Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:32 pm

Articole Nikonisti.ro

Lightroom - Adaugare poze la un catalog deja existent

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Lightroom - Adaugare poze la un catalog deja existent

Mesajde trica » Dum Oct 31, 2010 9:34 am

Hello all,

In Lightroom 3 stie cineva cum pot adauga fotografii la un catalog deja existent?

Pasii pe care incerc eu sa ii fac:

Creez un catalog
Dau import la poze
Daca ulterior mai am niste poze care vreau sa le adaug la acelasi catalog si dau "Import" cele vechi sint sterse din catalog.

Am google-uit, am cautat pe FAQ, nu am gasit. Chiar sa nu fie posibil asa ceva?

Merci
trica
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Oct 31, 2010 9:23 am

Re: Lightroom - Adaugare poze la un catalog deja existent

Mesajde emil » Dum Oct 31, 2010 11:50 am

Cand m-am jucat cu LR eu asa am facut ca aveam un folder unde aveam pozele in subdirectoare si cand aveam poze noi faceam un subdirector si copiam pozele acolo din windows. Apoi in LR selectam folderul principal (apare in stanga la "Library") si click dreapta si "Synchronize folder" si-mi detecta ca in folder sunt poze noi si le importa fara probleme.

N-am incercat niciodata functia de import din camera/card deci habar n-am cum functioneaza, dar mi se pare ciudat sa stearga toate pozele existente deja in catalog.

P.S. la fel am facut si in LR2 si in LR3.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Lightroom - Adaugare poze la un catalog deja existent

Mesajde branix » Dum Oct 31, 2010 12:09 pm

Mi se pare anormal ce povestesti tu, si de aceea cred ca mai degraba este o problema de utilizare a LR. Atunci cand dai import, LR iti afiseaza automat pozele din ultimul import, dar cele adaugate anterior sunt retinute tot in LR.

Selecteaza din bara din stanga "All photographs" din dreptul "Catalog" sau navigheaza printre folderele adaugat in "Folders". Vezi captura din ecran din attachment.
Fişiere ataşate
Screen shot 2010-10-31 at 12.06.26 PM.jpg
Nikon D7000 + 16-85 + 55-200 + 50mm/f1.8
http://photography.1on1.ro/
branix
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Mai 20, 2010 12:49 pm

Re: Lightroom - Adaugare poze la un catalog deja existent

Mesajde trica » Dum Oct 31, 2010 12:25 pm

branix scrie:Mi se pare anormal ce povestesti tu, si de aceea cred ca mai degraba este o problema de utilizare a LR. Atunci cand dai import, LR iti afiseaza automat pozele din ultimul import, dar cele adaugate anterior sunt retinute tot in LR.

Selecteaza din bara din stanga "All photographs" din dreptul "Catalog" sau navigheaza printre folderele adaugat in "Folders". Vezi captura din ecran din attachment.




:) Cum era semnul de stupid? Sa mi-l pun pe frunte. Si eu cica faceam develop, etc, ma credeam mare 'postprocesator' insa habar nu aveam de selectia aia. Merci fain.
trica
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Oct 31, 2010 9:23 am


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori