Acum este Sâm Apr 20, 2024 12:37 am

Articole Nikonisti.ro

simulare imagine imprimata

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde qdata » Lun Noi 12, 2012 1:49 pm

Salutare,
Problemele mele sunt urmatoarele:
- imaginea tipararita e mai intunecata si are culorile mai sterse decat atunci cand este afisata pe ecran;


Sugerez sa instalezi softul Epson Easy Photo Print si sa printezi doar de acolo, s-ar putea sa gestioneze mai bine culorile decat alte programe. http://esupport.epson-europe.com/FileDetails.aspx?lng=en-GB&data=FGQ8MBMpKlts+U002FLApN7mVXZ2YqGn5DpUieETPs9o6msU003D&id=373260
Sper ca folosesti hartie de calitate si setarile din driver sunt potrivite cu tipul hartiei (fireste, Epson recomanda hartie de productie proprie). Urmareste in preview daca poza arata cum iti doresti sa iasa printata.

- printul nu este la fel de sharp cum se vede pe ecran

Asta este o problema comuna, de obicei pozele ies mai putin sharp decat pe monitor, in functie de tipul imprimantei si hartia folosita.
Solutia ar fi sa dai un sharp ceva mai puternic inainte de printare. Chiar daca va parea mai puternic pe ecran, la imprimanta va iesi ok. Exista si softuri care au optiuni de oversharp in vederea imprimarii.

- nu imi este clar cum se editeaza ca sa ajunga sa conincida

Ideal ar fi sa ai profile de culoare pentru imprimanta, sa le instalezi, si sa folosesti Soft proof in Photoshop pana cand editarea ajunge sa arate ok. Exista in lista photoshopului si profilul imprimantei tale? Sunt pe CD profile generice pentru imprimanta ta?
Daca nu, insemna ca va trebui sa lucrezi mai degraba din ochi.

- daca nu folosesc imprimanta un timp (nu stiu exact cat), apar dungi pe hartie. Acum nu mai dispar desi am scos peste 20 de printuri...

Incearca sa discuti cu cineva din service, poate imprimanta are nevoie de o curatare.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde salesman » Lun Noi 19, 2012 10:49 am

Salut,

Imprimanta este instalata corect, are drivere, profile de culoare si hartie Epson.
Eu folosesc profilele de culoare aferente respectivului tip de hartie (mata sau glosy).
Din aplicatia Epson printurile ies ok, dar eu vreau sa tiparesc din Photoshop pt a putea face corecturile pe imagine.

Am reusit pana la urma sa scot ceva foarte apropiat de ce imi doream si cred ca cu ceva perseverenta o sa ajung la ce imi doresc. Ideea e ca la Fotogenica am printat pe o imprimanta identica si a iesit mult mai bine, deci se poate...

Acum am insa o alta problema - imi ies niste dungi orizontale subtiri pe fotografie. Am curatat, reglat, iar curatat si iar aliniat capetele (din optiunile disponibile in softul imprimantei), dar dungile tot nu au disparut...
Cred ca o sa merg cu imprimanta in service.
salesman
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Noi 07, 2012 9:20 am

Anterior

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron