaba.
Parerea lui Dan Pop nu incerc sa o schimb pentru ca varsta nu ii mai permite actualizarea cunostintelor din liceu.
Fişiere ataşate
final box.jpg
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde DannyMC » Sâm Ian 08, 2011 8:19 pm

Si tu vad ca te dai priceput...
Rachetele nu sunt singurele tipuri de artificii "maestre"! Mai sunt si ASTEA care se lanseaza exact asa cum am scris mai inainte.
Uite si un clip ca sa intelegi mai bine:
http://www.youtube.com/watch?v=VJWBN0p829M
Ultima oară modificat de DannyMC pe Sâm Ian 08, 2011 8:26 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde emp » Sâm Ian 08, 2011 8:24 pm

artificiile cu suierat cam sunt pt amatori
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Ian 08, 2011 8:28 pm

Intr-adevar astea par a fi cu mult mai serioase, dar intre pauza dintre focuri se aude clar ca exploziile nu corespund lansarii ci dispersarii lor la inaltime.
Poti sa detaliezi mai bine si mai argumentat?
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde DannyMC » Sâm Ian 08, 2011 8:36 pm

http://www.youtube.com/watch?v=88TVh1O5P1o
Urmareste de la min 4si 25sec pana la sfirsit! Asculta si ce spune naratorul!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde sorinsava » Sâm Ian 08, 2011 9:10 pm

Mi se pare mult mai interesant ca se discuta atit despre teorie si totusi nici unul dintre maestrii nu arata exemple.

De ce nu pune Pop macar 10 poze facute prin metoda lui ??? Cu exif desigur. Eu astept cu nerabdare, sunt sigur ca sunt extraordinare ca tehnica, fascinante ca arta a compozitiei si absolut explozive ca subiect.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Cum fotografiem artificiile ?

Mesajde Dan Pop » Dum Ian 09, 2011 1:01 am

sorinsava scrie:Mi se pare mult mai interesant ca se discuta atit despre teorie si totusi nici unul dintre maestrii nu arata exemple.

Poate pentru ca toti te asteapta pe tine sa incepi prin a pune exemple facute cu mina ta la fiecare sfat pe care il dai...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron