Acum este Joi Apr 25, 2024 5:43 am

Articole Nikonisti.ro

Cand folosim postprocesarea?

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Cand folosim postprocesarea?

Mesajde The Peacekeeper » Mie Feb 22, 2012 9:34 pm

Buna seara.

Am o intrebare pe care mi-am pus-o de curand. Cand trebuie sa folosim postprocesarea si trebuie neaparat? Pana acum am mers pe principiul ca daca nu sunt in stare sa scot o fotografie buna direct din aparat, degeaba mai trag. Nu vreau sa fac cum am auzit la unii amatori ca trag pe auto si apoi prin postprocesare obtin poze extraordinare...

Recunosc ca daca ma apuc sa editez fotografiile dupa ce le fac mi se pare ca post procesarea nu e munca mea si ca prin ea incerc sa acopar lipsa de experienta... desi am vazut ca pana si fotografiile castigatoare la Top 10 National Geografic erau rezonabil postprocesate.

Ce ma sfatuiti sa fac? :)
Nikon L110, Nikon D3100, Nikkor 18-55/AF/VR, Nissin Speedlight Di28, fixe. Deviant Link http://ravennightwish.deviantart.com/
The Peacekeeper
 
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 5:47 pm

Re: Cand folosim postprocesarea?

Mesajde gabibv » Mie Feb 22, 2012 11:14 pm

Postprocesarea se foloseste sa zic asa " la greu ". Incepand de la balasul de alb,contrast ,luminozitate,sharp,crop,skin tone,etc.
Un simplu exemplu este atunci cand folosesti link magazin online si in postprocesare se fac toate ajustarile de balans de alb si culoare.Ideea este ca cu cat imaginea este mai bine realizata din aparat cu atat mai putin timp pierzi in postprocesare.
Avatar utilizator
gabibv
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Oct 28, 2010 10:49 pm
Localitate: Brasov

Re: Cand folosim postprocesarea?

Mesajde The Peacekeeper » Mie Feb 22, 2012 11:46 pm

Mda, trag de un an pe DSLR, nu am postprocesat niciodata, cred ca numai la vreo 3 fotografii... am contul de deviantart daca vrei sa vezi cam cum ies... Unele postprocesari intense cateodata arata a "prost-procesari".

Astept inca raspunsuri ca sa ma simt si eu impacat cu ce ar trebui sa fac. :D
Nikon L110, Nikon D3100, Nikkor 18-55/AF/VR, Nissin Speedlight Di28, fixe. Deviant Link http://ravennightwish.deviantart.com/
The Peacekeeper
 
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 5:47 pm

Re: Cand folosim postprocesarea?

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Feb 23, 2012 12:36 am

The Peacekeeper scrie:Astept inca raspunsuri ca sa ma simt si eu impacat cu ce ar trebui sa fac. :D


Dacă faci fotografie de plăcere, ideea este că:

1. imaginile trebuie să iasă cum vrei tu
2. fotografia (inclusiv eventuala procesare) trebuie să fie o plăcere, nu o muncă.

În plus, pentru un privitor, nu e important cum ai obtinut fotografia, ci cum arată.

Asa că nu contează „ce trebuie” după părerea altora, ci ce vrei tu.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cand folosim postprocesarea?

Mesajde c6t9 » Joi Feb 23, 2012 12:49 am

Acoperi o bubiță cu machiaj sau la post-procesare? Care abordare este mai puțin dezirabilă?

Înainte să-mi spui că preferi naturalul, să ne mai gândim la ceva.

Bubița este definitorie pentru subiect sau doar o întâmplare nefericită? Pentru că fotografia este veșnică. Prin acțiunea ta trebuie să alegi dacă prezinți o imagine a subiectului în general sau dacă te interesează acel moment specific așa cum s-a nimerit sa fie.

Este doar un exemplu.

Sunt tot felul de nuanțe. Nu există o poziție standard, te adaptezi în funcție de situație. Se impune să editezi, editezi.

Numai să nu cazi în capcana că editarea te salvează și tu poți poți declanșa fără să te gândești la ce faci. Important este că încerci să scoți un rezultat cât mai aproape de propriile dorințe, pe cât posibil și unde nu se poate să preîntâmpini editarea, nu să tragi la întâmplare.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Cand folosim postprocesarea?

Mesajde The Peacekeeper » Joi Feb 23, 2012 1:46 am

Multumesc pentru raspunsuri.

Acum ma gandeam ca spre exemplu prefer sa invat sa incadrez fotografiile decat sa folosesc postprocesarea si sa fac crop... pe langa asta am folosit functia de crop asa de putin ca nici nu stiu sa fac crop in asa fel incat sa se mentina raportul. (cum e spre exemplu in concursul de aici, une trebuie mentinut).

Oricum mai astept raspunsuri si pareri... :D
Nikon L110, Nikon D3100, Nikkor 18-55/AF/VR, Nissin Speedlight Di28, fixe. Deviant Link http://ravennightwish.deviantart.com/
The Peacekeeper
 
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 5:47 pm

Re: Cand folosim postprocesarea?

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Feb 23, 2012 1:57 am

The Peacekeeper scrie: am folosit functia de crop asa de putin ca nici nu stiu sa fac crop in asa fel incat sa se mentina raportul. (cum e spre exemplu in concursul de aici, une trebuie mentinut).


Incearca sa incadrezi toata imaginea, apoi tii Shift apasat si micsorezi zona incadrata tragand de un colt. Depinde de program totusi, la unele poti sa specifici numeric.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cand folosim postprocesarea?

Mesajde c6t9 » Joi Feb 23, 2012 10:22 am

După cum spuneam sunt tot felul de nuanțe, de situații.

De exemplu există obiective la care diferența de calitate dintre centru și margini este vizibilă în anumite situații. Ai în vedere asta la momentul realizării cadrului pentru ca mai târziu să poți reîncadra prin crop.

Sau, aparatele ceva mai modeste au un singur punct de focalizare în cruce. În anumite condiții numai ăla poate focaliza bine sau măcar poate focaliza. Deși există tehnica de focus și reîncadrare, uneori nu funcționează prea bine.

La crop mai toate programele au posibilitatea de a menține raportul.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Cand folosim postprocesarea?

Mesajde The Peacekeeper » Joi Feb 23, 2012 11:33 am

Daca tot ar fi sa incep sa postprocesez atunci cand e cazul, cu ce program s aincep, cu cele de pe CD-ul de la Nikon sau cu altceva. Acum am Lightroom. Nu prea stiu cum se foloseste deocamdata. Am Photoshop, la ala macar stiu ce sa fac. :D

Care e mai bun?
Nikon L110, Nikon D3100, Nikkor 18-55/AF/VR, Nissin Speedlight Di28, fixe. Deviant Link http://ravennightwish.deviantart.com/
The Peacekeeper
 
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 5:47 pm

Re: Cand folosim postprocesarea?

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Feb 23, 2012 11:38 am

The Peacekeeper scrie:Daca tot ar fi sa incep sa postprocesez atunci cand e cazul, cu ce program s aincep, cu cele de pe CD-ul de la Nikon sau cu altceva. Acum am Lightroom. Nu prea stiu cum se foloseste deocamdata. Am Photoshop, la ala macar stiu ce sa fac. :D

Care e mai bun?


Păi, dat fiind că le aveti pe toate la îndemână e cel mai bine să-l folositi pe cel care vă place mai mult.

Felicitări pentru bugetul în care au intrat si PS si Lightroom.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori