Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:45 am

Articole Nikonisti.ro

Canon Selphy

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Canon Selphy

Mesajde RRS » Vin Ian 07, 2011 12:07 pm

Nu stiu daca, calitativ, se apropie du cele printate la laborator...
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Canon Selphy

Mesajde Metall » Lun Mar 14, 2011 5:51 pm

Vad ca e mai vechi topicul, poate a sarit din "actualitate", dar cateva raspunsuri as avea eu.
Un kit de 108 poze tot timpul va scoate 108 poze si nu mai putine, asta daca nu cumva arunci banda inainte de a ajunge la capat :)
Cat despre calitate, as zice ca ies peste cele facute la laborator, si asta si pt simplul fapt ca daca nu-mi place cum iese ceva, refac setarile si o mai scot o data, pe cand cele de la laborator vin prelucrate in calup, asa cum le regleaza operatorul de la laborator.
Pozele ies intr-adevar mai scumpe, in jur de 1.35 lei / poza, dar sa oferi poze aproape instant doritorilor e ceva!
Metall
 
Mesaje: 190
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 10:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: Canon Selphy

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mar 14, 2011 10:41 pm

Metall scrie:Cat despre calitate, as zice ca ies peste cele facute la laborator


Ca sa nu mai mentionam faptul ca o poza scoasa de laborator se va degrada in citeva luni, pe cind acestea sunt protejate de un coating foarte bun. Am incercat sa "stric" intentionat o poza scoasa de Selphy prin scufundarea ei in apa. Dupa 1-2 minute de stat "la murat", am sters-o si era ca noua, fata de una clasica, care s-a facut praf in primele 10 secunde.
Eu am un 760 de vreo 2 ani si merge la fel ca in prima zi. Nu mi-au ramas niciodata nici hirtie si nici toner(folie): 108/108.
Am pus o fotografie (tiparita la cumpararea imprimantei) intr-un loc expus la soare (in interior). Saptamina trecuta am mai tiparit-o inca odata si n-am constatat nicio diferenta intre cea veche si cea noua. O sa incerc sa repet testul si peste citiva ani ... sub 100 - cit se specifica in manualul imprimantei ;) sper sa nu pierd JPG-ul intre timp!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

cron