Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:38 am

Articole Nikonisti.ro

print tablouri mari dimensiuni si canvas

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

print tablouri mari dimensiuni si canvas

Mesajde mcn » Lun Oct 03, 2011 10:47 am

Am o intrebare legata de redimensionarea fotografiilor pentru a obtine un print de calitate la formate mari ( de ex tablou de 100x50cm). Am un d300s care scoate max 4288x2848pxl la 300dpi. Unele laboratoare imi spun ca se poate modifica in Photoshop formatul dorit si obtin ceea ce doresc, altele imi spun ca ce am acum transformat in cm asta pot printa in caz contrar pierzand detalii. Am deschis in PS fotografiile am redimensionat la 100x50cm si marit ulterior la 50% fotografia ( recomandare amedesign) si rezultatul este nesatisfacator. Daca fac si modificarea din 300 in 200 sau chiar si mai putini dpi atunci imaginea este ok pe monitor. Va rog un sfat in acest sens. Doresc sa fac pentru mine 2-3 postere pe canvas sau hartie foto mata.
mcn
 
Mesaje: 379
Membru din: Dum Noi 29, 2009 4:33 pm

Re: print tablouri mari dimensiuni si canvas

Mesajde sorinsava » Lun Oct 03, 2011 11:27 am

Canvasul are textura, e un mediu care nu e facut sa te uiti la el ca la o poza scoasa pe hartie foto standard, de aproape, asa ca poti sa tiparesti mult mai mare. Cat de mare poti depinde de distanta la care vrei sa-l privesti. Daca vrei pe hartie mata intervine aceeasi intrebare: te uiti la print de la maxim 30cm sau de la minim 1m? Tu nu poti sa evaluezi pe monitor rezultatul printarii pt ca monitorul are mult mai putini dpi decat imprimanta.

Daca maresti pozele in photoshop le strici, nimeni nu face asa ceva pt ca bicubic e un algoritm f slab, chiar si micsorarea e slaba in Ps dar asta nu conteaza ca lumea micsoreaza pozele pt web si compresia oricum strica detaliile. Iti trebuie programe sau pluginuri de Ps speciale pentru redimensionari. Daca nu le ai, cel mai bine lasi redimensionarea in seama celor care printeaza sau driverului imprimantei.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: print tablouri mari dimensiuni si canvas

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Oct 03, 2011 11:51 am

Canvasul este un mediu care nu poate reda detalii fine din cauza structurii si implicit nu se va observa nici lipsa lor.
De asemenea este facut pentru printuri de dimensiuni mari, deci imaginile vor fi privite de la o distanta cosiderabila.
100 dpi sunt suficienti pentru canvas, nu are rost sa incerci la 300, nu vei obtine nimic in plus.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: print tablouri mari dimensiuni si canvas

Mesajde RPP » Lun Oct 03, 2011 11:57 am

semi-offtopic.

Imi poate recomanda cineva unde se pot face asemenea printuri de calitate in Iasi?. Multumesc.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori