Acum este Joi Mar 28, 2024 6:10 pm

Articole Nikonisti.ro

flux pregatire pentru print

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

flux pregatire pentru print

Mesajde RRS » Lun Oct 18, 2010 11:33 am

Dragi colegi, exista vreun tutorial - flux pregatire pentru print?

Eu folosesc BenVista photo Zoom Pro 3, iar la batch-uri (selectez pozele format portrait si landscape separat, dupa ce in prealabil le-am prelucrat in raw si salvat in jpeg calitate maxima, deci dimensiunile se pastreaza la 42 x 28 de exemplu, sau cat le-am dimensionat prin crop) trebuie sa fiu foarte atent pentru ca 10 x 15 va da alt rezultat in final.
Asa cum se vede in imagine (cadre negre) vreau rezultat final 10 x 15 si trebuie sa setez 8.46 x 12.7

setari photozoom.jpg


In Adobe Lightroom la export dau eu 10 x 15 cm sa zicem, iar rezultatul final (aratat in properties of picture in windows) e 11.77 x 17.72 la 300dpi :(

Cum as putea imbunatati fluxul, sau ce soft sa folosesc pentru a-l simplifica si a reduce timpul de post-procesare, si a fi sigur ca ajuns la laborator printurile vor fi asa cum imi doresc dpdv al dimensiunilor?
multumesc
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: flux pregatire pentru print

Mesajde Dan Pop » Lun Oct 18, 2010 1:02 pm

RRS scrie:In Adobe Lightroom la export dau eu 10 x 15 cm sa zicem, iar rezultatul final (aratat in properties of picture in windows) e 11.77 x 17.72 la 300dpi :(

Uita-te la numarul de pixeli ai imaginii si vezi cine are dreptate.
RRS scrie:Cum as putea imbunatati fluxul, sau ce soft sa folosesc pentru a-l simplifica si a reduce timpul de post-procesare, si a fi sigur ca ajuns la laborator printurile vor fi asa cum imi doresc dpdv al dimensiunilor?

Calculeaza-ti singur dimensiunile imaginii in pixeli, functie de dimensiunea dorita si de densitatea de imprimare (dpi) si nu te mai doare capul. E suficient sa faci o data un tabel cu cele citeva dimensiuni la care printezi si cu dimensiunile in pixeli aferente si, la salvare, dai dimensiunile direct in pixeli, in loc de cm si dpi.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron