Acum este Vin Apr 26, 2024 10:48 pm

Articole Nikonisti.ro

modificare expunere

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

modificare expunere

Mesajde gabpl » Mar Noi 01, 2011 10:21 pm

salut. cat poate fi modificata o expunere intr-un program specializat astfel incit sa nu fie afectata fotografia? multumesc.
gabpl
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 05, 2011 9:10 pm

Re: modificare expunere

Mesajde Merlin » Mar Noi 01, 2011 11:23 pm

Pai, in linii mari atat cat nu te deranjeaza la ochi. Pe de alta totul tine de ceea ce doresti sa obtii, insa cu atentie sa nu arzi ori sa ai zgomot mare ..
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: modificare expunere

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Noi 01, 2011 11:39 pm

gabpl scrie:salut. cat poate fi modificata o expunere intr-un program specializat astfel incit sa nu fie afectata fotografia? multumesc.


Dacă vorbim de fisiere RAW, se poate corecta o abatere de la aprox. 2 trepte de subexpunere la aprox. o treaptă de supraexpunere.

Merge si in Nikon View, care e free :-)

Ideal ar fi să nu ne păcălim chiar atât de mult cu expunerea, dar uneori să spunem că se mai întâmplă.

La jpeg-uri, intervalul de „elasticitate” e mult mai mic.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: modificare expunere

Mesajde Dan Pop » Mie Noi 02, 2011 10:40 am

gabpl scrie:cat poate fi modificata o expunere intr-un program specializat astfel incit sa nu fie afectata fotografia?

Nu inteleg intrebarea. Expunerea o modifici tocmai pentru a afecta fotografia. Si o modifici atit cit e nevoie pentru a obtine rezultatele dorite. Sigur, daca o modifici prea mult vor apare alte efecte nedorite, caz in care va trebui sa cauti un compromis intre efectele dorite si cele nedorite.

Nu se poate da o valoare dincolo de care apar efectele nedorite. Asta depinde atit de formatul in care e salvata imaginea cit si de imaginea propriu zisa. Au fost situatii in care am facut si corectii de +4EV pe imagini in format raw.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: modificare expunere

Mesajde gabpl » Mie Noi 02, 2011 4:07 pm

E adevarat. M-am exprimat inexact sau mai bine spus incomplet. Cind am scris despre "afectarea fotografiei" m-am referit la afectarea ei in sensul distrugerii informatiei si in consecinta de a obtine o imagine inutilizabila.
Am inteles specificatiile dvs. Va multumesc.
gabpl
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 05, 2011 9:10 pm


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori