Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:44 am

Articole Nikonisti.ro

Nef(RAW)-JPEG

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde Merlin » Vin Oct 15, 2010 7:30 pm

De cand trag NEF nu am prelucrat niciodata in calup. De fapt, am incercat odata si nu am fost convins .. asa ca toate cele 700-1000 de bucati le iau cadru cu cadru si cu rabdare. Prost ori ineficient ... sunt mult mai multumit de rezultate. Chiar daca am aparatura pe care mi-o doresc, expodisc sau stiu suficiente giumbuslucuri si smecherici cu privire la tehnica! Asa cum spune si bogdan_dumitru ... mai intai te respecti pe tine si pe client. Nu uitati ca atunci cand va bateti joc de developarea nef-urilor va bateti joc de voi insiva. Poate pacaliti cativa clienti .. insa tot vei da peste unul care sa te ia la trei pazeste!
Acum na .. fiecare cum isi mentine reputatia si cat de mult ii pasa de ea!
Spor!!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde nik » Vin Oct 15, 2010 10:45 pm

bogdan_dumitru scrie:
Nik, ceea ce am incercat sa subliniez, a fost faptul ca determinarea expunerii este un proces complex si ca, in opinia mea, fiecare imagine ar trebui tratata individual si integrata in intreg evenimentul.


Si ceea ce am vrut eu sa subliniez este ca se poate si altfel. Lucru dovedit de facilitatile introduse in produsele software. Faptul ca tu ai o alta parere este OK atata timp cat nu dai de pamant cu cei care fac altfel, acuzandu-i de neprofesionalism, lipsa de respect fata de clienti sau de irosirea banilor (in cazul ExpoDisk). Una e sa spui ca nu simti nevoia sa folosesti ExpoDisc si alta este sa il desfiintezi, aici este diferenta unei nuante pe care nu o percepi.

bogdan_dumitru scrie:
Eu cand prelucrez imaginile, am grija sa revad tot timpul fotografiile deja finalizate pentru a pastra referinta si a asigura continuitatea prelucrarii si unitatea materialului final.
Tin la calitate si consider ca cea mai proasta fotografie a mea prezentata cuiva reprezinta exact nivelul meu.
Repet, cea mai proasta si nu cea mai buna, pentru ca daca a scapat cumva de filtrul de calitate este numai si numai vina mea.



Eu cand realizez imaginile, imi sistematizez munca in asa fel incat sa o fac mai usoara - si asta nu inseamna lipsa de respect fata de client sau neprofesionalism. Gandesc imaginile in serii, in functie de locatie si obiectivul folosit, sunt atent la incadrare, expunere, folosesc obiective de calitate, folosesc ExpoDisc, si imi dau toata silinta sa am rezultate cat mai bune dpdv tehnic, care sa necesite cat mai putina post-procesare, si aia aplicata cat se poate in bloc pe seriile de imagini pe care le-am gandit dinainte. In situatiile care fac exceptie de la regula, aplic corectii individuale imaginilor respective. What's wrong with that? Vrei sa spui ca daca stiu sa ma organizez bine inseamna ca nu pot obtine rezultate bune?

bogdan_dumitru scrie:
Vad ca esti o persoana orgolioasa si careia ii plac rapoartele de tot felul, ne dai procente, sortezi imaginile in functie de obiectiv(folosind obiective fixe sortarea este implicit si fata de distanta focala), scoti rapoarte, intr-un cuvant ai o gandire corporatista rigida care nu se preteaza intotdeauna cu fotografia artistica si cu creativitatea in general.

E bine sa fii un tip organizat, desi nu prea vad cu ce ne-ar putea ajuta pe noi sa aflam ce echipament ai in dotare si cat de bine te-ai descurcat tu la un team building in Vrancea. Nu aduce plus valoare discutiei despre fotografie nici lauda de sine si nici prelucrarea in calup.


Ce are orgoliul cu rapoartele, procentele, samd? Si cu gandirea corporatista... Ai macar idee ce inseamna "gandire corporatista"? In niciun caz ce incerci sa insinuezi in fraza respectiva. Apropos... stii ca Nikon is a Corporation? Si inca una cu o gandire corporatista extrem de sanatoasa, altfel ai fi canonist la ora asta. :lol:

Nu stiu daca orgoliul ma caracterizeaza, dar daca a fi orgolios inseamna sa nu tolerezi abordarile obraznice si de sus, poti sa ma consideri asa, nu ma deranjeaza. :D

Organizarea workflow-ului si PP nu au nimic de a face cu fotografia artistica si creativitatea in general. Iar incurci borcanele. Poate ai uitat deja despre ce vorbim aici.

Realitatea e ca vorbesti pe langa subiect ca sa-ti ascunzi lipsa de argumente... Am explicat unde am fost si ce obiective am folosit si de ce le-am folosit - era doar o ilustrare practica a ideii de sortare a imaginilor dupa obiectiv. Nu m-am laudat nicaieri "cat de bine m-am descurcat la Team Building" asa cum insinuezi, nici cu echipamentul din dotare. Daca as vrea sa ma laud cu echipamentul pe care il am mi-as tranti o semnatura babana. Dar nu ma incalzeste cu nimic. SI, trei dintre cele patru obiective pomenite, fac parte din gama obiectivelor ieftine, daca as vrea sa ma laud as scoate altele pe taraba. N-am niciun motiv sa o fac. Imi place sa cred ca meritele mele nu stau in lista echipamentului din dotare, nici in proprietati, masini, conturi bancare, toale de firma, samd.

bogdan_dumitru scrie:
Referitor la discutia anterioara despre reglarea balansului de alb in timpul concertelor, eu am dat solutia pe care am crezut-o de cuviinta, insa tu ai uitat sa ne spui cum faci sa te urci pe scena atunci cand folosesti expodiscul. Nu uita ca masuratoarea cu expodiscul se face pe lumina incidenta si nu din sala.
Adica, pentru cei ce nu cunosc terminologia, trebuie sa te urci pe scena, sa pui expodiscul pe obiectiv orientat in directia luminii chiar din pozitia artistilor care presteaza.


Pai, ca sa te citez, si eu am dat solutia pe care am crezut-o de cuviinta! Multumit de raspuns? Si, daca vrei sa stii, exista modalitati de a face preseturi de WB cu ExpoDIscul in situatia data, dar de ce sa elaborez mai mult decat catadicsesti tu sa o faci in dreptul tau?

bogdan_dumitru scrie:Daca nu ma insel, Dan Pop cu care nu ma simpatizez in mod special, a spus acelasi lucru si anume ca l-ar lasa acasa. Pe expodisc.

E bine sa iti sustii parerile, dar e inutil si mare consumator de resurse sa fii ranchiunos si sa insisti asupra unor subiecte vechi.

Dar, pentru ca ai solicitat niste raspunsuri din partea mea, am considerat ca pot aloca ceva timp in acest sens.



Dl.Dan Pop are dreptul la opinia lui, tu ai dreptul la opinia ta si eu am dreptul la opinia mea. Este OK atata timp cat nu desfiintezi cu superioritate rostul ExpoDiscului. Nu uita ca dl.Dan Pop are in geanta un ExpoDisc pe care il pretuieste, in timp ce tu il declari sus si tare inutil si bani aruncati pe fereastra.

Ti-ai alocat timpul, dar daca raspunsul a fost "eu am dat solutia pe care am crezut-o de cuviinta" iti reamintesc ca eu te-am rugat sa ne explici cum faci in Live View setarea WB in conditiile de la concert, lumina dinamica. Daca nu dai raspuns la intrebarea cre ti s-a pus ci te arunci in tot felul de comentarii, se cheama ca ti-ai alocat timp de irosit in vorbe goale. Nu ti-ar strica sa te organizezi un pic mai bine, n-ai nevoi de gandire corporatista pentru asta :lol:
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde mandea » Vin Oct 22, 2010 11:55 am

I-as reaminti Dl. Dumitru si discutia asta:
viewtopic.php?f=27&t=205&start=40#p16396
pe care a lasat-o balta.

Bine, probabil ca o sa spuna pentru fotografiile de mare clasa nici nu conteaza balansul de alb.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde bitterblue2087 » Lun Noi 01, 2010 1:30 am

Am o problema ...
Fotografiez in RAW adica format .NEF, ajung acasa si descarc pe pc dupa care doresc sa deschid una dintre fotografii cu Capture NX 2 si spune asa " Advertisment! Imposibil de incarcat fisierul DSC_6267.NEF" (de exemplu)

E valabila eroarea la fiecare poza in format NEF si din cate am sitit pe acest forum, normal, nu ar trebui sa apara acea eroare.
Aveti ceva sugestii ? mi-ar prinde bine un ajutor.
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde Merlin » Lun Noi 01, 2010 7:51 am

... pai e posibil sa fie din cauza programului (crack) ori nu ai up-date-ul necesar!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde Dan Pop » Lun Noi 01, 2010 10:01 am

bitterblue2087 scrie:Fotografiez in RAW adica format .NEF, ajung acasa si descarc pe pc dupa care doresc sa deschid una dintre fotografii cu Capture NX 2 si spune asa " Advertisment! Imposibil de incarcat fisierul DSC_6267.NEF" (de exemplu)

De obicei, asta se intimpla cind versiunea programului de prelucrare este mai veche decit aparatul care a generat NEF-urile. Un update la versiunea curenta ar trebui sa rezolve problema.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde bitterblue2087 » Lun Noi 01, 2010 4:22 pm

Ma gandeam si eu la varianta dvs dle Dan Pop ... totul e la zi si programul este activat si cumparat o data cu camera foto deci exclud problema de crack
Trebuie facut un update la camera ?
Ma gandeam ca nu fac eu ceva bine sau trebuie parametrat ceva in meniul lui D90.
Dar mai e o mica problema; incercand sa deschid o poza in format .NEF si cu Adobe Photoshop spune ca "nu se poate finaliza cererea mea pentru ca nu este fisierul care trebuie" dar daca dau clic dreapta pe acel fisier, la propietati imi spune ca e format .NEF . Windousul vede Jpeg-ul generat in pictograma si fisierul il deshid cu ViewNX e ok dar cand il deschid cu Picasa ii ia 1-2 secunde si toate setarile pozei dispar si ramane varianta "bruta" a pozei in modul vizualizare ceea ce e normal, am citit paginile anterioare ale acestui topic.
Problema e ca nu pot deschide fisierele .NEF pe pc cu programe de editare corespunzatoare si nu mi se pare tocmai normal aceasta treaba.
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde bitterblue2087 » Lun Noi 01, 2010 4:51 pm

La "Firmware version" imi arata A 1.00 ; B 1.00 ; L 1.000 ... din asta eu nu imteleg prea multe si si in manual scrie ca aceasta ar fi versiunea softului din D90.
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde Haf » Lun Noi 01, 2010 4:52 pm

Esti sigur ca ai un "pc cu programe de editare corespunzatoare"? Primesti acel mesaj de eroare de la Photoshop probabil din cauza faptului ca un plugin folosit de Photoshop (Adobe Camera RAW) nu este actualizat si nu recunoaste fisierele nef facute de D90.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Nef(RAW)-JPEG

Mesajde bitterblue2087 » Lun Noi 01, 2010 5:15 pm

Haf scrie:Esti sigur ca ai un "pc cu programe de editare corespunzatoare"? Primesti acel mesaj de eroare de la Photoshop probabil din cauza faptului ca un plugin folosit de Photoshop (Adobe Camera RAW) nu este actualizat si nu recunoaste fisierele nef facute de D90.



Adobe e doar o optiune si sincer ma intereseaza Capture NX2 care spune ca totul e actualizat dar nu merge . Am sa verific si Adobe sa vad daca are cele necesare pentru tipul de fisier .NEF
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori