Acum este Vin Apr 26, 2024 7:03 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografie cu ceva special - reptilele

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Fotografie cu ceva special - reptilele

Mesajde sorinsava » Lun Iul 19, 2010 2:53 pm

redfox scrie:Prin această metodă se încearcă ascunderea reflexiilor geamului?

Da, daca exista asa ceva.

Exemplele alea nu sunt reusite. Renunta la blitzul de pe aparat. Iti trebuie o sursa mare de lumina cum avea tavi2x, altfel umbrele sunt f urite.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Fotografie cu ceva special - reptilele

Mesajde redfox » Lun Iul 19, 2010 3:27 pm

sorinsava scrie:Renunta la blitzul de pe aparat. Iti trebuie o sursa mare de lumina cum avea tavi2x, altfel umbrele sunt f urite.

Din păcate spaţiul înghesuit nu permite instalarea unor surse suplimentare de iluminat, pe care oricum nu am de unde să le achiziţionez într-un timp atât de scurt. Sper ca reptilele să fie extrem de liniştite ca să renunţ la utilizarea blitzului.
Merg orbeşte şi cam la risc
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Fotografie cu ceva special - reptilele

Mesajde sorinsava » Lun Iul 19, 2010 3:50 pm

Cauta acasa ceva alb semitransparent dar nu f mat. Pungile de gunoi albicioase sunt perfecte. Tai o bucata mai mare si o pui in fata blitzului ca sa-l maresti ca dimensiune. Daca n-are cine s-o tina o lipesti cu scoci de geam. Incadrezi cu subiectul sub senzorul AF central, apesi FV-Lock, reincadrezi si faci poza cu rear slow-sync.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Fotografie cu ceva special - reptilele

Mesajde redfox » Lun Iul 19, 2010 4:58 pm

sorinsava scrie:Cauta acasa ceva alb semitransparent dar nu f mat. Pungile de gunoi albicioase sunt perfecte. Tai o bucata mai mare si o pui in fata blitzului ca sa-l maresti ca dimensiune. Daca n-are cine s-o tina o lipesti cu scoci de geam.

Am încercat acum această variantă. Dacă lipesc bucata de pungă transparentă pe sticlă, problema este eliminarea cutelor
sorinsava scrie:Incadrezi cu subiectul sub senzorul AF central, apesi FV-Lock, reincadrezi si faci poza cu rear slow-sync.

Folosind Aperture priority şi blitzul pe rear slow sync, timpul de expunere scade în exerciţiul cu acvariul la 1,3-1,6 secunde
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Fotografie cu ceva special - reptilele

Mesajde sorinsava » Lun Iul 19, 2010 5:27 pm

redfox scrie:Dacă lipesc bucata de pungă transparentă pe sticlă, problema este eliminarea cutelor

Se vad in poza? Nu cred ca vezi umbre de la niste cute mici.

redfox scrie:Folosind Aperture priority şi blitzul pe rear slow sync, timpul de expunere scade în exerciţiul cu acvariul la 1,3-1,6 secunde


Da, pare ok. Ar fi bine sa-l si expui spre dreapta, adica probabil ~2s in cazul tau.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Fotografie cu ceva special - reptilele

Mesajde redfox » Lun Iul 19, 2010 5:43 pm

sorinsava scrie:
redfox scrie:Dacă lipesc bucata de pungă transparentă pe sticlă, problema este eliminarea cutelor

Se vad in poza? Nu cred ca vezi umbre de la niste cute mici.

redfox scrie:Folosind Aperture priority şi blitzul pe rear slow sync, timpul de expunere scade în exerciţiul cu acvariul la 1,3-1,6 secunde


Da, pare ok. Ar fi bine sa-l si expui spre dreapta, adica probabil ~2s in cazul tau.

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Mă duc să îmi pregătesc echipamentul.
Rezultatele am să vi le prezint cât de curând
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Fotografie cu ceva special - reptilele

Mesajde redfox » Mar Iul 20, 2010 8:21 pm

Prima reacţie după prima sesiune foto cu reptilele
Sunt un boboc sadea în aşa ceva

Making of the show

1. Şedinţa foto s-a desfăşurat într-o locaţie în care au avut acces şi vizitatorii (dacă eu, cap sec :ugeek: , nu am întrebat în timp util; ieri nu a fost deschis pentru vizitatori)
2. Filtrul de polarizare circulară Kenko s-a descurcat bine (cu excepţia câtorva cadre în care oamenii au fost prea aproape de sticla terariilor şi oricât am încercat, tot se reflectau
3. Balansul de alb l-am realizat (când am avut timp şi spaţiu prin fotografierea luminii becului cu incandescenţă printr-o hârtie albă sprijinită de pereţii terariului) sau folosind WB automat
4. Blitzul l-am folosit de câte ori nu am utilizat trepiedul (săracii şerpi, m-au înjurat de câteva ori că i-am orbit :oops: , dar nu s-au manifestat exterior :| )
5. Trepiedul - probleme atunci când avea pe el obiectivul 55-200 (aparat + obiectiv ataşat = 900 g)îndreptat în jos şi oblic - la 20-30 de grade faţă de orizontală - la strângerea capului trepiedului obiectivul se deplasa faţă de punctul de focalizare în dreapta/stânga, aşa că trebuia să refocalizez - binenţeles că toanele acestea le face după ce a ieşit din garanţie :mrgreen:
6. Asta parcă s-a mai discutat pe forum: la Aperture priority, utilizarea blitzului la putere maximă, f/3.5, expunere 1/60, compensarea expunerii = 0, imaginile au ieşit extrem de subexpuse (dar şi şarpele era negru cu verde închis pe fondul lemnelor vopsite negru). În orice caz, aşa am ratat cadre memorabile (nu le prezint şi din alte motive)
Fişiere ataşate
DSC_4334.JPG
Nikon D60 + obiectiv 35 f/1.8
Exposure time [s]: 2.50 / F-Number: 9.0 / Exposure program: Aperture priority
ISO speed ratings: 200 / Metering mode: Multi-segment / Flash: No flash
Focal length [mm]: 35 / Exposure mode: Auto, White balance: PRESET
DSC_4356.JPG
Nikon D60 + obiectiv 55-200 f/4-5.6
Exposure time [s]: 2.00 / F-Number: 8.0
Exposure program: Aperture priority / ISO speed ratings: 200 / Metering mode: Multi-segment / Flash: No flash
ISO: 200 / White balance: PRESET / Focus mode: MANUAL
DSC_4350.JPG
Nikon D60 + obiectiv 55-200 f/4-5.6
Exposure time [s]: 1/60 - F-Number: 5.6
Exposure program: Aperture priority / Exposure bias value: 2/3 / Metering mode: Multi-segment
Exposure mode: Auto / ISO: 200 / White balance: AUTO / Focus mode: AF-S / Flash Setting: RED-EYE
DSC_4250.JPG
Nikon D60+ obiectiv 35 f/1.8
Exposure time [s]: 3.00 / F-Number: 9.0 / Exposure program: Manual
Exposure bias value: 2/3 / Metering mode: Multi-segment / ISO: 100 / White balance: PRESET / Focus mode: AF-S / Flash mode: Did Not Fire
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Fotografie cu ceva special - reptilele

Mesajde Dan Pop » Mar Iul 20, 2010 9:51 pm

redfox scrie:Prima reacţie după prima sesiune foto cu reptilele
Sunt un boboc sadea în aşa ceva

Fii linistit, nimeni nu s-a nascut invatat. Important este sa tragi concluziile care se impun, astfel incit data viitoare sa fii mai bine pregatit pentru asa ceva.
redfox scrie:5. Trepiedul - probleme atunci când avea pe el obiectivul 55-200 (aparat + obiectiv ataşat = 900 g)îndreptat în jos şi oblic - la 20-30 de grade faţă de orizontală - la strângerea capului trepiedului obiectivul se deplasa faţă de punctul de focalizare în dreapta/stânga, aşa că trebuia să refocalizez - binenţeles că toanele acestea le face după ce a ieşit din garanţie :mrgreen:

Sper ca nu ai dat bani pe trepiedul ala si l-ai primit ca bonus la achizitionarea aparatului. Eu, cel putin, asa m-am ales cu un FT 6105. Singurul lui "merit" este ca are cap amovibil, asa ca poti cumpara un cap adevarat cu care sa inlocuiesti combinatia aia dubioasa de metal si plastic cu care vine el pe post de cap. Desi, avind in vedere ca trepiedul e greu, scund si nu nemaipomenit de rigid, poti considera la modul cel mai serios achizitia unui trepied adevarat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie cu ceva special - reptilele

Mesajde redfox » Mar Iul 20, 2010 10:07 pm

Dan Pop scrie:Sper ca nu ai dat bani pe trepiedul ala si l-ai primit ca bonus la achizitionarea aparatului.

Aş fi vrut eu. Măcar nu mă plângeam acum.
Dan Pop scrie:Singurul lui "merit" este ca are cap amovibil, asa ca poti cumpara un cap adevarat cu care sa inlocuiesti combinatia aia dubioasa de metal si plastic cu care vine el pe post de cap.

Le-am trimis azi un mail celor de la f64 sa imi recomande alt cap de trepied
Dan Pop scrie: Desi, avind in vedere ca trepiedul e greu, scund si nu nemaipomenit de rigid, poti considera la modul cel mai serios achizitia unui trepied adevarat.

Pai asta va fi una din prioritatile anului viitor. Vara asta o să-l înjur, dar o să-l car după mine prin ţară. Vreau să mă bucur de vacanţă, deoarece până acum nu am avut
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori