Acum este Vin Apr 26, 2024 3:59 pm

Articole Nikonisti.ro

Creare watermark/semnatura

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Creare watermark/semnatura

Mesajde nikonistul » Sâm Oct 15, 2011 10:26 pm

Salutare forumisti,

Sper ca am postat la rubrica buna, altfel rog adminul sa imi mute topicul. Oricum, de cateva zile tot caut pe internet un software de creat acea semnatura, watermak care se afla discret mai mult sau mai putin in coltul pozelor. Vad la diversi fotografi tot felul de astfel de semnaturi, de tip nume -prenume sau scris de mana sau si mai interesant, cu simbolul de diafragma inclus.

Imi poate recomanda cineva un astfel de program?

Am gasit pe internet/youtube niste tutoriale dar se creeaza doar watermarkuri generale , mari folosite doar in scopul de evidentia drepturile de autor. Exista undeva,cumva niste template-uri dupa care pot crea una?

Multumesc anticipat.
nikonistul
 
Mesaje: 28
Membru din: Dum Ian 02, 2011 9:13 pm

Re: Creare watermark/semnatura

Mesajde boboc » Sâm Oct 15, 2011 11:20 pm

Cel mai usor se face in Photoshop sau orice program care are layere.Ai aici un exemplu: http://www.photoshopromania.ro/diverse/ ... watermark/
A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein
Avatar utilizator
boboc
 
Mesaje: 403
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:52 pm
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: Creare watermark/semnatura

Mesajde ovidiu.buzzi » Sâm Dec 10, 2011 9:51 am

in photoshop se poate face bineteles necesita putin experienta poti face ca si brush preset sau ca si fisier png
ovidiu.buzzi
 
Mesaje: 43
Membru din: Joi Iul 14, 2011 4:53 pm

Re: Creare watermark/semnatura

Mesajde eurynomus » Lun Dec 12, 2011 1:15 pm

pentru ce watermark ? crezi ca o sa iti fure careva pozele ? sa fim serios.
Urasc cei care sunt atat de stresati cu watermark-ul ...
Daca ai blog si le postezi la 800x600 crede-ma nu va exista imprimanta care sa faca printuri bune din asemnea poza.
Iar daca o sa o vezi pe alt blog sau alt site ? Mai bine te bucuri ca esti apreciat...
eurynomus
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2011 7:12 pm

Re: Creare watermark/semnatura

Mesajde emil » Lun Dec 12, 2011 8:25 pm

/OffTopic
Discutia referitoare la are sau nu sens sa punem semnatura pe poze e o discutie luuunga ca o zi de post. Exista argumente atat pro cat si contra, dar, persoana care a postat a cerut informatii referitoare la cum sa aplice semnatura, nu daca are sau nu sens :D

/OnTopic
:idea: In Lightroom de exemplu poti crea "semnaturi" direct in program, vezi in meniul Edit->Edit Watermarks. Acolo se pot crea mai multe sabloane de semnaturi, in momentul in care "exportati" imaginile selectati daca vreti sa aplicati un sablon de semnatura si daca da care anume.

:idea: Exista si programe gratuite care stiu sa proceseze un director sau mai multe fisiere de-odata si sa aplice o imagine care e semnatura. De exemplu Batch Photo Watermarker stie sa faca asa ceva.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Creare watermark/semnatura

Mesajde cristiansergiu » Lun Dec 26, 2011 12:13 pm

crezi ca o sa iti fure careva pozele ?


am patito eu mi s-a publicat o poza in peste 100 de siteuri, faza si mai nasoala e ca foloseau adresa mea unde se afla poza hostata la mine astfel am descoperit si unde mi-a fost postata( cel mai mult pe forumuri internationale o poza cu un trandafir care o foloseau ca si dedicatie) poza se incarca de la mine de pe server si imi faceau trafic care eu il plateam , am ajuns sa imi foloseasca toata banda de trafic si sa imi blocheze siteul. Atunci m-am enervat si am schimbat poza iei imi trageau poza de la aceeasi adresa dar eu schimbasem continutul adresa imaginii era aceeasi.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Creare watermark/semnatura

Mesajde dani » Mar Ian 10, 2012 1:28 pm

Fara suparare, Cristian esti roman?
dani
 
Mesaje: 86
Membru din: Vin Apr 22, 2011 9:34 pm

Re: Creare watermark/semnatura

Mesajde razvan_denis » Dum Feb 19, 2012 8:52 pm

De parca o semnatura pusa intr-un colt nu s-ar putea scoate (watermark sau brush, whatever)...
razvan_denis
 
Mesaje: 193
Membru din: Lun Sep 19, 2011 11:58 am

Re: Creare watermark/semnatura

Mesajde Fechete Ionut » Vin Mai 04, 2012 7:35 am

watermark-ul poate sa fie si reclama. Eu pentru chestia asta as pune watermark mai mult si nu pt a nu folosi careva poza mea.
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Creare watermark/semnatura

Mesajde cristijupinu » Vin Mai 04, 2012 9:46 am

Eu mi-am creat o semnatura cu ajutorul softului http://www.sothink.com/product/logo-maker/. Apoi l-am incarcat in Lightroom, de unde export pozele.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron