Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:40 am

Articole Nikonisti.ro

Nef(RAW)-JPEG

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde zeurois » Lun Noi 01, 2010 5:20 pm

Daca vrei, pot sa pun pe net un raw facut cu camera mea sa-l iei sa vezi daca il deschide. Daca ai probleme e clar de la calculator. Lasa-mi pm sau da un buzz pe yahoo (zeurois)
zeurois
 
Mesaje: 230
Membru din: Vin Sep 03, 2010 5:08 pm

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Noi 01, 2010 5:35 pm

bitterblue2087 scrie:Capture NX2 care spune ca totul e actualizat dar nu merge .



Softurile Nikon se bizuie pentru actualizari automate pe Nikon Message Center.

Dar se pare ca nu e in stare sa anunte cand sunt variante noi de soft, cel mult poate eventual sa anunte la Nikon daca folositi soft piratat :-)

Asa ca mai bine verificati in situl Nikon daca aveti ultima varianta de Capture, in acest moment 2.2.6, View este 2.0.3, Camera Control Pro este 2.8.0
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde bitterblue2087 » Lun Noi 01, 2010 6:01 pm

Radu_Grozescu scrie:

Softurile Nikon se bizuie pentru actualizari automate pe Nikon Message Center.

Dar se pare ca nu e in stare sa anunte cand sunt variante noi de soft, cel mult poate eventual sa anunte la Nikon daca folositi soft piratat :-)

Asa ca mai bine verificati in situl Nikon daca aveti ultima varianta de Capture, in acest moment 2.2.6, View este 2.0.3, Camera Control Pro este 2.8.0



Si se pare ca una dintre eventualele probleme au iesit la iveala fiindca la mine Capture NX2 este versiunea 2.0.0 , ViewNX 1.1.1 iar Camera Control Pro 2.3.0
Se pare ca am ramas in urma fata de lume dar imi spune la fiecare dintre programe ca sunt la zi cu ultima versiune ... acum urmeaza sa le inlocuiesc programele cu versiunile mai noi :)
Revin cu informatii.
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde bitterblue2087 » Lun Noi 01, 2010 6:36 pm

Si cum va spuneam in mesajul anterior ... eu am revenit cu informatii .
In urma unei inlocuiri ale programelor existente la mine in pc, cu ultimele versiuni oferite pe site-ul Nikon Romania am reusit sa imi rezolv problema. Programul Capture NX2 funtioneaza perfect si cu fisiere .NEF .
Va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat :).
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde nostalgie » Vin Feb 18, 2011 1:32 pm

Radu_Grozescu scrie:
nik scrie:Sigur, mai trebuie sa folosesti si materia cenusie pe langa tehnica fotografica daca vrei sa nu muncesti aiurea. De aceasta regula, din pacate, nu se spune nimic pe la seminariile foto, din motive de corectitudine politica, probabil :lol:


Dimpotriva, cel putin la seminariile pe care le tin eu :-)

Cei care au fost, atat la cel de fotografie de nunta cat si la cele Nikon isi amintesc fara indoiala cat am accentuat necesitatea de a avea expunere si balans de alb cat mai bune pentru a minimiza nevoia de procesare, si discutia despre faptul ca imaginile ies cu atat mai bine cu cat au nevoie de corectii de mai mica anvergura.

Iar o buna parte din timp se concentreaza tocmai asupra solutiilor sigure de a obtine imagini tehnic bune in mjoritatea conditiilor.

nik scrie:Si daca nu e suficient, poti sa vezi mai aproape, la oferta d-lui Radu Grozescu pe http://www.2001foto.ro/ care "arunca" si dansul pe DVD, citez: "toate imaginile care trec de controlul strict de calitate", asta pe langa "100 imagini printate în format 13x18cm". Acum daca dl.Grozescu vine si ne spune ca cele 100 de imagini sufera acelasi tratament la PP cu restul celor de pe DVD, eu o sa-i dau crezare cu greu.


Imi pare rau ca nu ma bucur de credibilitate :-)
Imaginile care trec de controlul de calitate sunt cele in care personajele arata cel putin OK, deci la prima trecere se arunca cele cu ochi inchisi, grimase, etc, impreuna cu cele care din diverse motive nu sunt OK tehnic (mai scapa si din astea). Apoi, imaginile sunt aduse la stadiul la care pot fi aratate clientului. Din acestea se face selectia pentru album, show, etc, dar nu mai sunt prelucrate suplimentar. Deci cam toate sunt la fel (de bune sau de proaste).


nik scrie:Numai ca, daca citeai cu atentie ce am scris, depinde mult "ce fel de fotograf esti". Ceva ma face sa cred ca dl.Grozescu nu va avea 300 de expuneri radical diferite intre ele, trase la o onomastica de prieten.


Nu radical, dar stiti foarte bine ca expunerea cu flash-ul in TTL este semnificativ afectata de culorile hainelor personajelor. Cu toata experienta si tot apar variatii de expunere +-0,3 pana la 0,5 trepte. Nu tot timpul, dar apar. Iar odata imaginea pusa pe ecran, tot mai gasesti ceva sa-i faci. Si Nikon Capture are reglajul de expunere in sutimi de treapta :-)

La unul din cursurile d-voastra ati facut o afirmatie care mi-a dat mult de gandit.Si ati spus cam asa,, Nimeni nu o sa va plateasca munca din fata calculatorului,,.Am actionat ca atare.Prima data mi-am cumparat un expodisc sa nu ma mai chinui in RAW sa fac WB-ul.Expodisc de care m-am indragostit tot la acel curs.Acum trag RAW plus JPG.Rareori ma intorc sa prelucrez un RAW.
Nikon D 500, D 300S, D 90,SB 5000, SB 910,17-55-2:8,70-200:28 VR I, 35 1-8, 50 1-8, 85 1-8, 18-105, Metz 50, Metz 48, Phottix si multe altele....
nostalgie
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Feb 16, 2011 1:30 pm

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde RRS » Vin Feb 18, 2011 4:47 pm

Eu am constatat ca un jpg salvat de camera are 6mega iar cel salvat de un soft specializat mai mult. in diferenta vad informatie suplimentara, calitate. la fel un mp3 la 320kbps cu unul la 192. Suna bine, insa pe scule profi cel de 320 nu are nici un "fasait".
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde LiviuP » Mie Iun 01, 2011 4:05 pm

RRS scrie:Eu am constatat ca un jpg salvat de camera are 6mega iar cel salvat de un soft specializat mai mult. in diferenta vad informatie suplimentara, calitate. la fel un mp3 la 320kbps cu unul la 192. Suna bine, insa pe scule profi cel de 320 nu are nici un "fasait".


Asta am observat si eu la conversia in JPEG a RAW-urilor prelucrate cu ViewNX2 (de regula nu folosesc alte softuri preferand prelucrari minimale ale imaginilor). JPEGurile trase direct din aparat au 6-7MB in timp ce cele convertite din RAW au 8-9MB. Dar nu ma deranjeaza acest lucru, calitatea imaginii e cea mai importanta si nu sunt dispus sa las nici 1% din ea.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde alexandrul.ct » Mie Iun 01, 2011 5:51 pm

LiviuP scrie:
RRS scrie:Eu am constatat ca un jpg salvat de camera are 6mega iar cel salvat de un soft specializat mai mult. in diferenta vad informatie suplimentara, calitate. la fel un mp3 la 320kbps cu unul la 192. Suna bine, insa pe scule profi cel de 320 nu are nici un "fasait".


Asta am observat si eu la conversia in JPEG a RAW-urilor prelucrate cu ViewNX2 (de regula nu folosesc alte softuri preferand prelucrari minimale ale imaginilor). JPEGurile trase direct din aparat au 6-7MB in timp ce cele convertite din RAW au 8-9MB. Dar nu ma deranjeaza acest lucru, calitatea imaginii e cea mai importanta si nu sunt dispus sa las nici 1% din ea.


Pe D5000 am 3 optiuni:
- NEF+JPEG (Fine)
- NEF+JPEG (Normal)
- NEF+JPEG (Basic)

Ce setare a fost folosita in aparat?
alexandrul.ct
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Iul 21, 2010 8:34 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde LiviuP » Joi Iun 02, 2011 11:49 am

alexandrul.ct scrie:Pe D5000 am 3 optiuni:
- NEF+JPEG (Fine)
- NEF+JPEG (Normal)
- NEF+JPEG (Basic)

Ce setare a fost folosita in aparat?


Pai pe D90 sunt aceleasi optiuni. Cand trageam JPEG din aparat foloseam intotdeauna JPEG fine (fie doar JPEG fine fie RAW + JPEG fine). Acum trag doar RAW.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Anterior

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori