Acum este Mar Apr 23, 2024 11:34 pm

Articole Nikonisti.ro

Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde messica » Vin Sep 07, 2012 10:15 pm

am o intrebare in topic. exista vreun tutorial de PS insa complet, cu inceput si sfarsit, care sa atinga nu doar selections, layers si sa tot bata apa in piua pe astea? sa vorbeasca despre acele tips and tricks care fac fotografiile celebre celebre. care sa prezinte idei de procesare si efecte, nu doar o reluare a meniului help. spre exemplu sa prezinte niste tipuri standard si efecte pentru procesarea fotografiilor alb negru, in functie de tipul subiectului.

idei?
messica
 
Mesaje: 376
Membru din: Vin Apr 27, 2012 12:06 pm

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Sep 08, 2012 8:13 am

messica scrie:... care sa prezinte idei de procesare si efecte, nu doar o reluare a meniului help. spre exemplu sa prezinte niste tipuri standard si efecte pentru procesarea fotografiilor alb negru, in functie de tipul subiectului.

idei?


Toate tutorialele pentru un anumit program iti vor prezenta modul de lucru si diversele optiuni pe care acesta le ofera, nu iti vor oferi idei sau o insiruire de click-uri pe care trebuie sa le faci ca sa ajungi la un anume rezultat. Creativitatea este lasata utilizatorului si este logic sa fie asa; producatorul iti livreaza doar unealta cu care poti sa faci un anumit lucru; ca tu o folosesti asa cum trebuie sau nu, nu este problema lui.

Ar fi culmea sa existe un tutorial despre cum isi prelucra Ansel Adams fotografiile celebre :!:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde Aries » Lun Sep 10, 2012 12:29 pm

@messica
Pentru alb-negru încearcă Silver Efex Pro 2 (Nik Software), poate fi instalat ca plugin pentru Photoshop etc.
Au pe site versiune trial.
Aries
 
Mesaje: 83
Membru din: Mie Noi 16, 2011 7:00 pm

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde stefanev » Sâm Sep 29, 2012 12:15 pm

pana ce a apartul ultima versiune, foloseam Camera Raw, dar am renuntat la el pt ca au scos parametrul fill light si au bagat altceva care face aproape acelasi lucru, dar in loc sa dai de un cursor dadeai de 2. De atunci folosesc Lightroom, se misca bine, corectii decente. Pe Capture NX dureaza foarte mult importul de fotografii RAW (sunt limitat de un laptop) si din acest motiv nu il folosesc.

In final, recomandarea mea ramane Lightroom, desi nu stie sa citeasca profilul "picture control" si nici ADL-ul, ceea ce uneori e destul de frustrant.
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde Skytalker » Sâm Sep 29, 2012 1:57 pm

Cred ca sint citeva aspecte care trebuie precizate aici:
- in ACR nu se mai numeste fill flash ci fill light, ceea ce este (+-)acelasi lucru.
- versiunea Capture NX 64 a adus imbunatatiri semnificative la capitolul viteza si stabilitate. Pe Win7 (64) mie imi merge mai bine ca si LR4. Cu toate astea atit CNX cit si LR sint departe de PS cind e vorba de editari mai advanced.
- pozele se importa cu Transfer NX, nu cu Capture NX, importul fiind o functie a vitezei USB si a citirii de pe card plus scriere pe HDD. Nu am vazut o diferenta notabila dintre softuri cit dintre performante HW. Deci sigur LR4 nu importa mai repede decit Transfer NX. Pe laptouri HDD functioneaza adesea al 5400 cu R/W diferite, de aici poate fi diferenta de performanta.
- singurul care este mai eficient este Photomechanic si asta pentru ca importa simultan de pe 2 carduri, nu pentru ca ar fi mai rapid el ca soft.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde stefanev » Sâm Sep 29, 2012 6:44 pm

nu am analizat de la ce poate fi (sau poate am gresit eu ceva), dar un import de 100 de poze in programul de la Nikon a durat aprox 40 de min, cand in lightroom in 15-20 de min import cam 400 de cadre. (intradevar viteza e mai mica pt ca folosesc laptop).
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde Gamezcdr » Sâm Oct 20, 2012 5:15 pm

Daca activez in D5100 corectia aberatiilor optice mai are rost sa bifez acest lucru in Lightroom ? Stie Lightroom ca D5100 le-a corectat sau le mai corecteaza (gresit) inca odata inutil ?
Gamezcdr
 
Mesaje: 252
Membru din: Sâm Oct 06, 2012 3:23 pm

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde DannyMC » Sâm Oct 20, 2012 5:22 pm

Lightroom nu vede setarile facute fisierului NEF de catre aparat.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Oct 21, 2012 8:10 am

DannyMC scrie:Lightroom nu vede setarile facute fisierului NEF de catre aparat.

... ba mai mult rezultatele, dupa aplicarea corectiilor, sunt diferite intre cele aplicate de aparat si cele facute de LR; uneori vizibil, alteori mai putin.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Aperture, Lightroom, ViewNX2? Editarea fisierelor NEF

Mesajde Calin Andra » Dum Oct 28, 2012 12:48 am

Eu folosesc Adobe Lightroom și consider că este cel mai potrivit pentru nevoile mele. În primul rând în cazul meu (freelancer și corespondent în presă) îmi permite o foarte bună gestionare a fișierelor, a cataloagelor iar modul de publicare este un vis al oricărui fotograf care lucrează pentru mai multi clienți. Posibilitatea de a urca fotografiile pe net (in cazul meu pe un cont pro de flickr) constituie un avantaj întrucât gestionarea lor este foarte ușoară și intuitivă. În ceea ce privește editarea fișierelor .nef pot să spun că problema zgomotului de imagine o gestionează mai bine decât toate softurile încercate de mine, aplicarea sharp-ului și a maskingului este genială prin combinația tastei Alt + cursor, funcțiile de sync și copy a setărilor face ca workflow-ul să fie foarte ușor și rapid. Singurul punct forte al lui Capture NX în fața lui Lightroom este modul de control Upoint. Dar să nu uităm că toate pluginurile de la Nik Software lucrează sub Lightroom și Viveza va face treaba respectivă.
În momentul de față eu lucrez cu Adobe Lightroom iar ca pluginuri folosesc Imagenomic Portraiture, Viveza și Color Efex Pro. Versiune de Adobe Photoshop am doar Elements 8 dare suficient...
Calin Andra
 
Mesaje: 165
Membru din: Joi Sep 13, 2012 10:05 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron