Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:43 am

Articole Nikonisti.ro

Nef(RAW)-JPEG

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Nef(RAW)-JPEG

Mesajde doru » Vin Oct 08, 2010 8:20 pm

Tot intrebare de profan, cu scuze:
1. La JPEG (L) 4288 x 2848 pixeli = 12212224 (dar, poza imi arata ceva, in jur de 6 MB. Este clar o confuzie, nu o prind).
2. In manual spune, undeva, ca trecerea de la NEF la JPEG se face la o valoare superioara in JPEG (???) Deci, inteleg, ca daca pozez in NEF (acela pe 16 MB), in final obtin poze in JPEG superioare celor de la punctul 1. Asa-i?
3. Ideea este ca doresc sa scot poze la "fidelitate" maxima.
Multumesc mult,
Doru
doru
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Sep 17, 2010 6:43 am

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde Maniac » Vin Oct 08, 2010 9:54 pm

1)Orice Imagine in format JPEG este comprimata (nu stiu exact algoritmul de compresie) pentru a ocupa cat mai putin spatiu. Aceasta compresie se face cu pierderi mai mari sau mai mici (cu cat ai pierderile mai mari, cu atat dimensiunea JPEG-ului este mai mica si calitatea sa mai slaba). Daca observi, ai niste setari pt Jpeg in meniurile aparatului(Basic/Normal/Fine). Acestea iti stabilesc cat de comprimat va fi jpegul (cat de mari vor fi pierderile).
L si S reprezinta rezolutia JPEGului. L pt rezolutia maxima a camerei, S pentru o imagine cu o rezolutie redusa. Daca nu esti intr-o criza de spatiu pe card, nu are sens sa schimbi de pe L pe S.

2) RAW-ul contine datele preluate direct de la senzor+ (posibil informatii pt interpretarea acestora)+ setarile curente ale camerei.
Daca atunci cand tragi JPEG, camera face conversia acestor date automat pt tine, atunci cand tragi RAW, va trebui sa faci tu aceasta conversie prin intermediul unei aplicatii (LR, Capture NX, DxO Optics Pro). In aceasta situatie ai mai mult control asupra imaginii finale, si poti obtine imagini cu o gama dinamica mai buna si un zgomot mai redus decat orice JPEG ar scoate camera.

3) RAW = munca in postprocesare. Tu hotarasti daca imaginea merita aceasta munca. Cu putina grija, poti sa iti setezi camera sa scoata Jpeg-uri foarte bune.
aaa...Si daca vroiai Jpeg-uri fidele cu realitatea, trebuia sa iei Canon ;). Nikon scoate, cel putin la aparatele de clasa entry si advanced (D3000 si D90 de exemplu), Jpeg-uri cu culori mult prea entuziaste.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Oct 08, 2010 10:20 pm

Maniac scrie:Si daca vroiai Jpeg-uri fidele cu realitatea, trebuia sa iei Canon ;).


Unii Canon-isti ar putea sa nu fie de acord :-)

Maniac scrie:Nikon scoate, cel putin la aparatele de clasa entry si advanced (D3000 si D90 de exemplu), Jpeg-uri cu culori mult prea entuziaste.


Va rog sa nu mai speriati oamenii. Ati incercat pe Neutral ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde Maniac » Vin Oct 08, 2010 10:44 pm

<sarcasm>
Va rog sa nu mai speriati oamenii. Ati incercat pe Neutral ?

Nu. Niciodata. Ce e aia Neutral? ;)
</sarcasm>
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde ClaudiuC » Sâm Oct 09, 2010 9:20 am

Maniac scrie:2) RAW-ul contine datele preluate direct de la senzor+ (posibil informatii pt interpretarea acestora)+ setarile curente ale camerei.


Te rog sa explici putin aici!
Din cate stiu eu, cand tragi RAW nu ti se salveaza si setarile camerei (contrast, sharpness, etc), sau ma insel eu? :roll:
Avatar utilizator
ClaudiuC
 
Mesaje: 246
Membru din: Mar Iul 20, 2010 8:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Oct 09, 2010 10:31 am

ClaudiuC scrie:
Maniac scrie:2) RAW-ul contine datele preluate direct de la senzor+ (posibil informatii pt interpretarea acestora)+ setarile curente ale camerei.


Te rog sa explici putin aici!
Din cate stiu eu, cand tragi RAW nu ti se salveaza si setarile camerei (contrast, sharpness, etc), sau ma insel eu? :roll:


Se salveaza, altfel softurile dedicate nu ar putea sa le aplice la conversie. Tot asa se salveaza si EXIF-ul, si comentariile, samd, o multime de date adiacente imaginii.

Confuzia apare deoarece sunt salvate doar ca indicatii, ele nu sunt deja aplicate pe imagine, deci pot fi modificate ulterior la conversia cu un soft dedicat (original).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde Dan Pop » Sâm Oct 09, 2010 11:34 am

Radu_Grozescu scrie:
ClaudiuC scrie:Din cate stiu eu, cand tragi RAW nu ti se salveaza si setarile camerei (contrast, sharpness, etc), sau ma insel eu? :roll:


Se salveaza, altfel softurile dedicate nu ar putea sa le aplice la conversie. Tot asa se salveaza si EXIF-ul, si comentariile, samd, o multime de date adiacente imaginii.

Confuzia apare deoarece sunt salvate doar ca indicatii, ele nu sunt deja aplicate pe imagine, deci pot fi modificate ulterior la conversia cu un soft dedicat (original).

O alta sursa de confuzie este faptul ca setarile aparatului sint salvate intr-un format proprietar, accesibil doar programelor Nikon (CNX, VNX), nu si celor third party (Photoshop, Lightroom etc). Din punctul de vedere al celor care utilizeaza programe de conversie din ultima categorie, e ca si cind n-ar fi salvate :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde doru » Sâm Oct 09, 2010 12:15 pm

E clar ca m-am mai "luminat", dar la pct. 1 inca nu-s dumirit. Adica, Nokia 5000 nu-mi "livreaza" mai mult, in JPEG, de cca 6 MB de poza in format L si FINE? Multumesc mult.
doru
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Sep 17, 2010 6:43 am

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde ClaudiuC » Sâm Oct 09, 2010 12:21 pm

Dan Pop scrie:
Radu_Grozescu scrie:
ClaudiuC scrie:Din cate stiu eu, cand tragi RAW nu ti se salveaza si setarile camerei (contrast, sharpness, etc), sau ma insel eu? :roll:


Se salveaza, altfel softurile dedicate nu ar putea sa le aplice la conversie. Tot asa se salveaza si EXIF-ul, si comentariile, samd, o multime de date adiacente imaginii.

Confuzia apare deoarece sunt salvate doar ca indicatii, ele nu sunt deja aplicate pe imagine, deci pot fi modificate ulterior la conversia cu un soft dedicat (original).

O alta sursa de confuzie este faptul ca setarile aparatului sint salvate intr-un format proprietar, accesibil doar programelor Nikon (CNX, VNX), nu si celor third party (Photoshop, Lightroom etc). Din punctul de vedere al celor care utilizeaza programe de conversie din ultima categorie, e ca si cind n-ar fi salvate :)


Aici era buba, pentru ca eu folosesc Lightroom si setarile camerei nu sunt aplicate pe imagine. Presupun ca daca as folosi CNX, as putea vedea modificarile din camera direct pe imaginea in format RAW.
Avatar utilizator
ClaudiuC
 
Mesaje: 246
Membru din: Mar Iul 20, 2010 8:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde ClaudiuC » Sâm Oct 09, 2010 12:22 pm

doru scrie:E clar ca m-am mai "luminat", dar la pct. 1 inca nu-s dumirit. Adica, Nokia 5000 nu-mi "livreaza" mai mult, in JPEG, de cca 6 MB de poza in format L si FINE? Multumesc mult.

Pe tine in fond ce te intereseaza? Cat spatiu ocupa un JPEG la calitate maxima sau calitatea imaginii?

Atentie! 6 MB nu inseamna 6 MP

LE: Acum mi-am dat seama cand te-ai referit la pct 1.
4288 x 2848 pixeli = 12212224 -> asta inseamna 12 MP (megapixeli) nu 12 MB (megabytes). Poate te-ai asteptat ca JPG-ul tau sa aiba tot 12 MB. Well... este comprimat, iar spatiul ocupat de acesta in MB nu este neaparat egal cu marimea pozei in MP.
Avatar utilizator
ClaudiuC
 
Mesaje: 246
Membru din: Mar Iul 20, 2010 8:40 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

cron