Acum este Vin Apr 19, 2024 3:58 pm

Articole Nikonisti.ro

Postprocesare fotografii folosind editor on line

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Postprocesare fotografii folosind editor on line

Mesajde indigo » Lun Apr 30, 2012 8:33 am

Ceva vreme am folosit pentru a procesa fotografiile facute un editor on line picnik.com ( inchis la 19 aprilie) care era destul de bun pentru ca avea functii de reglare a linei orizontului, crop, sharpness, brightness, culori, expunere ( pe langa o multime de alte efecte funny pe care nu prea le foloseam) si ce ma interesa cel mai mult posibilitatea de a ajusta claritatea fotografiei deoarece aparatul meu nu ofera o claritate foarte buna.
Un 10% in plus la claritate si 2-3 grade la linia de orizont era suficient pentru a retusa pozele si a le face placute pentru prieteni si familie.
De cand acest editor a fost inchis nu am reusit sa mai gasesc un altul care sa inlocuiasca acest site care permitea editarea fara a "downloada" doar se incarca fotografia, se procesa destul de usor si apoi se salva inapoi in PC avand astfel cele 2 variante ale fotografie la dispozite.
Intrebarea mea este :
Cunoasteti astfel de editoare on line care pot oferi functii de procesare cat de cat decente ca nu ma intereseaza sa aplic pe fotografii fluturasi si floricele ci sa corectez greselile din fotografii.
indigo
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Sep 06, 2011 1:33 pm

Re: Postprocesare fotografii folosind editor on line

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Apr 30, 2012 8:42 am

indigo scrie:Cunoasteti astfel de editoare on line care pot oferi functii de procesare cat de cat decente ca nu ma intereseaza sa aplic pe fotografii fluturasi si floricele ci sa corectez greselile din fotografii.


Nu e online, dar e foarte bun, permite inclusiv conversia fisiereleor RAW, si este gratis.

În plus, îl aveti deja în casă: Nikon View NX2 :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Postprocesare fotografii folosind editor on line

Mesajde costisefu » Lun Apr 30, 2012 8:11 pm

Radu, vad ca esti impatimit NX2 :) nu cred ca asta vrea omul. Oricum, nu prea e pentru familie acasa.
Eu sugerez Picasa, tot program, e super simplu, e gratis de la Google si a devenit foarte puternic in ultimul timp.
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Re: Postprocesare fotografii folosind editor on line

Mesajde Skytalker » Lun Apr 30, 2012 8:19 pm

Sefule, cred ca aici se facea referire de View NX2 nu Capture NX2. Ori si View NX2 e gratis si sigur este pentru familie acasa.

NB- picnick era o aplicatie care se utiliza pe Flick.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Postprocesare fotografii folosind editor on line

Mesajde indigo » Mie Mai 02, 2012 10:51 am

costisefu scrie:Eu sugerez Picasa, tot program, e super simplu, e gratis de la Google si a devenit foarte puternic in ultimul timp.


Picasa este cu "download" si asta doresc sa evit si apoi este un site de adaugat efecte de vignette, borders , blur si nu are ce am precizat eu in postarea de inceput.

Radu_Grozescu scrie:
Nu e online, dar e foarte bun, permite inclusiv conversia fisiereleor RAW, si este gratis.

În plus, îl aveti deja în casă: Nikon View NX2 :-)


intradevar l-am primit o data cu aparatul foto la cumparare dar la instalare au aparut mici probleme, sistemul meu il citeste ca pe un virus sau ceva de genul asta si ar trebui sa schimb tot in PC pentru programul de editare
indigo
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Sep 06, 2011 1:33 pm

Re: Postprocesare fotografii folosind editor on line

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Mai 02, 2012 11:16 am

indigo scrie:la instalare au aparut mici probleme, sistemul meu il citeste ca pe un virus sau ceva de genul asta si ar trebui sa schimb tot in PC pentru programul de editare



Incercati sa descarcati ultima varianta de pe situl Nikon:
https://nikoneurope-en.custhelp.com/app/answers/list
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Postprocesare fotografii folosind editor on line

Mesajde costisefu » Mie Mai 02, 2012 12:06 pm

eu stiu ca imaginile sunt din ce in ce mai mari odata cu marirea senzorilor. Si sa faci upload cateva minute la o fotografie doar ca sa o indrepti putin... apoi sa iti trimita imaginea la o compresie pe care nu o agreezi...
cand exista atatea solutii simple de instalat.

Imi cer scuze, Radu, nu stiam de alt NX2!
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori