Acum este Mar Apr 16, 2024 1:45 pm

Articole Nikonisti.ro

simulare imagine imprimata

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

simulare imagine imprimata

Mesajde qdata » Mie Mar 21, 2012 5:24 pm

Buna ziua,

Poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi in urmatoarea problema. Am gasit un centru unde se fac imprimari ieftine inkjet, numai ca imaginile printate au diferente semnificative fata de imaginile originale, cu tonuri mult mai inchise si mai saturate. Umbrele din poze ies aproape negre.
Am facut deja niste ajustari din ochi ca sa corectez culorile, dar cred ca se poate si mai bine.
Ce ar trebui sa fac ca pe ecranul calculatorului sa vad o imagine simulata cu ceea ce iese la imprimanta?
Mentionez ca folosesc Photoshop CS3 si cunosc modelul imprimantei de le centru de tiparire (Minolta Bizhub C550).
Nu tin neaparat la calibrari absolute, vreau doar un preview ca sa-mi fac o idee despre cum ar arata imaginea pe modelul acela de imprimanta.
Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde Merlin » Mie Mar 21, 2012 5:50 pm

... pai introdu in Photoshop tipul de hartie folosit de imprimanta, profilul de culoare pe care il foloseste, bifeaza Match print colors si Black point compensation/soft proof on, alege ca photoshopul sa iti manevreze imprimanta si apoi ai sa vezi in preview cam cum ar arata cadrul respectiv scos pe hartie.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde Aries » Mie Mar 21, 2012 10:31 pm

Aș adăuga la ce s-a scris încă ceva: Bizhub-ul ăla nu e inkjet, e laser. Nu-s prea uzitate la print foto, calitatea poate lăsa de dorit. Domeniul lor este printul de documente text, tabele, grafice...
Aries
 
Mesaje: 83
Membru din: Mie Noi 16, 2011 7:00 pm

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde qdata » Joi Mar 22, 2012 12:10 pm

@Merlin: poti sa fi un pic mai precis, te rog? Presupun ca te referi la meniurile View > Proof Setup > Custom pentru alegerea profilului si apoi la Print unde se poate face o previzualizare. Soft proof bifat vad ca imi arata o simulare, dar cum o fac sa corespunda cat de cat cu ce-mi trebuie mie? Dar de unde stiu ce profil se potriveste pentru imprimanta de care vorbesc ?

Photoshopul nu listeaza decat niste profile generice, nu vad nimic specific unui device anume. Am instalat si driverele imprimantei, chiar daca fizic nu se afla la mine, si tot nu apare ceva special in Photoshop.

@Aries: ai dreptate, Bizhubul e laser, nu inkjet cum am zis la inceput. exceptand problema diferentei de culoare, calitatea mi se pare acceptabila pentru printuri mari A3. Bineinteles, pentru poze in format mai mic o imprimanta foto dedicata e ideala, dar costa si mai mult.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde c6t9 » Joi Mar 22, 2012 12:20 pm

Prea multe variabile ca să poți simula 100%. Tot ce poți face este trial & error la locul faptei, dacă tot este ieftin. "Laboratorul foto" este un multifuncțional fără performanțe deosebite în acest domeniu.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde qdata » Joi Mar 22, 2012 12:35 pm

c6t9 scrie:Prea multe variabile ca să poți simula 100%. Tot ce poți face este trial & error la locul faptei, dacă tot este ieftin. "Laboratorul foto" este un multifuncțional fără performanțe deosebite în acest domeniu.


Nu am zis de o simulare 100%, dar macar sa-mi fac o idee, iar asta cred ca este valabil pentru orice imprimanta de la orice fel de centru. Am facut si printuri de test dupa care am ajustat imaginile, dar as prefera sa vad si pe monitor.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Mar 22, 2012 1:47 pm

qdata scrie:... dar as prefera sa vad si pe monitor.


Orice ai incerca in momentul in care previzualizarea se face pe monitor se va aplica automat profilul de culoare al monitorului, deci n-ar nici cea mai mica legatura cu rezultatul tiparirii.
Am folosit si eu un Bizhub (nu retin numarul exact, dar era cu 4 cifre) si printul mi s-a parut de o calitate mai buna decit a unei imprimante casnice, inkjet, fara cerneala originala; format A4 si A3. In plus culorile se mentin mai mult timp decit cele inkjet.

Nu ai decit sa incerci diverse setari de luminozitate, contrast, etc. sa tiparesti, sa notezi modificarile facute si cind te apropii cel mai mult de original sa le folosesti si pe viitor (eventual sa le salvezi intr-un fel).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde Merlin » Joi Mar 22, 2012 5:18 pm

Bogdan, profilul de culoare al monitorului nu are nimic de-a face cu profilul de culoare al fotografiei. Profilul de culoare al monitorului il ajuta pe acesta atunci cand il foloseste sa reproduca cu o acuratete cat mai mare din 100% sRGB sau Adobe RGB pe care il poate reproduce el (depinde de cat de performant este monitorul respectiv).
Ex. - cumperi un monitor care poate reproduce 92% din sRGB, dar el nefiind corect calibrat din fabrica (acesta este adevarul + ca nici nu au cum sa stie cei din fabrica ce placa video utilizezi tu acasa) il calibrezi cu un device special astfel incat, combinatia ta de monitor + placa video sa reproduca cat mai mult si cat mai acurat cei 92% sRGB.
Acum, daca fisierul este in Adobe RGB si tu il vizualizezi cu un monitor ca cel din exemplul dat de mine nu ai facut nimic pt ca ai sa vezi foarte putin si deci incorect din culorile reale, si de aici nemultumirea multora in ceea ce vad pe monitor si ceea ce vad pe imprimanta.

qdata .. una ar fi varianta spusa de tine care este cea mai usor de folosit inainte de printarea propriuzisa.
1. Mai intai faci rost de profilul de culoare folosit de cei de la laboratorul foto cu imprimanta lor ( au un profil pt fiecare tip de hartie si/sau set de tonere / cerneluri.
2. Il incarci in setarile Photoshopului si il alegi apoi in fereastra amintita de tine in caseta DEVICE TO SIMULATE, bifezi dedesubt Black point compensation si te joci la RENDERING INTENT cu una dintre cele patru variante pana cand se apropie de ce vrei tu. Asta presupunand ca ai monitorul calibrat, altfel este in van! Tu ai sa vezi una iar la minilab o sa iasa altceva ...
3. Daca este nevoie activeaza Gamut warning si vezi ce culori iti ies din spatiul de culoare si reediteaza-le astfel incat sa ai cat mai putine pe langa.
4. Nu am incercat inca, dar (poate cineva a facut-o sau stie daca este corect) sa aplici fotografiei inainte de prelucrare profilul obtinut de la laboratorul foto (sa ai monitorul calibrat) si apoi sa o editezi asa cum iti place tie si sa o salvezi cu acelasi profil la final.
.. a doua eu o fac cam asa: editez fotografia si o salvez direct in sRGB, aleg la printare tipul de hartie folosit, setez Photoshopul sa comande imprimanta si anulez profilele imprimantei, setez la printer Profile sRGB IEC61966-2.1 cu relativ colorimetric si punctul de negru, si imi ies cam la peste 95% culorile identice cu ce vad pe ecranul calibrat. Asta pana imi iau un calibrator de imprimanta. Sa ai grija sa ai bifat Preview before printing si, inainte de printarea propriu-zisa ai s avezi cum ar arata fotografia printata.

Spor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde qdata » Vin Mar 23, 2012 2:49 pm

Merlin, multumesc mult pentru sfaruri si pentru ca ai arata si metoda ta proprie.
Pe moment, omul de la centru nu s-a dovedit cooperant in privinta obtinerii profilelor si setarilor folosite de imprimanta, dar o sa incerc in alta parte unde par mai deshisi pentru public.
E posibil ca sa bage toata treaba asta la capitolul "procesare imagine" si sa vrea bani mai multi. Adica, daca imprimi normal iti fac imaginea cum o fi, fara sa faca nici cel mai mic efort ca sa iasa bine, iar daca vrei ca printul sa iasa cat mai aproape de poza ta, atuni iti prelucreaza imaginea pretul creste. O sa fac teste la mai multe centre ca sa gasesc o solutie optima.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde c6t9 » Vin Mar 23, 2012 6:41 pm

Păi de ce nu ai spus așa? E clar că orice duci, vor scoate prost. Te chinui degeaba.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori