Acum este Sâm Apr 20, 2024 12:44 am

Articole Nikonisti.ro

un program de postprocesare

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: un program de postprocesare

Mesajde dan.c » Mie Dec 28, 2011 1:54 pm

Merlin scrie:Pai tocmai asta este .. indiferent cui s-a adresat se face cu dl. si urmeaza NUMELE (de familie) .. este o lipsa maaare de respect sa i te adresezi cuiva cu dle + (prenume). Odata se invata prin clasele primare acest lucru ..


Inteleg ca e vorba de respect..... dar totusi asta este un forum...
Normal, cel putin din cate stiu eu, pe forumuri te adresezi cu ceva de genul @numeutilizator
Dupa cum vad eu, pe un forum nu exista domni si doamne, doar utilizatori.
Imagine
dan.c
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Sep 13, 2010 6:20 pm

Re: un program de postprocesare

Mesajde Merlin » Mie Dec 28, 2011 4:53 pm

Ha! Asta este cea mai tare remarca! Cu asta ai reusit sa jignesti pe toata lumea de pe aci. Felicitari!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

un program de postprocesare

Mesajde croccifixio » Mie Dec 28, 2011 5:49 pm

Cred ca este cam singurul forum si nu vreau sa fiu rautacios in care, in loc sa se discute despre ce este vorba in topic, de la o remarca toata lumea se intinde la discutii care nu isi au rostul si asta este vina numai a moderatoriilor care sunt foarte putini si permit acest lucru. Cand vreau sa caut ceva trebuie sa sar peste cateva pagini sa ma uit dupa postari ca sa pot lega un subiect cap coada. Multumesc
www.jugravuflorin.ro - pay me a visit
Avatar utilizator
croccifixio
 
Mesaje: 319
Membru din: Lun Oct 10, 2011 10:32 am

Re: un program de postprocesare

Mesajde dan.c » Joi Dec 29, 2011 12:38 am

Merlin scrie:Ha! Asta este cea mai tare remarca! Cu asta ai reusit sa jignesti pe toata lumea de pe aci. Felicitari!


Nu stiu dacă e cea mai tare remarca sau nu, intenția mea nu este si nici nu a fost de a jigni pe cineva, am vrut doar sa subliniez un principiu de funcționare al unui forum, nu contest valoarea cuiva, dar dacă ii spui cuiva domn pe un forum nu cred ca este o dovada de respect. Nu sunt un profesionist, de aceea nu mă bag sa comentez prea multe, dar nu m-am putut abtine sa nu comentez. Scuze de offtopic.
Imagine
dan.c
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Sep 13, 2010 6:20 pm

Re: un program de postprocesare

Mesajde Merlin » Joi Dec 29, 2011 9:42 am

1- Nu conteaza daca esti profi ori ba! Civilizat trebuie sa fii oricum!!
2 - Unde sunt princiipile acestea care iti permit sa vorbesti pe un forum la per tu?? Din contra, principiile bunei-cuviinte spun altceva.
3 - In acceptiunea ta, cuvantul "domn" se foloseste la misto sau cand vrei sa iei peste picior pe cineva??
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: un program de postprocesare

Mesajde dan.c » Joi Dec 29, 2011 4:00 pm

Merlin scrie:1- Nu conteaza daca esti profi ori ba! Civilizat trebuie sa fii oricum!!
2 - Unde sunt princiipile acestea care iti permit sa vorbesti pe un forum la per tu?? Din contra, principiile bunei-cuviinte spun altceva.
3 - In acceptiunea ta, cuvantul "domn" se foloseste la misto sau cand vrei sa iei peste picior pe cineva??



- Și ce ți se pare că nu am fost civilizat?
- Dar unde sunt principiile care interzic acest lucru? Nu cred că este o lipsă de politețe adresarea la per tu.
- Nu folosesc cuvântul ”domn” la mișto dar cum îți spuneam și mă repet, ăsta e un forum și nu consider că e un cadru formal.
Și de unde până unde ai concluzionat tu că folosesc acest termen la mișto?

Cum e normal să spun : @Merlin sau Domnul Merlin? :?:
Cred că mai corect este să ai o exprimare civilizată nu neapărat formală.
Chestiile astea formale își au locul lor, dar nu pe un forum.
Dacă cineva îți spune domn te simți tu mai bine sau cum? Îți ”gâdilă” ego-ul ?
Imagine
dan.c
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Sep 13, 2010 6:20 pm

Re: un program de postprocesare

Mesajde Merlin » Joi Dec 29, 2011 9:07 pm

Nu imi gadila niciun Ego, doar ma inabusa rasul la urmatoarea afirmatie: ''Nu cred că este o lipsă de politețe adresarea la per tu." Este foarte grav! E ca si cum ai pune sa fie sters din gramatica pronumele personal de politete!
P.S. - la "per tu" te adresezi cuiva care iti este cunoscut si care iti permite personal sa faci acest lucru. Indiferent ce varsta are si cati "epoleti" pe umeri! Sarbatori cu bine!

P.S. - principiile care interzic acest lucru sunt invatate in "cei sapte ani de acasa" ...
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: un program de postprocesare

Mesajde dan.c » Joi Dec 29, 2011 11:53 pm

Ce scapi tu din vedere @Merlin, aici este vorba de un forum nu de un mediu formal.
Ce am spus eu se refera strict la un forum nu neapărat la viața de zi cu zi.
În fine, cred că am spus destul.

Sărbători fericite tuturor!
Imagine
dan.c
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Sep 13, 2010 6:20 pm

Anterior

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron