Acum este Joi Apr 18, 2024 11:12 am

Articole Nikonisti.ro

Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde Skytalker » Dum Iun 17, 2012 5:34 pm

Eu cred ca aici se compara mere cu pere.

View NX, foarte bun de atlfel, nu se poate compara ca si facilitati nici cu LR nici cu Aperture, el (VNX) permitind numai conversia fierelor RAW in alte formate (JPEG/TIF.. etc.), din punct de vedere functii de editare nu ofera mai nimic, si asta pentru ca nu este destinat pentru editarea fisierelor RAW( NEF) ci mai degraba, catalogare, sortare, indexare si vizualizare.

Aperture sau LR, s-ar putea compara cu Capture NX, unde primele doua ar pierde net la calitatea imaginii si mai nou (LR4) si la viteza in favoarea lui Capture NX.

Dar nici Capture NX, Aperture, LR, nu permit editari advanced si pentru asta trebuie invatat PS pentru oricine care are de gind sa se apuce serios de fotografie. Azi daca nu stapinesti partea de postprocesare, nu poti obtine decit rezultate modeste.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde qdata » Dum Iun 17, 2012 6:18 pm

Din cate am auzit, NEFurile sunt interpretate 100% corect doar de softurile care vin din partea Nikon, adica View si Capture NX. Restul programelor merg pe ghicite cu anumiti parametrii ai fisierului si rezultatul este nitel diferit fata de NXuri. Asta nu insemna ca softurile respective nu au rezultate foarte bune.

Daca nu-ti place ViewNX, (care are avantajul ca se impaca cel mai bine cu formatul NEF) atunci cred ca Lightroom este cea mai buna alegere, mai ales daca lucrezi cu un numar mare de fisiere. Personal nu trag RAW deact in cazuri speciale, si atunci deschid fisierul in Capture NX, aplic cateva corectii de baza si convertesc fisierul intr-un format universal, apoi continui editarea in Photoshop.

Pentru cei care vor sa stoarca si ultima picatura de informatie dintr-un RAW recomand softul RawTherapee. Este open source si are si varianata de Mac. E atat de avansat incat iti permite sa-ti alegi si ce algoritm de demozaicare sa folosesca. Cred insa ca e util doar celor cu adevarat experimentati in subtilitatile procesarii raw, altfel vei obtine doar rezultate modeste.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde memvirt » Mie Iun 20, 2012 10:33 pm

Am si eu o intrebare: cu Capture NX pot edita mai precis NEF-urile venite din Nikon D300 si Nikon D90 ? Intreb fiindca pana acum am editat cu Lightroom si CS3, insa la niciunul din ele nu-mi place cum scoate galbeneala din piele.
memvirt
 
Mesaje: 141
Membru din: Vin Iul 30, 2010 6:11 pm

Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde boboc » Mie Iun 20, 2012 11:50 pm

Niciunul nu o sa o scoata daca nu sti sa le folosesti :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein
Avatar utilizator
boboc
 
Mesaje: 403
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:52 pm
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iun 21, 2012 12:21 am

memvirt scrie:Am si eu o intrebare: cu Capture NX pot edita mai precis NEF-urile venite din Nikon D300 si Nikon D90 ? Intreb fiindca pana acum am editat cu Lightroom si CS3, insa la niciunul din ele nu-mi place cum scoate galbeneala din piele.


Încercati fie cu Nikon View (e free) sau cu trial-ul de la Capture NX2.

E mult mai sigur si mai rapid decât să centralizati opiniile de pe Forum.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde dass101 » Mar Aug 28, 2012 1:10 pm

Salut, ca sa nu deschid un topic nou il improspatez putin pe acesta.

Am testat zilele astea foarte in detaliu Aperture 3.3, DXO 7.5, Lightroom 4. Am avut ca surse fotografii de concediu facute cu un D3100 si un obiectiv 18-105. Toate in format NEF, facute in conditii foarte variate, unele un pic arse la plaja, altele prea intunecate, unele in lumina foarte frumoasa de la ora 8 seara de la mare.

Scopul final este ca vreau sa imi cumpar unul din programe, desi sint doar amator mi-am dat seama f clar de avantajele prelucrarii raw din computer.

Aperture:

Modalitatea de lucru (workflow-ul) este excelent, ultra intuitiv, interfata f bine gindita. Setul de reglaje este destul de complex, si rezultatele pe care le produc sint in general f bune si intuitive.
Nu are corectie de lentile, ceea ce dupa ce am testat celelalte doua programe mi se pare deal breaker.
Interpretarea fisierelor NEF e buna, nu insa la fel de buna ca cea din Lightroom.

DXO:

Workflow decent, nu se compara cu Aperture, am avut citeva momente in care nu m-am prins ce trebuie sa fac. Cam enervant faptul ca nu se previzualizeaza instant schimbarile de setari. Nu are sectiune de management, nu se pot tag-ui pozele, etc
Corectia de lentile este "wow". Da 3 clase peste ce se obtine direct din aparat.
Interpretarea NEF e buna. Reglajele mi se par insa un pic neintuitive. Cel putin partea de corectie de lumina nu ma incinta, nu ai reglajele traditionale, ci unele cu care eu cel putin nu am reusit sa obtin ce mi-am dorit, adica o corectie buna a zonelor arse sau a celor prea intunecate.

Lightroom:

Workflow ok, se vede ca e un program "standard".
Corectia de lentile foarte buna. Corectia de zgomot exceptionala. Reglajele foarte intuitive, foarte usor de obtinut ce vrei. Corectiile de lumina highlights si shadows functioneaza perfect. Reglajul de sharpness este excelent fara sa fie deloc exagerat.
Interpretarea NEF default mi se pare cea mai buna dintre toate cele 3 programe. Imaginile sint atractive fara sa fie nimic exagerat la ele.

Lightroom mi se pare dintre toate cel mai echilibrat ca functionalitate si cel mai eficient ca rezultate. Am incercat in toate 3 programele sa obtin ce se putea mai bun din mai multe poze, toate in conditii diferite, si am comparat apoi rezultatele. Lightroom a produs cele mai bune rezultate cu cel mai mic efort. Nu esti nevoit sa compromiti fundaluri pentru a repara probleme de expunere pe subiect, sau sa strici atmosfera generala a pozei pentru a salva detalii din ea.
Inca mai astept sa vedem daca va exista un upgrade la Aperture care sa il aduca la nivelul competitiei, dar cred ca voi lua Lightroom. Mi se pare ca si costul lui este extrem de rezonabil pentru ce stie sa faca.

A fost primul meu post pe acest forum, sper ca va fi util :)
Va rog NU TRIMITETI oferte jenante la anunturile de mica publicitate. Le voi ignora.
dass101
 
Mesaje: 70
Membru din: Mar Aug 28, 2012 12:34 pm

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde altero » Mar Aug 28, 2012 4:44 pm

dass101 scrie:Aperture: Nu are corectie de lentile, ceea ce dupa ce am testat celelalte doua programe mi se pare deal breaker.

Mie corectia de obiective mi-o face aparatul (D5100). E adevarat, n-am obiective "exotice" :)
alte.ro

fotografiez de vreo 35 de ani, cu dSLR doar din mai 2012

Ghid Apple, Mac OS X, iScule în română, cele mai recente versiuni pe iScule.ro
Avatar utilizator
altero
 
Mesaje: 58
Membru din: Sâm Mai 12, 2012 2:49 pm
Localitate: București

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde dass101 » Mar Aug 28, 2012 5:12 pm

Banuiesc ca o face pentru jpeg, nu si pt nef.
Va rog NU TRIMITETI oferte jenante la anunturile de mica publicitate. Le voi ignora.
dass101
 
Mesaje: 70
Membru din: Mar Aug 28, 2012 12:34 pm

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde DannyMC » Mar Aug 28, 2012 5:28 pm

dass101 scrie:Banuiesc ca o face pentru jpeg, nu si pt nef.

O salveaza si pentru NEF dar este "vazuta" doar de programele proprietare.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde dass101 » Mie Aug 29, 2012 12:02 pm

Bine de stiut. Insa asta din pacate nu ii ajuta pe utilizatorii Aperture.

M-am mai jucat cu DXO, arata f bine pozele si ce stie sa faca aplicind algoritmii "auto" mi se pare impresionant. Cam prea multe lipsuri insa fata de Lightroom in ceea ce priveste facilitatile si modul de lucru...
Va rog NU TRIMITETI oferte jenante la anunturile de mica publicitate. Le voi ignora.
dass101
 
Mesaje: 70
Membru din: Mar Aug 28, 2012 12:34 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori