Acum este Vin Mar 29, 2024 11:12 am

Articole Nikonisti.ro

Monitor editare foto

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Monitor editare foto

Mesajde ovidiu.buzzi » Vin Mar 30, 2012 11:46 am

Salutare tuturor nikonistilor si nu numai......O intrebare la care caut raspuns de vreo saptamana pe forumul acesta cat si pe alte forumuri .......Vreau sa-mi cumpar un monitor pentru editat fotografii undeva la 500 euro (2200 RON) nu prea stiu ce sa aleg.....de ce citesc mai multe review de ce intru mai mult in ceata.

Am inteles ca trebuie sa fie IPS pentru a reda o gama larga de culori......dar am vazut ca sunt si alte probleme gen Bleeding,contrast de negru si chestii la care trebuie sa fii atent pe langa ecranul IPS.

Am vazut monitoare noi Eizo la pretul acesta sau Second Hand la aceeasi bani de 400 500 euro ...monitoare care la vremea lor au fost 1000 euro.Se merita un Eizo la mana a doua sau unul nou?
Am mai vazut ca unele eizo nu sunt wide.....este vreo problema la acomodarea vizuala cu ele???
Multi recomanda DELL si HP .Dell incepe undeva la 900 RON IPS sau cel putin un derivat la IPS undeva intre TN si IPS dupa cum spun unii.Hp modelele la 2000 RON nu stiu ce sa spun ...are idee cineva cum sunt fabricate daca sunt bune?Cel putin la laptopuri au probleme mari cu incalzirea si cu ventilatoarele la fel si plasticul prost in carcasa care se decoloreaza.Lumea spunea nu LG cumpara Dell ,dar am vazut ca si Dell foloseste ecran LG.

Voi ce Monitoare folositi (daca puteti specifica Marca si Modelul) la editat fotografii si ce multumiri sau nemultumiri (probleme) ati intampinat la ele (culoare,saturatie,bleeding,ghosting.......).

Stiu ca indiferent de monitor trebuie si un calibrator gen Spyder sau Color Munki ....Xrite...etc aia nu este probema

Salutare !
ovidiu.buzzi
 
Mesaje: 43
Membru din: Joi Iul 14, 2011 4:53 pm

Re: Monitor editare foto

Mesajde Tudor_dx » Vin Mar 30, 2012 12:11 pm

Monitoarele EIZO sunt intr-adevar foarte bune, dar acum trebuie sa vezi exact si cat de vechi e modelul. Intre timp, tehnologiile au evoluat considerabil. Eu am ales un monitor HP LP 2065 cu panel IPS cu aspect ratio 4:3. Eu ma simt confortabil cu el, pana la urma fotografiile au aspect ratio mai apropiat de 4:3 decat de 16:9.

Orice ai alege, neaparat cauta pe Internet modelul sa vezi ce panel are. De exemplu, la HP-ul meu erau 2 versiuni, una cu IPS si una cu MVA. Atunci cand l-am achizitionat, m-am uitat atent sa fie cu IPS.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Monitor editare foto

Mesajde aind » Vin Mar 30, 2012 3:20 pm

mva, pva, ips, s-ips, cu minim 1:1000 contrast (cel "true" nu ala "dynamic"..) oricare din astea cu exceptia TN-urilor si e-IPS-urilor.. si nu te speria de 10 sau 20 sau 25+ msec la timpul de raspuns..

eu am folosit cativa ani buni un Viewsonic cu panel mva de la AU Optronics , 25 msec dar o calitate excelenta, 1500:1 contrast real..

acum ma multumesc cu un Brilliance LED de la Philips, calibrat corect cu un spyder.

tudor cred ca iti recomanda sa verifici pe un site gen http://www.tftcentral.co.uk/ ce tip de panel are de fapt monitorul dorit, desi nu stiu cat de actualizata mai este baza de date a celor cu site-ul..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Monitor editare foto

Mesajde ovidiu.buzzi » Vin Mar 30, 2012 3:25 pm

apreciez raspunsurile tuturor...acum chiar vazusem unele monitoare de firma mare dell sau eizo cu 16 ms si deja facusem un pas inapoi......inca o problema referitor la ce spunea cineva pe aici: conteaza daca e format 4:3 sau 16:9

ce e mai bun pentru editare foto lcd sau led stiu ca tine doar faptul de cum este luminat ecranul doar o simpla intrebare este
ovidiu.buzzi
 
Mesaje: 43
Membru din: Joi Iul 14, 2011 4:53 pm

Re: Monitor editare foto

Mesajde ruxandy » Vin Mar 30, 2012 4:53 pm

Nu exista LCD vs LED pentru ca si monitoarele / televizoarele cu led au tot panel LCD. Singura diferenta este iluminarea (backlight-ul). Marea smecherie la cele cu LED este faptul ca backlight-ul nu mai este asigurat de doua neoane, ca la tehnologia anterioara CCFL, ci ... ai ghicit, backlight-ul este asigurat de o matrice de LED-uri de-a lungul marginilor monitorului + un ecran de difuzie. Avantajul principal este consumul mult redus si fiabilitatea crescuta (invertorul CCFL functioneaza intr-un regim dificil, in mod uzual la cateva mii de volti, deci de multe ori se ardea invertorul si ramaneai fara backlight). Alte avantaje sunt contrastul mai puternic, negrul este mai negru decat la CCFL, unde in genere era un gri si albul este mai luminos. In plus este mult atenuat si efectul de light bleeding.

Atentie: A nu se confunda LED backlight-ul cu OLED, care e total diferit de tehnologia LCD.
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori