Acum este Joi Mai 02, 2024 6:28 am

Articole Nikonisti.ro

Monitoare

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Monitoare

Mesajde TessellatedMind » Lun Ian 09, 2012 2:02 pm

Multe am tot auzit si citit de la altii... insa atunci cand dau sfaturi, ma rezum la o opinie formata din propria experienta.
E bun un Apple Cinema Display? Da, e bun, insa merita sa dau 1000E, avand in vedere nevoile mele? Care ar fi costul de oportunitate? Cat ar trebui sa platesc pentru un monitor?
Astea sunt genul de intrebari pe care mi le pun cand vreau sa investesc in ceva, pentru ca vreau sa-mi investesc banii cat mai eficient. Diferentele de cost le redirectionez catre alte nevoi, iar la sfarsitul zilei cred ca sunt mai fericit decat daca as detine o chestie high-end, luata din auzite, insa pe care nu o folosesc la valoarea sa maxima.

Discutiile PC vs. Apple imi fac rau...
Looking for love, or just a different story
TessellatedMind
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Sep 11, 2009 10:23 am
Localitate: Bucuresti

Re: Monitoare

Mesajde sorinsava » Lun Ian 09, 2012 2:42 pm

Asta nu e o discutie mac vs. ceva. Era vorba de aberatiile de mai sus, cum ca un apple nu are nevoie de calibrare sau ca un monitor apple e echivalent sau mai bun decat orice marca de monitoare profesionale la acelasi pret. Tre' sa se simta si ei importanti, sa se bage pe forumuri cu tot felu' de traznai... altfel ce rost are viata?

Tie, pt foto, ti-ar fi util orice monitor care in primul rand e non-TN si acopera integral sRGB + un sypder, cel mai ieftin model. Ti-ar fi si mai util unul care acopera >95% din aRGB + spyder. Marca nu conteaza, poti sa cauti si apple daca iti plac merele desi n-o sa gasesti decat cu gamut vizibil sub aRGB, dar a 2-a versiune e greu de imaginat sub 2000ron.

EDIT: vezi ca sunt pe piata niste monitoare non-TN, generatie noua, care sunt de slaba calitate pt foto, in rest f ok pt filme/jocuri/office. Daca e doar 1000ron as cauta pe net ce tip de panel are.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Monitoare

Mesajde mesterul » Lun Ian 09, 2012 5:39 pm

mflorian scrie:... care mi-au arătat care sînt diferenţele între monitoarele Apple şi cele PC.


Ati pus si monitorul de PC pe mac si pe cel Apple pe PC si diferentele s-au mentinut (in favoarea monitorului Apple)? (doar o simpla curiozitate, fara niciun fel de interpretare/insinuare: sunt si eu curios cum afiseaza un monitor Apple montat pe PC; eu neavind la dispozitie un monitor Apple nu pot face aceasta diferentiere)
mesterul
 

Re: Monitoare

Mesajde TessellatedMind » Lun Ian 09, 2012 6:05 pm

sorinsava scrie:Asta nu e o discutie mac vs. ceva. Era vorba de aberatiile de mai sus, cum ca un apple nu are nevoie de calibrare sau ca un monitor apple e echivalent sau mai bun decat orice marca de monitoare profesionale la acelasi pret. Tre' sa se simta si ei importanti, sa se bage pe forumuri cu tot felu' de traznai... altfel ce rost are viata?

Tie, pt foto, ti-ar fi util orice monitor care in primul rand e non-TN si acopera integral sRGB + un sypder, cel mai ieftin model. Ti-ar fi si mai util unul care acopera >95% din aRGB + spyder. Marca nu conteaza, poti sa cauti si apple daca iti plac merele desi n-o sa gasesti decat cu gamut vizibil sub aRGB, dar a 2-a versiune e greu de imaginat sub 2000ron.

EDIT: vezi ca sunt pe piata niste monitoare non-TN, generatie noua, care sunt de slaba calitate pt foto, in rest f ok pt filme/jocuri/office. Daca e doar 1000ron as cauta pe net ce tip de panel are.


Merci, pai Dell-ul asta a fost unica solutie de 24" sub 2000ron. Cum am zis si mai devreme, l-am luat si sunt foarte fericit de ce imi ofera. :)

Un review aici - http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2412m.htm
Looking for love, or just a different story
TessellatedMind
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Sep 11, 2009 10:23 am
Localitate: Bucuresti

Re: Monitoare

Mesajde mesterul » Lun Ian 09, 2012 6:49 pm

Foarte bun la pretul asta (si in Romania). Esti cam la limita cu gamut-ul, dar e suficient. Are un panou IPS, dar doar pe 6 biti pentru reducerea pretului. ... si e bine ca e mat si nu lucios ;)
Reglaje foarte bune, dar tot iti va trebui un spider ... altfel e greu sa le potrivesti singur ochiometric.
Te-ai nimerit foarte aproape de parerile lui Sorin Sava (care sunt corecte si la obiect)
Sa-l stapinesti sanatos :!:
mesterul
 

Re: Monitoare

Mesajde TessellatedMind » Mar Ian 10, 2012 2:46 pm

Deocamdata am downloadat profilul de calibrare al celor care au facut review-ul si mi se pare foarte ok, insa peste vreo luna o sa imprumut un X-Rite i1 Pro.
Looking for love, or just a different story
TessellatedMind
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Sep 11, 2009 10:23 am
Localitate: Bucuresti

Re: Monitoare

Mesajde zvonacfirst » Mar Ian 10, 2012 7:21 pm

TessellatedMind scrie:Deocamdata am downloadat profilul de calibrare al celor care au facut review-ul si mi se pare foarte ok, insa peste vreo luna o sa imprumut un X-Rite i1 Pro.


o calibrare eficienta se face numai pentru perechea placa video+monitor.
schimbarea PC-ului sau a placii video sau daca reinstalezi sistemului de operare si nu ai salvat profilul de culoare inseamna ca trebuie refacuta calibrarea.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Monitoare

Mesajde iooo » Mar Ian 10, 2012 8:21 pm

pentru calibrare conteaza si lumina ambientala.intr-un fel va arata profilul de culoare la lumina becului si in altfel va arata la lumina zilei (pe care nu cred ca ai cum sa o controlezi)
din acest motiv, majoritatea prelucrarilor le fac la lumina becului care este constanta ca temperatura sau intensitate
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: Monitoare

Mesajde costisefu » Lun Ian 30, 2012 1:04 pm

Orice monitor trebuieste calibrat pentru ca fiecare placa video scoate alte culori. Si chiar si aceeasi placa scoate intr-un fel pe RGB si in altul pe DVI.

Si sa nu uitam ca depinde si in ce conditii de iluminare ambientala folosesti monitorul. Eu lucram intr-un laborator foto situat in vitrina. Cum se insera vedeam cu totul altceva pe monitor, si ca contrast si ca densitate. Un chin.
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Re: Monitoare

Mesajde cristian.sava » Mar Noi 27, 2012 12:58 pm

Salutare tuturor,

Am un laptop asus la care am conectat pe hdmi un lcd led. azi dupa prima calibrare cu spyder 4 am avut confirmarea ca cele doua monitoare sunt foarte departe unul de altul oricat le-asi regla (ori manual ori cu spyder 4). Ca si rezultat am obtinut 78% din sRGB la monitorul laptopului fata de 90% din sRGB pe cel extern. Cine a mai calibrat monitoare si are astfel de date, voi ce ati obtinut si cam pe unde se situeaza niste monitoare cu un raport optim pret/calitate pentru editare foto ?
Nikon [D810 | F5 | 24-70mm f/2.8 | 70-200mm f/2.8 | 50mm f/1.8 | SB-700 | SB-800 | Coolpix P7000], Tamron [90mm f/2.8 | 10-24mm f/3,5-4,5], Giottos [MT9271 + MH3000| MM9780 + MH1301-652], Tamrac [5585 expedition 5x + MX5385]
Avatar utilizator
cristian.sava
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Ian 25, 2010 4:07 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron