Acum este Sâm Apr 27, 2024 2:20 pm

Articole Nikonisti.ro

Problemă printare după conversie NEF / JPEG

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Problemă printare după conversie NEF / JPEG

Mesajde Gregor Samsa » Vin Iun 10, 2011 5:17 pm

Bună ziua.

Am întâmpinat o problemă, sper să aibă cineva un răspuns. Mai nou, după ce am instalat un plugin pentru accesarea unui site pentru internet banking (nu ştiu dacă asta o fi cauza), la salvarea din NEF în JPEG prin diverse metode, cu Photoshop, în Irfanview, chiar şi în aparatul foto, am păţit că, la studio, pozele puteau fi vizualizate cu orice, dar softul sculei de imprimare nu a recunoscut JPEG-urile, dând mesaj gen "fatal error".
Menţionez că la imprimanta de acasă nu am avut problema respectivă şi am putut printa.
Când am instalat pluginul pentru internet banking, mi s-a cerut doar să dau "Never notify" la User Account Control Settings în Control Panel, ca să meargă pluginul.
E singura modificare intervenită în calculator înainte să încep să am problema, de aceea am menţionat-o.
Vă mulţumesc anticipat pentru răspuns.
Nikon D800, Nikkor 24-70/2.8, Nikkor 50/1.8, SB 900
Gregor Samsa
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Apr 03, 2009 3:18 pm

Re: Problemă printare după conversie NEF / JPEG

Mesajde Augustin Popescu » Vin Iun 10, 2011 6:35 pm

Reformulez problema ta:
- la salvarea din NEF în JPEG cu Photoshop, softul sculei de imprimare nu a recunoscut JPEG-urile, dând mesaj gen "fatal error".
- la salvarea din NEF în JPEG cu Irfanview, softul sculei de imprimare nu a recunoscut JPEG-urile, dând mesaj gen "fatal error".
- la salvarea din NEF în JPEG în aparatul foto, softul sculei de imprimare nu a recunoscut JPEG-urile, dând mesaj gen "fatal error".
Menţionez că la studio, pozele puteau fi vizualizate cu orice aplicatie, şi la imprimanta de acasă nu am avut problema respectivă putand printa.

Plugin-ul este de pe site-ul oficial al celor cu internet banking-ul in cauză?
Ar putea fi un conflict intre plug-in si softul sculei de imprimare.
BLOG

Aici ar fi trebuit să fie un citat celebru/deştept/amuzant/indrăzneţ sau o listă cu pocnitorile/borcanele/lămpaşele/aracii şi cârpele care mă fac să cred că sunt fotograf. ©
Avatar utilizator
Augustin Popescu
 
Mesaje: 218
Membru din: Vin Ian 16, 2009 7:37 pm
Localitate: Neumarkt am Mieresch

Re: Problemă printare după conversie NEF / JPEG

Mesajde Gregor Samsa » Vin Iun 10, 2011 9:50 pm

Problemă reformulată corect, cu menţiunea că NEF-ul transformat în JPEG în aparatul foto l-am luat tot din calculator, nu-l mai aveam pe cel iniţial pe card.
Plugin-ul l-am primit de la bancă pe un CD şi e absolut oficial, din punctul lor de vedere. În plus, nu ştiu dacă e important, merge doar la Explorer, nu la Mozilla sau alte browsere. Nu ştiu ce să fac, dacă dezinstalez pluginul nu îl mai pot reinstala pe alt calculator, chestie de chei şi parole şi securitate.
Habar n-am ce pot să fac, dar mi-ar cam trebui o soluţie.
Plus că am păţit şi cu proiecte în Photoshop salvate în JPEG la final. La studio când le vedeau normal, când la dimensiuni mai mici, când nu le recunoştea scula de imprimat.
Mulţumesc.
Nikon D800, Nikkor 24-70/2.8, Nikkor 50/1.8, SB 900
Gregor Samsa
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Apr 03, 2009 3:18 pm

Re: Problemă printare după conversie NEF / JPEG

Mesajde RRS » Vin Iun 10, 2011 10:11 pm

fa un recovery din sistemul de operare, il aduce la starea dinaintea instalarii plugin-ului.
nu prea cred ca acesta ar fi de vina, insa daca dupa recoveryt nu merge, e sigur altceva. fa si o scanare online (virusi, trojeni)
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Problemă printare după conversie NEF / JPEG

Mesajde Augustin Popescu » Vin Iun 10, 2011 10:31 pm

O scanare full recomand si eu. Apoi o reinstalare de sculă de imprimat.
BLOG

Aici ar fi trebuit să fie un citat celebru/deştept/amuzant/indrăzneţ sau o listă cu pocnitorile/borcanele/lămpaşele/aracii şi cârpele care mă fac să cred că sunt fotograf. ©
Avatar utilizator
Augustin Popescu
 
Mesaje: 218
Membru din: Vin Ian 16, 2009 7:37 pm
Localitate: Neumarkt am Mieresch


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

cron