Acum este Vin Mar 29, 2024 1:33 am

Articole Nikonisti.ro

Sfat alegere laptop

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Sfat alegere laptop

Mesajde jigamihai » Dum Feb 26, 2012 1:41 pm

salut


am un netbook si de cateva luni am achizitionat un d5100.am facut poze(mai bune sau mai proaste fiind incepator) si cand le-am descarcat am realizat ca sunt groaznice.si am inceput sa studiez problema.pana la urma am imprumutat intr-un final un colorimetru si surpriza nu mergea.imi cerea rezolutie minima 1024x728,iar eu am maxim 1024X600.am conectat la el un lcd de la desktopul din casa si am calibrat lcd-ul.arata foarte bine.cum desktopul e stricat si vechi iar netbookul nu ma poate ajuta am hotarat sa cumpar un laptop ca sa ma ajute sa editez si eu niste poze.
stiu ca ecranele de laptop nu se calibreaza bine si nu sunt recomandate pt editare video dar macar atunci cand descarc pozele sa arate cat de cat asemanator cu ce vad pe aparat.

ideea e ca ma intereseaza in primul rand sa fie un ecran bun(cel de pe netbook oricat m-as chinui sa arate tot are mult albastru si e rece) care sa il pot calibra sa arate ca si cel de pe aparat.apoi ma intereseaza configuratia si implicit pretul.


imi pare rau daca am postat unde nu trebuia
jigamihai
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Feb 26, 2012 9:55 am

Sfat alegere laptop

Mesajde boboc » Dum Feb 26, 2012 3:01 pm

Macbook air sau pro :)
A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein
Avatar utilizator
boboc
 
Mesaje: 403
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:52 pm
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde jigamihai » Dum Feb 26, 2012 3:56 pm

Am citit despre mac ca sunt bune dar ies din discutie din cauza pretului iese din discutie si oricum nu sunt fan mac ci windows
jigamihai
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Feb 26, 2012 9:55 am

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde boboc » Dum Feb 26, 2012 4:00 pm

Pai spune ce buget ai ca sa ne facem o idee.
A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein
Avatar utilizator
boboc
 
Mesaje: 403
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:52 pm
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Feb 26, 2012 4:05 pm

jigamihai scrie:salut


am un netbook si de cateva luni am achizitionat un d5100.am facut poze(mai bune sau mai proaste fiind incepator) si cand le-am descarcat am realizat ca sunt groaznice.si am inceput sa studiez problema.pana la urma am imprumutat intr-un final un colorimetru si surpriza nu mergea.imi cerea rezolutie minima 1024x728,iar eu am maxim 1024X600


Eu am calibrat Netbook, l-am păcălit din placă să afiseze o rezolutie mai mare :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde A.Dragos » Dum Feb 26, 2012 7:16 pm

Dacă vrei totuși să iei un laptop pentru procesare foto îți recomand să fii atent la următoare lucruri: placa video (cu cât are memorie mai mare și frecvență cu atât e mai bună, de preferat ar fi să fie una dedicată procesării grafice), procesorul (ai putea profita de noile tehnologii cu procesoare i3, i5 sau i7), și memoria RAM (4 GB în sus). Asta pentru a evita orice problemă care ar putea apărea.

De exemplu eu, trecând de la D40 la D7000 am dat de un mare hop. RAW-urile lui D40 ocupau 3-5mb și mergeau rapid în Photoshop, spre exemplu, dar cele de la D7000 circa 20mb și blocam în continuu calculatorul. Așa am decis să trec la altceva și am luat un laptop ținând cont de sfaturile de mai sus. A, și pentru procesare foto, recomand un display mare și de o calitate bună. :)
Dragoş Asaftei - http://dragosasaftei.ro
Avatar utilizator
A.Dragos
 
Mesaje: 521
Membru din: Dum Ian 10, 2010 12:40 pm
Localitate: Odorheiu-Secuiesc, Harghita

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde c6t9 » Dum Feb 26, 2012 8:07 pm

Un ecran wide gamut pe laptop costă. Cam 1000 de lei cel puțin în plus la preț dacă ai noroc să găsești un laptop într-o categorie decentă de preț. Asta ar fi prima idee pentru cineva foarte serios cu fotografia și editarea.

Apoi urmează ecranele care să fie cât de cât sRGB. Din punctul meu de vedere cost/utilitate sunt cele mai potrivite. Trebuie să cauți serios înainte de a cumpăra ce tip de ecran are. Dacă este și anti-glare e și mai bine, chiar dacă nu ia ochii la fel de mult. De obicei pe acest site http://www.notebookcheck.net/ găsești date despre asta prin http://www.notebookcheck.net/Reviews.55.0.html

Multe ecrane sunt undeva la 40% din Adobe RGB.

Alte secțiuni de interes http://www.notebookcheck.net/Mobile-Gra ... 844.0.html

și http://www.notebookcheck.net/Mobile-Pro ... 436.0.html

Placa video e mai complicat de ales după cifre. Eu sunt cu nVidia și nu știu dacă ATI oferă aceleași performanțe sau tehnologii asemănătoare pentru CUDA, decodare hardware etc. Oricum numai din acest considerent merită o placă video performantă. Și între noi fie vorba editarea nu se rezumă la Photoshop. În fine, poate discuție separată.

RAM cât poți de mult.

Procesor i5 minim. De preferat un i7 QM. Dacă nu e și QM în coadă nu este quad-core.

Hard cât mai rapid, 7200rpm dacă poți.

Astea sunt recomandări destul de mari și mă gândesc la ele mai mult pentru a te asigura pe viitor, nu pentru că ar fi absolut necesare. Din experiență directă cu P8600 + 8400GS + 4Gb RAM și un hard rapid m-am descurcat fără cea mai mică problemă. Dacă te uiți prin listele alea, procesorul e pe 126, iar placa video e la multe sute.

Cel puțin teoretic prin vară-toamnă apare o nouă generație de procesoare care schimbă puțin lucrurile pe piață. Atunci cred că puterea video on-board va fi suficientă. Deja din primele teste oferite pe partea de conversie video se mișcă incredibil. Poate ar fi de așteptat. Ultima dată era martie-aprilie pentru lansare, dar nici nu e sigură și tind să cred că produsele apar în masă prin toamnă.

Ecrane wide gamut la un preț decent găsești la Dell și HP în general (vorbesc despre produse disponibile în România).

Să nu cumperi placa video GT 540 M, este foarte fierbinte și există temeri că în timp se ajunge rapid la reballing. 555 este o alegere mult mai sigură.

Ca să nu cauți de nebun, link magazin online oferă multe opțiuni de filtrare și îți poți face o idee asupra combinațiilor și prețurilor. Posibil să fie mai ieftine prin alte părți, aici doar identifici.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde jigamihai » Dum Feb 26, 2012 9:59 pm

am inteles cu ecranele wide gamut.am cautat si ies din discutie pt ca sunt scumpe.
cred ca bugetul meu ar fii 2500-3000ron

procesor cautam oricum i5 minim
iar cu ecranul cred ca mi-ar place un antiglare insa nu stiu ce sa caut

imi face cu ochiul Laptop Asus K53SD-SX169D i5 2430M 500GB 8GB GF610M 2GB de la cel.ro din cauza promotiei cu 8gb de ram insa mi-e frica sa nu se zica de placa video lucruri rele cum a spus colegul c6t9 mai sus despre gt540m ca frige,si mai are si ecranul glare

in link magazin online la Video-Tip Display ce ar fii bine sa caut?(truelife,trubrite.crystalbrite,brightview,antiglare.led-lcd,etc)care tehnologie ar fii indicata si laudata?
jigamihai
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Feb 26, 2012 9:55 am

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde c6t9 » Lun Feb 27, 2012 12:50 am

Din nefercire fiecare producător a inventat una sau mai multe denumiri. Însă nu de puține ori e doar numele de ele. Chiar n-am căutat niciodată o deprtajare din punctul ăsta de vedere. Și în plus pe la noi nu prea se specifică corect și de fiecare dată tipul ecranului. E de întrebat și căutat punctual.

Uite un exemplu

Imagine

Imagine

Asta mai mult să înțelegi unde se clasează cele obișnuite.

Dell-urile de mai sus au RGB LED. Există și variații pe aceeași temă RG LED = B+RG LED. E cam tot aia, fiind trecute la wide gamut ambele. Însă, B+RG LED este 92% din Adobe RGB, RGB LED (care nu cred că mai face parte din oferta curentă, fiind înlocuit cu B+RG LED în mare parte) fiind peste Adobe RGB. Nu-i bai, 90% dintre ecranele wide gamut sunt în zona 92-95%. sRGB mi se pare că e undeva la 69-72%. Mai sunt și alți factori de luat în calcul pe lângă spațiul de culoare, dar e o discuție tehnică și prea lungă.

Ecranele wide gamut ale laptopurilor nu sunt la nivel de monitor pentru desktop, dar după ochii mei diferențele sunt uriașe față de un laptop normal. Poate e o idee mai bună să cumperi un monitor extern. Repet, este un aspect destul de neglijat ce către cei mai mulți și investiția merită numai dacă ești decis să faci fotografie.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde Merlin » Lun Feb 27, 2012 9:10 pm

C6t9 ... sunt putin nedumerit: exista laptop-uri care reproduc mai mult decat Adobe RGB dar au sRGB mai mic?? Spui undeva ca „Nu-i bai, 90% dintre ecranele wide gamut sunt în zona 92-95%. sRGB mi se pare că e undeva la 69-72%.”.. lamureste-ma te rog, multumesc! Eu stiu ca sRGB < Adobe RGB < Pro Photo RGB ca (spatii de culoare) ..

Era la un moment dat pe piata un laptop Sony Vayo cu ecran de 1900x1200 / 16 inch (parca), I7, 8Gb Ram, placa video 2Gb si avea trecut in specificatii ca reproduce 100% sRGB si parca 92-sau 97% Adobe RGB. Costa doar 5000 RON. Daca nu il luam pe cel care il luasem cu o saptamana inainte .. pe acela l-as fi luat cu siguranta.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron