Acum este Vin Apr 19, 2024 10:33 pm

Articole Nikonisti.ro

Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde RusenLucian » Joi Apr 19, 2012 12:17 pm

Buna ziua,
As vrea sa stiu ce programe folositi? Care vi se pare mai intuitiv, performant, ruleaza lin etc.

Eu le am pe toate instalate dar in Lightroom si Aperture sunt incepator.
ViewNX2 il folosesc de mult timp, dar consuma foarte multe resurse si il folosesc doar pentru descarcarea fotografiilor, chiar daca este foarte intuitiv.

In Aperture si Lightroom sunt oarecum "incepator".
Din ce am butonat pana acum:
1. Lightroom imi place ca are multe "presetari" dar nu este foarte intuitiv, ca resurse consumate este ok.
2. Aperture mi se pare foarte intuitiv si imi este mult mai la indemana, plus ca ruleaza pe Mac-ul din dotare ceea ce-l face sa "comunice" cu restul aplicatiilor dedicate Macintosh. Aperture din ce am vazut eu are rezultate vizibil mai bune ca Lightroom, poate este doar o impresie.
Din aceasta cauza deschid acest topic, nu vreau s-o iau pe un drum gresit si nici sa folosesc 2 programe in paralel :) si poate mai sunt si altii in situatia mea.
Voi pe care il preferati?

O zi buna.
To make a photo takes 1 second, and you have this forever.
Avatar utilizator
RusenLucian
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Mar 27, 2012 1:25 pm

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde fotograful.anonim » Joi Apr 19, 2012 12:53 pm

Eu prefer Lightroom decat Aperture. Pentru mine, workflowul din Lightroom e mai natural decat cel din Aperture. In plus, Lightroom se poate personaliza mai mult. Poate cred asta si din prisma faptului ca intai am lucrat cu Lightroom si apoi cu Aperture.

Iar ViewNX2 nu-l folosesc deloc. E cam inutil si ca interfata e cel mai prost din toate.
Avatar utilizator
fotograful.anonim
 
Mesaje: 109
Membru din: Joi Feb 23, 2012 1:05 pm

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde emyhodut » Vin Iun 15, 2012 7:45 pm

Lightroom clar! E gandit pentru un flux mare de fotografii, sunt zile in care lucrez si 2000 de fotografii NEF fara probleme. Pentru mine, punctul forte e posibilitatea copierii setarilor unei fotografii si copierea lor pe una sau un intreg set. Are absolut tot ce e nevoie pentru un fotograf, fara toate fluierele si clopotele din photoshop (care oricum sunt inutile unui fotograf). De cand am inceput sa il folosesc, e numarul 1 cand am de editat ceva.
Lumina buna, Emanuel Hodut
http://www.flickr.com/photos/ehodut
Avatar utilizator
emyhodut
 
Mesaje: 207
Membru din: Lun Mar 30, 2009 3:14 pm
Localitate: Timisoara

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Iun 15, 2012 7:55 pm

RusenLucian scrie:Buna ziua,
As vrea sa stiu ce programe folositi? Care vi se pare mai intuitiv, performant, ruleaza lin etc.


Eu folosesc DxO Optics 7; nu stium cum ruleaza pe Mac, dar pe Win merge struna: chiar vezi cum proceseaza toate procesoarele fiecare cate 1 cadru; restul pastreaza totul ascuns (lucreaza pe layere, dar singurul care le manipuleaza corect este PS).
Cred ca au o versiune de incercare de 30 zile si pentru MAC (nu m-a interesat).
Altfel Aperture e cel mai recomandat pe Apple de Apple, chiar daca tie ti se pare complicat si "prea mult" pentru ce-ti trebuie tie; cu timpul probabil ca il vei aprecia.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde ruxandy » Sâm Iun 16, 2012 8:42 pm

Adobe Photoshop (Camera Raw). Eu il consider cel mai avansat dintre toate si cel mai flexibil, (chiar daca trebuie sa respecti niste "reguli" cand tragi RAW, caci sunt setari cum ar fi ADL, pe care nu le "aplica" si modul de functionare al ADL-ului face ca RAW-ul sa fie subexpus).
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde Merlin » Sâm Iun 16, 2012 10:51 pm

Nici nu poti compara Camera Raw ca flexibilitate si ergonomie cu Adobe Lightroom! Primul este mult prea lent si foloseste mult prea putin capacitatile unui mouse si alte scurtaturi care iti aduc rapiditate in editare ...
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde ruxandy » Dum Iun 17, 2012 8:36 am

Merlin scrie:Nici nu poti compara Camera Raw ca flexibilitate si ergonomie cu Adobe Lightroom! Primul este mult prea lent si foloseste mult prea putin capacitatile unui mouse si alte scurtaturi care iti aduc rapiditate in editare ...


Probabil ca "cel mai bun" pentru fiecare este softul pe care il cunoaste cel mai bine :)
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde altero » Dum Iun 17, 2012 10:21 am

emyhodut scrie:punctul forte e posibilitatea copierii setarilor unei fotografii si copierea lor pe una sau un intreg set.

Asta stie si Aperture.
alte.ro

fotografiez de vreo 35 de ani, cu dSLR doar din mai 2012

Ghid Apple, Mac OS X, iScule în română, cele mai recente versiuni pe iScule.ro
Avatar utilizator
altero
 
Mesaje: 58
Membru din: Sâm Mai 12, 2012 2:49 pm
Localitate: București

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde emyhodut » Dum Iun 17, 2012 11:53 am

altero scrie:
emyhodut scrie:punctul forte e posibilitatea copierii setarilor unei fotografii si copierea lor pe una sau un intreg set.

Asta stie si Aperture.


Nu stiam ca si Aperture stie, eu folosesc PC asa ca programele exclusive de MAC nu imi sunt cunoscute
Lumina buna, Emanuel Hodut
http://www.flickr.com/photos/ehodut
Avatar utilizator
emyhodut
 
Mesaje: 207
Membru din: Lun Mar 30, 2009 3:14 pm
Localitate: Timisoara

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde aind » Dum Iun 17, 2012 4:38 pm

RusenLucian scrie:Buna ziua,
As vrea sa stiu ce programe folositi? Care vi se pare mai intuitiv, performant, ruleaza lin etc.

Eu le am pe toate instalate
Voi pe care il preferati?

O zi buna.


Wow.. dar ati investit o gramada in atitea programe.. daca le aveti "pe toate"..
Trebuie sa fiti foarte pasionat sa alocati o asa suma de bani,
eu n-am avut decat de un photoshop elements..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron