Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:32 am

Articole Nikonisti.ro

Imprimare prin tehnologie DURST LAMBDA

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Imprimare prin tehnologie DURST LAMBDA

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Noi 17, 2010 10:42 pm

Am auzit mai demult de tehnologia DURST LAMBDA si chiar stiu (de) o firma care o utilizeaza (in Romania, in Bucuresti)
A tiparit cineva in aceasta tehnologie ? Dupa specificatii este deosebit de calitativa (4000 dpi - probabil si destul de scumpa) si pare promitatoare in comparatie cu experientele de la laboratoarele foto "de cartier".
Din cite stiu Dl. Moiceanu a folosit aceasta tehnologie la un vernisaj legat de Palatul Cotroceni, dar din lipsa de timp n-am reusit sa ajung nici la Cotroceni si nici la Baneasa.

Am adresat o cerere catre firma respectiva de a vedea exact la fata locului despre ce este vorba, dar pina la vizita preconizata m-ar interesa citeva detalii/impresii de la cei care au folosit acesta tehnologie.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Imprimare prin tehnologie DURST LAMBDA

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Noi 17, 2010 11:40 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Am auzit mai demult de tehnologia DURST LAMBDA si chiar stiu (de) o firma care o utilizeaza (in Romania, in Bucuresti)
A tiparit cineva in aceasta tehnologie ? Dupa specificatii este deosebit de calitativa (4000 dpi - probabil si destul de scumpa) si pare promitatoare in comparatie cu experientele de la laboratoarele foto "de cartier".
Din cite stiu Dl. Moiceanu a folosit aceasta tehnologie la un vernisaj legat de Palatul Cotroceni, dar din lipsa de timp n-am reusit sa ajung nici la Cotroceni si nici la Baneasa.

Am adresat o cerere catre firma respectiva de a vedea exact la fata locului despre ce este vorba, dar pina la vizita preconizata m-ar interesa citeva detalii/impresii de la cei care au folosit acesta tehnologie.


E foarte tare :-)

Vorbiti cu dl. Marcel Eremia la http://www.amedesign.ro/

E si el Nikonist :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Imprimare prin tehnologie DURST LAMBDA

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Noi 18, 2010 7:59 am

Radu_Grozescu scrie:
E foarte tare :-)

Vorbiti cu dl. Marcel Eremia la http://www.amedesign.ro/

E si el Nikonist :-)


Da chiar despre firma AME DESIGN este vorba. Sper ca raspunsul sa fie pozitiv si sa pot vizita "tipografia"
Am vorbit si cu un amic din bransa (productie publicitara) care mi l-a recomandat ca fiind o persoana foarte tipicara cu "orice", dar m-a si avertizat ca preturile nu sunt tocmai mici (comparativ cu cele ale amicului meu, pt. productie publicitara) dar si el mi-a confirmat o calitate deosebita a printurilor.
Sper sa fie o experienta utila.

Multumesc pentru raspuns,
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Imprimare prin tehnologie DURST LAMBDA

Mesajde Dan Pop » Joi Noi 18, 2010 1:14 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Am auzit mai demult de tehnologia DURST LAMBDA si chiar stiu (de) o firma care o utilizeaza (in Romania, in Bucuresti)
A tiparit cineva in aceasta tehnologie ? Dupa specificatii este deosebit de calitativa (4000 dpi - probabil si destul de scumpa) si pare promitatoare in comparatie cu experientele de la laboratoarele foto "de cartier".

Desi in ambele cazuri e vorba de o tehnologie argentica, detaliile fac diferenta.
Bogdan Dulgheru scrie:Din cite stiu Dl. Moiceanu a folosit aceasta tehnologie la un vernisaj legat de Palatul Cotroceni, dar din lipsa de timp n-am reusit sa ajung nici la Cotroceni si nici la Baneasa.

Am vazut alta expozitie a domnului Moiceanu (imagini dintr-o calatorie in Nepal), la sala Dalles la etaj, imprimata la AME Design. Imaginile aratau exceptional de bine.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Imprimare prin tehnologie DURST LAMBDA

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Noi 18, 2010 6:34 pm

Din pacate pentru mine fotografia a inceput sa ma pasioneze mai mult incepind cu epoca digitala, singurele experiente cu aparate clasice fiind cu niste "sapuniere" cu focus fix, 2 aparate rusesti de citiva lei (am gasit unul din acea vreme ruginit complet de la care am pastrat doar surubul de prindere al husei de la baza) si poze developate si printate la chioscul din colt.
Tehnica fotografica clasica o stiu doar din citite/auzite si niciodata nu am pus mina pe o sticluta de revelator/fixator etc.
De aceea curiozitatea ma face sa le fac o vizita celor de la AME DESIGN (chiar am primit acceptul si invitatia Dl. Marcel Eremia).
Am auzit de aceasta firma si de la un amic din bransa (productie publicitara) care mi-a confirmat si el calitatile printurilor in aceasta tehnologie - chiar daca m-a si avertizat asupra costurilor - ba mai mult m-a pus in "garda" ca Dl. eremia este din cale afara de tipicar/migalos/perfectionist in tot ceea ce face. Amicul meu chiar are un atelier de productie publicitara si m-a indrumat (mai ales ca AME DESIGN e la 1,5 pasi de locuinta mea) sa vizitez locatia ca sa vad cum arata un ADEVARAT atelier de grafica publicitara.
Mi-am programat vizita pe 26.11.2010 asa ca o sa revin cu impresii "de la fata locului" atunci.

Multumesc pentru raspuns,
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori