Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:24 am

Articole Nikonisti.ro

Problema rotire iamgine

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Problema rotire iamgine

Mesajde silvone » Dum Feb 06, 2011 11:12 pm

[b]Buna seara dragi nikonisti, tocmai ce am venit dintr-o calatori intr-o tara foarte interesanta unde am facut numeroase fotografii zic eu reusite. Problema a aparut in momentul in care vizionand fotografiile (in programul default al pc-ului) nu am avut valida optiunea de "rotate". Am incercat cu unele softuri de pe internet dar tot nu reusesc si nu inteleg de ce. Sa fie oare din cauza unor virusi? Va rog sa imi dati un sfat daca puteti. Multumesc.
Avatar utilizator
silvone
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Dec 13, 2010 10:57 pm

Re: Problema rotire iamgine

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Feb 07, 2011 7:44 am

Cam putine detalii: ce windows, ce program "default"... In general optiunea de autorotate este una care resalveaza fisierul dupa ce l-a rotit cu o compresie mai mare sau mai mica, deci e mai bine sa fie pusa pe "off".
Daca pozele sunt facute cu Nikon atunci ai putea folosi ViewNX de la Nikon, care e gratuit pe site-ul Nikon. Daca nici cu ViewNX nu poti roti imaginile atunci au fost scrise gresit pe HDD din varii motive.
Incearca sa le mai transferi inca odata de pe card pe PC folosind un cititor de carduri.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema rotire iamgine

Mesajde Morphy » Lun Feb 07, 2011 9:55 am

Cu IrfanView http://www.irfanview.com/ ar trebui sa rotesti imaginile fara probleme.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema rotire iamgine

Mesajde silvone » Lun Feb 07, 2011 11:10 am

Pai am windows 7.Da cu nikon D3100 sunt facute, iar in capturenx sau view nx mi le arata normale. Dar acum am reusit cu irfaview, le iau pe fiecare in parte si emrge super. Multumesc frumos de ajutor.
Avatar utilizator
silvone
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Dec 13, 2010 10:57 pm

Re: Problema rotire iamgine

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Feb 10, 2011 9:48 am

Offtopic
Morphy scrie:Particip la concursul foto organizat de Cesarom. Orice vot conteaza - http://www.cesarom.ro/concurs/273. Multumesc.


Eu votez aici "LIKE" ... ca nu vreau sa-mi fac cont pe facebook. Sper sa nu ai ghinionul sa pierzi concursul doar pentru 1 singur vot :shock:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron