Acum este Sâm Apr 27, 2024 12:10 pm

Articole Nikonisti.ro

Scanare film

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Scanare film

Mesajde Metall » Mar Noi 09, 2010 5:11 pm

Mi-am cumparat de cateva luni un SLR pe film.
Am fost foarte incantat de cum se misca, mai ales ca e un second hand care are cativa ani bunicei in spate :)
Am facut primul film cu mari sperante la niste imagini deosebite
Problema e ca, dupa developare ... trebuie scanat.
Aici, laboratorul la care am scanat eu, in Timisoara, n-as zice ca a facut o treaba prea grozava, fisierul rezultat are o rezolutie de aprox 2Megapixeli, imaginea are o granularitate cam mare pentru filmul folosit - Superia de ISO 200
Intrebare: Are cineva o experienta mai bogata in developare / scanare poze, care ar putea sa ne dea mai multe informatii din experienta personala?
Are cineva scaner personal pt developat - am vazut ca sunt niste modele (Epson V600 parca) care au posibilitatea sa scaneze si filme - problema e: cat de buna calitate au scanarile?
Aveti experiente personale cu ceva laboratoare la care intr-adevar merita sa apelez?
Metall
 
Mesaje: 190
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 10:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: Scanare film

Mesajde sorinsava » Mar Noi 09, 2010 6:01 pm

Desi n-am urmarit de multe luni ce e nou pe piata cred ca cea mai buna varianta pt film e Epson V300 Photo. L-am folosit, nu zic din auzite. A scanat foarte frumos filme de 35mm, varianta optima pt ce mi-a trebuit a fost rezolutia de 6-7mp. Nu are adaptor de film de format mediu desi am scanat si asta din citeva treceri prin "gaura" de 35mm, de curiozitate.
Are o viteza incredibila la scanarea normala, reflectiva. Practic alte scannere abia fac preview cu viteza cu care asta scaneaza. Driverul mi s-a parut excelent, foarte multe optiuni de ajustare. V600 si V700 sunt pt uz serios, nu merita investita ca hobby sau ca sa scanezi citeva filme ocazional.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori