Acum este Vin Mar 29, 2024 9:48 am

Articole Nikonisti.ro

simulare imagine imprimata

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde Merlin » Vin Mar 23, 2012 7:54 pm

Pai, in cazul asta, sa imi fie cu iertare dar sunt fraieri! Daca ti-ar da profilul exact cu care lucreaza ei nu ar mai avea nevoie de niciun fel de interventie asupra cadrului tau pentru ca o duci tu prelucrata conform si avand profilul respectiv.
Eu zic ca fac asta din 2 motive:
1 - nu cunosc si nu sunt pregatiti pt asa ceva;
2 - nu calibreaza imprimanta aia niciodata si nici nu stiu ce profil sa seteze in functie de hartia pe care o folosesc.

Sfatul meu ... cauta alti mai capabili ori iti iei o imprimanta bunicica acasa si scapi de stres. Spor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde c6t9 » Vin Mar 23, 2012 9:41 pm

Eu am înțeles că oamenii oferă două servicii:

1. Scot imaginea așa cum o duci;

2. Optimizează imaginea ei.

Ambele au costuri diferite. E normal ca la 1 să scoată niște pocnitori pentru a-ți demonstra că era mai bine să apelezi și la 2. OK, nu e normal, dar așa cred că stau lucrurile. Dacă i-ar da profilul, și-ar faulta singuri serviciul 2. Și în plus s-ar putea să-i scoată prost indiferent ce duce.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde Merlin » Vin Mar 23, 2012 9:53 pm

Omule .. daca iti respecti clientul, ii oferi tot sprijinul de care are nevoie pentru a fi multumit, nu il faultezi pt ca te crezi buricul pamantului si cauti cu tot inadinsul sa-l faci sa cumpere un serviciu care nu isi are rostul! Un client multumit iti va aduce altii, unul nemultumit ti-i va indeparta pe toti!
Eu cred ca ar castiga nu doar un client multumit oferind profilul ci si timp in care poate satisface alti clienti .. cu atat mai mult cat nu sta sa bibileasca niste fotografii pentru ca, daca nu se pupa cu profilul mai mult pierde regland culorile si chiar si materie prima ... asa ca, iarta-ma, dar nu vad logica!
Si da, cam asa este in Romanica .. 99% din minilaburi sunt jalnice, iar alea care isi fac treaba isi merita banutii ceruti si au si personal instruit, plus ca stiu sa-si respecte clientii!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde c6t9 » Vin Mar 23, 2012 10:26 pm

Da, dar nu lucrează ieftin. Ieftin și bun :roll:
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Mar 24, 2012 8:19 am

Incearca sa instalezi driverul imprimantei (C550) pe calculatorul tau si sa vezi ce optiuni are; in general driverele pentru imprimante sunt insotite si de profile pentru ea, probabil ca nu exact pentru hirtia folosita de respectivul centru, dar ai un punct de plecare pentru cazul concret. Programul de monitorizare al imprimantei iti ofera un preview in mod sigur.
Tipul hirtiei il poti afla ori intrebandu-i pe cei de la centru direct sau de pe cutiile de hirtie pe care le au prin locatie; banuiesc ca nu folosesc Illford sau ceva asemanator pentru ca n-ar mai avea preturi mici, ar trebui sa fie niste Xerox de 90-120 gr. sau asemanator.

O.T.: pentru poze format 10x15 recomand imprimantele Canon Selphy; pentru A4/A3 si peste: amedesign.ro
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde qdata » Lun Mar 26, 2012 12:42 pm

@Merlin, c6t9,
Sincer sa fiu, nu stiu daca oamenii aia fac traba asta din nestiinta sau daca vor sa obtina profituri suplimentare din prelucrarea imaginilor. L-am intrebat pe un tip de acolo si m-a luat ca nu am nevoie de profile de imprimanta, ca imaginea iese 90% la fel ca pe ecran ( nu-i deloc asa) si ca nu stie cum sa scoata profilele etc.
Preturile sunt mici in general, adica, imprimare A3 full 1.5 lei hartie obisnuita 80 g si 2 lei hartie groasa 160 g, asa cum imprim eu.
Cred ca daca as avea imprimanta pe mana, as reusi sa am rezultate mult mai bune decat ce au reusit ei pana acum. Nu am deloc incredere in "optimizarea" lor. Am impresia ca fac si ei niste ajustari dupa ureche (ca dupa ochi e mai greu).

In general vorbind, mi se pare de bun simt pentru orice fel de centru de imprimare sa-ti dea un set minim de instructiuni despre cum trebuie sa procedezi ca sa-ti iasa poza cat mai aproape de realitate, inclusiv detalii despre imprimante si setarile folosite, formate si profile etc.

@ Bogdan Dulgheru
Am instalat driverele imprimantei si imi apare un preview dar care nu este prea mult diferit fata de imaginea mea standard. Cu nici un chip nu reusesc sa reproduc ce-mi apare mie pe hartie. Evident, daca nu conosc in ce fel isi seteaza ei imprimanta.

Am vazut ca si softul Capture NX2 stie de Soft proof si te lasa sa alegi dintre profilele instalate. In linii mari e cam la fel cu Photoshopul.

In concluzie, o sa mai incerc si la alte centre mai cooperante, chiar daca platesc mai mult, pana gasesc ceva care sa ma multumeasca. Repet, nu am nevoie de o super-calitate, dar vreau ca imaginile sa iasa decent. N-am chef sa vad cum umbrele din poza devin negre, culoarea pielii ieste precum cafeaua cu lapte cu nunate verzui etc.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde rex » Mar Iul 10, 2012 10:03 am

Daca mai intereseaza pe cineva, instructiuni pentru Soft Proof puteti gasi aici: http://rexprint.ro/faq.html. Pentru print foto - hartie foto sau print pe canvas sau autocolant, puteti descarca si profile ICC.
rex
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 09, 2012 12:22 pm
Localitate: Bucuresti

mai trebuie sa cauti

Mesajde cristiangabi » Mie Oct 31, 2012 8:18 pm

Nici un centru de copieri ieftine nu o sa-ti ofere profile de culoare pentru softproof.
Cei mai multi care ofera, folosesc profilele oferite de producator care sunt valabile numai pentru cerneala si materialul original si au o acuratete de 90-98%
Foarte putini isi fac profile "custom".

Pentru realizarea unui profil de culoare se utilizeaza un colorspectrometru care costa peste 1000 de euro, sau o firma de profil cere cam 150 euro/profil. Pentru fiecare combinatie de material, calitate de imprimare, cerneala trebuie facut un profil. Adica unii care pun cerneala in cartuse cu seringa trebuie sa faca peste 500 de printuri ca sa-si scoata banii pentru un profil.
Plus ca oamenii sunt atat de ignoranti ca oricat le-ai explica nu inteleg la ce foloseste un profil de culoare.

In al doilea rand, penru soft-proof este nevoie ca si monitorul tau sa fie calibrat.
Mai multe informatii gasesti aici:
http://cristiangabi.hostz.ro/index.php/teorie-cm/33-calibrarea-monitorului-cu-imprimanta

Daca ai monitorul calibrat poti doar sa printezi la mai multe laboratoare si apoi sa vezi care scoate cel mai bine. Daca vrei calitate ar trebui sa scoti din vocabular "ieftin si bun".
cristiangabi
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 26, 2012 4:25 pm
Localitate: Constanta

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Noi 05, 2012 10:33 am

Printeaza la ei o imagine, oricare si incearca sa ajustezi imaginea de pe monitorul de acasa sa se vada cat mai aproape de imaginea tiparita.
Apoi prelucreaza imaginile cum ai vrea tu sa iasa pe monitorul astfel ajustat.
Solutia nu e perfecta, e cat se poate de empirica, dar ai sanse sa fii aproape de rezultatul final tiparit.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: simulare imagine imprimata

Mesajde salesman » Mie Noi 07, 2012 11:03 am

Salutare,

E prima mea zi activa pe forum si ma intereseaza subiectul foarte tare.
Am un D7000, ceva obiective, monitor calibrat cu Spider si imprimanta foto Epson L800.
Mi-am luat imprimanta pentru ca am constatat ca procesul de tiparire este mai mult de tip "try and error" decat stintific.
Apoi am inceput sa incerc, am dat ceva rateuri - de fapt cred ca am dat doar rateuri pana acum - apoi am mai citit si am reincercat si procesul continua.

Problemele mele sunt urmatoarele:
- imaginea tipararita e mai intunecata si are culorile mai sterse decat atunci cand este afisata pe ecran;
- printul nu este la fel de sharp cum se vede pe ecran
- nu imi este clar cum se editeaza ca sa ajunga sa conincida
- daca nu folosesc imprimanta un timp (nu stiu exact cat), apar dungi pe hartie. Acum nu mai dispar desi am scos peste 20 de printuri...

Si mai sunt si altele, poate ar trebui sa deschid un topic separat...
salesman
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Noi 07, 2012 9:20 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron